Badania przeprowadzone przez TNS* wskazują, że triathlon predysponuje do miana narodowej dyscypliny sportowej. Jak wynika z badań, bieganie, jazda na rowerze oraz pływanie są aktywnościami najchętniej podejmowanymi przez Polaków. Co więcej, triathlonowe dyscypliny cieszą się dużą popularnością we wszystkich grupach wiekowych, niezależnie od miejsca zamieszkania, płci czy wykształcenia – co daje im jeszcze większe szanse w ubieganiu się o tytuł sportu narodowego.
Jak wynika z badań TNS na rowerze jeździ aż 53% aktywnych fizycznie Polaków. Drugą najczęściej uprawianą dyscypliną sportową jest bieganie (33%). Pływanie, które rozpoczyna każdy triathlonowy wyścig, jest dyscypliną uprawianą przez 29% Polaków.
Triathlon łączy wszystkie 3 konkurencje tworząc sport, który kształtuje nie tylko ciało, ale też charakter. Nie bez powodu triathlon nazywany jest sportem dla ludzi z żelaza. Zawody IRONMAN 70.3 organizowane są na dystansie: 1,9 km pływania, 90 km jazdy na rowerze i 21,1 km biegu. Przygotowanie do startu zajmuje minimum 6 miesięcy, przy czym wszystko zależy od kondycji i wydolności organizmu. Jedną z opcji treningowych są ćwiczenia 6 razy w tygodniu (3 dni treningowe, przerwa i znów 3 dni treningowe).
Sport ten ćwiczy nie tylko ciało, ale też charakter – samodyscyplina, upór, zaangażowanie, wytrwałość – to cechy, które najlepiej opisują każdego triathlonistę. W związku z tym, wśród triathlonowej drużyny są ludzie, którzy dzięki własnej pracy i charakterowi osiągnęli ogromny sukces - właściciele największych polskich firm, dziennikarze, aktorzy telewizyjni i teatralni.
Podczas ostatnich lat na starcie Herbalife IRONMAN 70.3 Gdynia, pierwszej w Polsce imprezy zorganizowanej na licencji World Triathlon Corporation, można było zobaczyć takie osobistości jak Maciej Stuhr, Maciej Dowbor, Beata Sadowska, Karolina Gorczyca, Piotr Kraśko czy Tomasz Karolak.
W 2015 roku metę Herbalife IRONMAN 70.3 w Gdyni przekroczył Jasiek Mela – po raz kolejny pokazując, że ograniczenia nie istnieją i że dzięki własnej pracy każdy człowiek może stać się „człowiekiem z żelaza”.
Swoim zaangażowaniem w triathlon zachęcili oni do tej dyscypliny tysiące Polaków i Polek. Według szacunków Sport Evolution w 2014 roku triathlon uprawiało od 6 do 8 tysięcy osób, w tym roku może być ich nawet kilkanaście tysięcy więcej!
Choć triathlon zaliczany jest do jednej z najcięższych dyscyplin sportowych, nie istnieją w nim ograniczenia. Najstarszy zawodnik biorący udział w triathlonie to Lew Hollander, który w dniu zawodów miał 81 lat. Z kolei Hunter Lussi pokonał pełny dystans, czyli 3,8 km pływania, 180 km roweru i 42 km biegu, w wieku 13 lat!
Wśród polskich triathlonistów również nie brakuje wzorów do naśladowania. Ponad 20 lat temu Jerzy Górski, jako pierwszy Polak, wziął udział w Ultraman World Championship na Big Island, stając się tym samym legendą polskiego triathlonu. Podczas zawodów Jerzy Górski miał do pokonania trasę składającą się z 10 km pływania, 421 km jazdy na rowerze oraz 84 km biegania.
Nie tylko udział w Ultramanie sprawiał, że ten 63-letni aktualnie mężczyzna, jest legendą. To człowiek, któremu triathlon dał drugie życie. Przebywający w Monarze chłopak, zamienił narkotyki na triathlon, zmieniając tym samym całe swoje życie. Mając pusty portfel i ogromny zapał, dokonał tego, o czym marzy każdy triathlonista.
Triathlon uczy jak spełniać marzenia – być może to właśnie kolejny powód, dla którego coraz więcej Polaków uprawia ten sport.