fit.pl mobile logo

Witold Szmańda: Sport jest lekiem na całe zło

- W sporcie odnalazłem miłość - przekonuje Witold Szmańda polski trener fitness, który od kilkunastu lat mieszka i pracuje w Hollywood. Jego klientami są zarówno zwykli ludzie jak i wielkie gwiazdy Miasta Aniołów między innymi: Heidi Klum, Keanu Reeves czy Alicja Bachleda i Izabella Miko
witold szanda2Zanim zostałeś trenerem fitness byłeś lekkoatletą, co spowodowało, że zacząłeś uprawiać sport?

Prosta przyczyna. Zmusiła mnie do tego sytuacja w moim, rodzinnym domu. Uprawianie sportu było dla mnie pewnego rodzaju ucieczką od atmosfery, która w nim panowała. Nie ukrywam, że była nie najlepsza, ale nie chcę się wdawać w szczegóły. Zacząłem, więc od uprawiania lekkoatletyki, były to głównie skoki wzwyż i bieganie. To właśnie sport spowodował, że zacząłem czuć się w końcu doceniany. To w sporcie odnalazłem miłość, uczucie którego mi brakowało, przez te, wszystkie lata. Wypełnienił mi życiową lukę i pustkę; stał się moją największą pasją i „lekiem na całe zło”.

A jak zostałeś specjalistą od fitnessu?

W pewnym momencie nabawiłem się kontuzji i nie mogłem kontynuować biegania. Fitnessem zająłem się kiedy zainteresowałem się medycyną alternatywą. Natknąłem się na ogłoszenie szkoły przygotowującej do pracy trenera fitness. Zdecydowałem się na nią i po ukończeniu zacząłem pracować jako trener personalny.


Czy możesz porównać podejście do treningu w Ameryce, w Europie i w Polsce?

W Stanach Zjednoczonych personal trening jest o wiele bardziej popularny niż w Europie a szczególnie w Polsce. W Hollywood , gdzie panuje kult piękna i każdy chce wyglądać idealnie, ludzie bardziej doceniają pomoc fachowca. Częściej niż w Europie korzystają z usług trenera personalnego, gdyż bardziej zależy im na uzyskaniu maksymalnie jak najlepszych efektów w jak najkrótszym czasie. Co roku zmieniają się w trendy w fitnessie. W Polsce niestety nie jest on postrzegany jeszcze jako styl życia który ma wpływ na nasze zdrowie nie tylko fizyczne ale tez psychiczne. W naszej ojczyźnie ludzie nadal ćwiczą nie dla zdrowia tylko dla wyglądu. Myślę jednak że trening funkcjonalny jest trendem, który może się przyjąć w naszym kraju.

Trudno zostać trenerem gwiazd?

Żeby stać się trenerem gwiazd jest to bardzo długa i żmudna droga. Po pierwsze nie jest łatwo wkręcić się w to towarzystwo i zostać zauważonym, po drugie trzeba pokazać specjalne, unikalne i efektowne podejście do treningu i klienta. Bardzo ważne jest też podejście psychologiczne. Praca z gwiazdami jest o tyle wymagająca, gdyż są to osoby od których na codzień się bardzo dużo oczekuje, tak wiec oni wymagają dużego profesjonalizmu od trenera. Oni żyją pod ogromną presją gdyż często maja bardzo krótki czas na przygotowania do kolejnego filmu. Te wysokie oczekiwania przekładają się, więc także na trenera i jego pracę.

Jaki jest Keanu Reeves?

Prywatnie jest bardzo miłym ciepłym facetem. W filmach gra twardzieli, którzy emanują siłą, seksem i ogromną ambicją. Tak na prawdę ten filmowy wizerunek mało pasuje do jego prawdziwej osobowości i przy pracy nad swoim ciałem. Musiałem włożyć bardzo dużo sił i energii, by go zmotywować do ćwiczeń. Ale warto było, gdyż efekt końcowy był zaskakujący. Keanu osiągnął wspaniałą figurę.

A co powiesz o pięknej, niemieckiej modelce Heidi Klum, która także była twoją kilentką?

Przede wszystkim jest ona piękną kobietą, matką czwórki dzieci. Z niej każda mama powinna brać przykład. Heidi mimo, że nie przepada za bardzo za chodzeniem na siłownie, każde ćwiczenie, które jej zadałem wykonywała najlepiej jak tylko potrafiła. Jej słabą stroną jest elastyczność, więc każde ćwiczenie rozciągające jest dla niej istną torturą. Klum odżywia się bardzo zdrowo i wie, że nie można przesadzać. Jej dieta zawiera dużo surowych warzyw i owoców. W przerwach, kiedy ją dopadnie głód, przekąsza głownie jabłka..

Jak oceniasz kondycję naszych, polskich gwiazd?

W Polsce ogólnie kobiety bardziej dbają o swój wygląd, co nie świadczy o ich kondycji fizycznej. Ogólnie powiem, że nadal niewiele gwiazd w Polsce trenuje, a dotyczy to szczególnie mężczyzn.


Na koniec poproszę i kilka porad...jakie ćwiczenia polecasz osobom, które chcą zadbać głównie o smukłą sylwetkę, a nie o siłę?

Najłatwiejszym sposobem dzięki, któremu utrzymamy smukłą sylwetkę i dobrą kondycję jest bieganie. Jednak aby wyrzeźbić i ujędrnić ciało musimy łączyć z bieganie z treningiem siłowym. Trzeba pamiętać, że aby osiągnąć jakikolwiek efekty musimy przede wszystkim zwrócić dużą uwagę na styl odżywiania gdyż ma to olbrzymi wpływ na rezultat naszej pracy nad ciałem. Diety jakie stosuję z moimi klientami to: dieta wg grup krwi i dieta polegająca na spożywaniu surowych produktów. Dietę dobieram według indywidualnych potrzeb klienta. Mamy cztery grupy krwi co znaczy, że każdy ma inną dietę.

www.fit.pl

 


PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl