Przede wszystkim zdejmij biżuterię. Łańcuszki, obrączki, kolczyki – to wszystko naraża cię na niebezpieczeństwo obtarć, a nawet poważniejszych uszkodzeń ciała.
Najważniejszą częścią stroju wspinaczkowego są buty. Idąc pierwszy raz na ściankę warto zabrać ze sobą buty, których już nikomu nie pokażemy. Zabierzmy więc stare trampki, halówki czy adidasy, ważne by buty nie miały dużego luzu w placach. Wybierając profesjonalne buty do wspinaczki musisz zwrócić uwagę na to, by nie były za luźne.
Buty do wspinaczki powinny mieć gumową podeszwę, która nie powoduje ślizgania się. Na rynku dostępne są buty wiązane, na rzepy oraz wciągane. Dla początkujących entuzjastów wspinania najlepsze będzie obuwie wiązane, gdyż zapewnia większe bezpieczeństwo, lepiej trzymają się stopy, są mniej podatne na rozciąganie, a buty do wspinania muszą być obcisłe. Dobrze dobrane buty pozwalają stawać na stopieńkach i mikroskopijnych występach skalnych, które najczęściej nie kojarzą się z niczym, co przypominać może oparcie dla stopy.
Jeśli chodzi o strój musi być wygodny i zapewniać Ci swobodę ruchów. Spodnie do wspinaczki mogą to być spodnie trekkingowi, dresowe, legginsy. Panuje tu jedna zasada – nogawki powinny być długie lub sięgać co najmniej za kolano, gdyż właśnie staw kolanowy jest najbardziej narażony na obtarcia. Dlatego też nie warto ryzykować wspinaczki w krótkich spodenkach lub szortach. Łatwiej wówczas o obtarcia i siniaki, które mogą skutecznie zniechęcić do dalszej zabawy. Górą naszego stroju wspinaczkowego może być zwykły, kolorowy T-schirt. Idąc pierwszy raz na ściankę możesz również zabrać ze sobą kask, który ochroni Twoją głowę.
Nieodzownym elementem wyposażenia każdego wspinacza jest woreczek na magnezję. Kostka magnezji przyda się już przy pierwszym wspinaniu. To biały proszek, którym naciera się dłonie, żeby zapobiegać ich poceniu się. Dzięki magnezji każdy twój chwyt będzie pewniejszy, a to czego się złapiesz, nie wyślizgnie się z ręki. Magnezję przypina się w specjalnym woreczku do uprzęży, do której przymocowana jest również lina, która zapewnia twoje bezpieczeństwo.
Każdy amator wspinania powinien posiadać uprząż (oczywiście jeśli jesteś początkujący możesz wypożyczyć ją na miejscu w klubie). Musi być wygodna i lekka. Większość wspinaczy wybiera uprząż biodrową, która składa się z pasa biodrowego, pasa udowego oraz łącznika. Decydując się na zakup uprzęży warto przymierzyć kilka modeli i dobrać właściwy do naszej budowy ciała. Decydując się na dany rozmiar należy wziąć pod uwagę, czy wspinać się będziemy grubo czy lekko ubrani.
Ważnym elementem sprzętu wspinaczkowego są przyrządy asekuracyjne. Na rynku dostępnych jest wiele różnych typów przyrządów asekuracyjnych. Dzięki tarciu pomiędzy tymi przyrządami a liną asekuracyjną lub zakleszczeniu liny w przyrządzie można bez większego wysiłku powstrzymać upadek wspinacza lub samodzielnie zjechać na linie. Dokonując wyboru przyrządu należy się kierować zakresem jego zastosowań, a nie tylko wyłącznie ceną i tym, czy nam się podoba czy nie.
Do wspinaczki będziesz potrzebować również liny. Wybierając linę zwracamy uwagę na kombinację parametrów podawanych przez producenta i staramy się aby była ona jak najkorzystniejsza. Nie musimy bać się o bezpieczeństwo - wszystkie liny atestowane (tj. posiadające znak CE lub UIAA) są bezpieczne. Jeżeli zamierzamy uprawiać wspinaczkę skałkową, nasza lina powinna być lekka.
Pamiętajmy jednak, że na początku warto po prostu zainwestować w odpowiednie buty. Początkowo sprawdźmy czy wspinaczka to jest sport, który nam najbardziej odpowiada. Moment zakupu pełnego ekwipunku lepiej odłożyć do czasu, gdy zdążymy się już „wkręcić” w dyscyplinę i nabierzemy pewnych umiejętności, które pomogą nam później w zakupie sprzętu dopasowanego do naszych indywidualnych potrzeb.
www.fit.pl