Odżywki i suplementy są nieodłącznym elementem sportu. Jako uzupełnienie diety są bardzo pomocne w osiągnięciu wyznaczonych sobie sportowych celów.
fit.pl
0000-00-00 00:00
Udostępnij
Suplementacja w sportach walki
Sięgają po nie niemal wszyscy zawodowcy oraz spora rzesza amatorów. Niestety, ci ostatni w gąszczu reklam, gazet kulturystycznych, w wielkim, potężnie rozwiniętym rynku odżywkowym łatwo mogą się pogubić. Często eksperymentują na sobie różne specyfiki i wynalazki, chcąc dobrać coś pod swoją dyscyplinę (w której niekoniecznie chodzi o wielkość i wygląd mięśnia), co przeważnie nie odbija się dobrze na ich wynikach oraz na kieszeni.

Doyczy to również entuzjastów sztuk i sportów walki. Dlatego też, chciałbym przedstawić podstawowe zasady, sens i cele suplementacji w sportach walki. 

Szukając odżywek dla fighterów musimy brać pod uwagę to, że treningi sportów walki są treningami wszechstronnymi, wymagają dużo wysiłku, koncentracji i uwagi. Angażują cały organizm do pracy. Mają charakter siłowo-wytrzymałościowy. Trzeba również rozpatrzeć fakt, iż są co najmniej trzy grupy osób w tym środowisku, dla których należy zaplanować odmienną suplementację. Grupy te dzielą się na:
  • osoby trenujące zawodowo, profesjonalnie - otoczone są trenerami i specjalistami 
  • osoby trenujące intensywnie, startujące w zawodach mniejszej rangi
  • osoby trenujące rekreacyjnie

Pomijam grupę zawodowców, ponieważ z ich suplementacja powiązana jest ściśle z danym cyklem przygotowań, a poza tym z pewnością oni sami wraz z trenerami dokładnie wyznają się w tym temacie.

[-------]

Natomiast dla drugiej grupy (czyli osób trenujących ponad cztery godziny tygodniowo, startujących w różnych zawodach, dopiero wchodzących w świat profesjonalnego sportu, przyszłych instruktorów) przedstawiam poniżej przykładowy schematy suplementacji który (mam nadzieje) naprowadzi na dobry trop w poszukiwaniu i doborze odpowiednich odżywek.

Schemat jest bardzo obszerny, zawiera dużą ilość suplementów. Zdaję sobie sprawę, iż niewiele osób może sobie na nie pozwolić, ale zamieszczam go w celu ukazania tego, co zaleca się zażywać trenując sporty walki.

PRZYKŁADOWY SCHEMAT SUPLEMENTACJI DLA ZAWODNIKÓW SPORTÓW WALKI

 


Suplement


Sposób przyjmowania

Dni treningowe

Dni nietreningowe

1

Antyoksydanty, adaptogeny


Koenzym Q10

30-50 mg dziennie –przyjmować po posiłkach zawierających tłuszcz

30-50 mg dziennie –przyjmować po posiłkach zawierających tłuszcz

Wit.A, C, E

1tab. po100mg 2xdziennie

1tab. po100mg 2xdziennie

2

HMB

1g-rano na czczo
1g-60min przed treningiem
1g-po treningu

1g-rano na czczo
1g-pomiędzy posiłkami
1g-przed snem

3

Jabłczan kreatyny 

1g rano- 30 min przed śniadaniem
1g przed tr. 30 min przed treningiem
2g bezpośrednio po tren
1g przed snem

1g rano- 30 min przed śniadaniem
1g- 30 min przed kolacją
2g- przed snem

4

L-karnityna (w płynie)

450mg- rano (na czczo)
900mg- godzinę przed treningiem

450mg- rano (na czczo)
450mg- 40min przed obiadem

5

Odżywka białkowa (80%)

Jedna porcja jako uzupełnienie posiłku lub oddzielny posiłek przed snem

Jedna porcja jako uzupełnienie posiłku lub oddzielny posiłek przed snem

6

(Aminokwasy) BCAA

800mg na każde 10kg masy ciała
45min przed treningiem

2-3 razy dziennie po 800mg na każde 20kg masy ciała

7

Carbo

Jedna porcja po treningu

 

8

Napoje izotoniczne

Minimum 1-2l dziennie
Przed, w trakcie i po treningu

 

9

Odżywki węglowodanowo-białkowe typu wieght-gainer

Jedna porcja jako uzupełnienie posiłku lub oddzielny posiłek
60min  przed treningiem

Jedna porcja jako uzupełnienie posiłku lub oddzielny posiłek

Osobom trenującym rekreacyjnie, nie więcej niż cztery godziny w tygodniu, nie startującym w żadnych zawodach powinna wystarczyć dobra, odżywcza dieta oraz napoje izotoniczne. I tu pojawia się problem! „Powinny”, ale… znając realia wiem, że o taką dietę bardzo trudno. Pracując lub ucząc się niemal cały dzień, nie ma czasu na przygotowywanie porządnych posiłków. Przeważnie po „robocie” zadowolić się trzeba jakimś fast foodem, zupką z paczki lub innym, niekorzystnym dla sportowca jedzeniem. Na szczęście z pomocą przychodzą nam odżywki. Szybkim sposobem na uzupełnienie podstawowych składników są preparaty węglowodanowo-białkowe typu wieght-gainer. Ci, którym zależy na sportowej sylwetce i zmniejszeniu wagi, mogą przyjmować L-karnitynę oraz termogeniki i oczywiście wystrzegać się zbędnych, pustych kalorii (słodycze itp.).

Paweł Zaremba