Z jazdą na rowerze jest jak z dobrym daniem. Składników dużo, a i tak wybijają się głównie dwa najbardziej intensywne smaki. W przypadku roweru, poza samym pojazdem, są to odpowiedni strój i obowiązkowe oświetlenie. Na ich jakości nie powinniśmy oszczędzać, ale możemy poszukać atrakcyjnych promocji i rabatów.
fit.pl
2015-04-22 00:00
Udostępnij
Wiosenny niezbędnik rowerowy
 

Ubranie

Ubrania rowerowe powinny składać się z kilku warstw - tej najbliżej ciała, środkowej - ocieplającej i zewnętrznej, która ma za zadanie ochraniać. Wiosną, zwłaszcza wczesną, gdy pogoda jest jeszcze niepewna ma to szczególne znaczenie.

Wiosną możemy długie spodnie odłożyć do szafy. Podczas jazdy włókna mięśniowe i tak będą rozgrzane. Istotna jest domieszka lycry, która powoduje, że ściśle przylegają do ciała. Można kupić spodnie z odpowienią wkładką, nazywaną pampersem, która przeciwdziała obtarciom skóry podczas jazdy, a także wchłania pot.

W chłodniejsze dni lepiej założyć bluzę z odpowiednią membraną oddychającą. Bluzy na rower nie mogą przepuszczać zimnego powietrza, ani też zatrzymywać ciepła w czasie, gdy rowerzysta właśnie zrobił sobie postój.

Podczas dłuższej wyprawy warto mieć w plecaku kurtkę z tkaniny zarówno wodoodpornej i odprowadzającej wilgoć na zewnątrz. Przed zakupem warto przyjrzeć się, czy będzie ona ściśle przylegać do ciała. To bardzo ważne, żeby uniknąć efektu "napompowania" kurtki powietrzem. Nie jest to, jak wiadomo, przyjemne i znacznie obniża komfort jazdy. Dlatego najlepiej jeśli, okrycie ma gumki w pasie i wokół nadgarstków.

Przy zakupie bluzy i kurtki trzeba pamiętać, by były one trochę dłuższe do tych przeznaczonych do codziennego użytku. Pochylając się podczas jazdy na rowerze nie może ona odkrywać dolnej części pleców.

Ceny odzieży rowerowej i akcesoriów są zróżnicowane. Tańsze rzeczy najczęściej są słabej jakości. Nie oznacza to jednak, że musimy na zakupy wydawać majątek. Wystarczy skorzystać z internetowych serwisów oferujących rabaty. Dzięki temu możemy oszczędzić nawet kilkadziesiąt złotych. Warto więc trzymać rękę na pulsie i szukać atrakcyjnych promocji zaglądając regularnie do sportowej sekcji serwisu kodyrabatowe.pl, w której znajdziesz zawsze aktualne rabaty do wykorzystania w internetowych sklepach sportowych. Można w nich kupić wszystko co jest niezbędne do niemal każdej aktywności fizycznej.

 

Oświetlenie

rower-po-zmrokuPrzy słabej widoczności bardzo ważne są elementy odblaskowe. W sklepach można kupić wiele gadżetów, ktore powodują, że rowerzysta jest widoczny z odległości kilkudziesięciu metrów. Najbardziej popularne, oprócz tradycyjnych odblasków, są opaski na nogawki spodni i jaskrawe smycze. Pamiętajmy jednak, że nie zwalniają nas z obowiązku wożenia ze sobą odpowiedniego oświetlenia.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 roku i późniejszej nowelizacji z października 2012 roku w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia rower powinien posiadać:
  • przynajmniej jedno światło przednie białe lub żółte świecące ciągłym lub migającym światłem. Najlepiej sprawdzi się więc lampka na baterię lub dynamo.
  • co najmniej jedno tylne światło odblaskowe w kolorze czerwonym i kształcie innym niż trójkąt.
  • co najmniej jedno światło ciągłe lub migające koloru czerwonego
  • jeśli konstrukcja roweru uniemożliwia sygnalizowanie zamiaru skrętu przez machanie ręką rower powinien być wyposażony w kierunkowskazy – na przykład ciągnąc za sobą specjalny wózek z dzieckiem.

 

Od 8 października 2013 roku nie trzeba mieć oświetlenia wtedy gdy warunki nie wymagają jego użycia. W praktyce oznacza to, że w dzień możemy jeździć ze zdjętymi lampami, a urządzenia trzymać w jedynie plecaku, kieszeni czy nawet w domu o ile tylko nie zamierzamy jeździć po zmroku. Pamiętajmy jednak, że tylny czerwony odblask musi być zamontowany cały czas.

Jakich świateł używać? Odpowiedź na to pytanie jest prosta – jak najlepszych. Polskie ustawodawstwo wymaga by w nocy światła i odblaski oświetlone światłem innego pojazdu były widoczne z odległości minimum 150 metrów. Musi być także zamontowane nie niżej niż 25 cm i nie wyżej niż 150 cm nad jezdnią.

Dla własnego bezpieczeństwa warto wyposażyć rower w pedały ze światłem odblaskowym oraz przynajmniej jeden żółty odblask na szprychy zapewniający widoczność z boku. Nocą dobrze też założyć żółtą kamizelkę odblaskową. W końcu na bezpieczeństwie nie warto oszczędzać. Wystarczy, że oszczędzimy na wszystkich innych rowerowych akcesoriach.