Soczewki kontaktowe i sport
Soczewki kontaktowe mogą zdecydowanie ułatwić życie aktywnym ludziom. Dobrze dopasowane soczewki nosi się komfortowo, niemal o nich zapominając, dzięki czemu można bez przeszkód poświęcić się ulubionej aktywności. Soczewki kontaktowe nowej generacji wykonane są z silikonu hydrożelowego, materiału, który zapewnia im elastyczność, wysoki poziom nawilżenia i uwodnienia oraz zapewnia wygodę użytkownikowi. Obecnie na rynku można kupić wiele rodzajów soczewek dostosowanych do różnych wad refrakcji. Najpowszechniejsze z nich są sferyczne, odpowiednie dla krótkowidzów i dalekowidzów. Dla astygmatyków są soczewki toryczne, a dla osób, które potrzebują okularów progresywnych powstał ich odpowiednik w postaci soczewek progresywnych. W zależności od dyscypliny sportowej przy zakupie soczewek warto zwrócić uwagę na ich termin przydatności. Jeśli chodzi o pływanie i o sporty, w których ma się bezpośredni kontakt z wodą, specjaliści polecają soczewki jednodniowe, ze względu na lepsze utrzymanie higieny. Nosi się je w trybie dziennym, po czym po pływaniu wyrzuca zużytą parę.
Soczewki kontaktowe świetnie sprawdzą się także przy uprawianiu rozmaitych sportów zimowych, jazdy na rowerze, biegania, czy sportów z użyciem piłki. Warto tutaj podkreślić, że jeśli wasza aktywność odbywa się na zewnątrz, dobrze zaopatrzyć się w okulary przeciwsłoneczne z certyfikowanym filtrem UV, by jak najlepiej chronić swój wzrok. Dodajmy, że na rynku dostępne są już soczewki, które posiadają filtr UV, chroniący przed promieniowaniem UVA i UVB. Jakie są minusy noszenia soczewek kontaktowych? Cały proces obsługi soczewek wymaga nieco cierpliwości i wprawy przy ich aplikacji. Trzeba nauczyć się pewnych nawyków, dzięki którym zminimalizuje się ryzyko wystąpienia podrażnienia lub chorób oka (które mogą się pojawić na skutek nieprawidłowego korzystania z soczewek, np. noszenia ich po terminie czy nietrzymania higieny). Do soczewek trzeba się przyzwyczaić i je wyczuć, a jeśli sprawiają dyskomfort – skonsultować się ze specjalistą.
Okulary a sport
Uprawianie sportu w okularach bywa problematyczne, zazwyczaj przez ryzyko ich uszkodzenia. Często lęk przed zepsuciem okularów zniechęca okularników do aktywności fizycznej, a to może się odbić na ich kondycji i samopoczuciu. Tutaj radą będzie zainwestowanie w lepsze i bardziej wytrzymałe oprawki, które przede wszystkim dobrze trzymają się twarzy i są dopasowane do nosa i uszów. Jeśli okulary ślizgają się na nosie lub spadają podczas pochylenia się to znak, że trzeba albo wymienić oprawki, albo udać się do optyka by spróbował skorygować obecne okulary. A co, jeśli już się zepsuły? Jak naprawić okulary? Jeśli pękła oprawka, zawsze można spróbować skleić ją taśmą lub klejem – chociaż ta druga opcja nie jest korzystna dla alergików. Zazwyczaj nie obędzie się bez wizyty u optyka. Jakie sporty są bezpieczne do uprawiania w okularach? Zakładając, że macie dobrze dopasowane oprawki, nic nie stoi na przeszkodzie, by zacząć rekreacyjnie biegać, jeździć na rowerze, rolkach czy łyżwach. Generalnie, sporty uprawiane w pojedynkę są bezpieczniejsze niż sporty grupowe, w kontekście ryzyka rozbicia okularów. Uprawianie fitnessu, jogi czy ćwiczenie na siłowni nie będzie już tak komfortowe ze względu na różnorodność wymaganych ćwiczeń, tutaj lepiej sprawdzą się soczewki.