Wiosłowanie nie bez przyczyny kojarzy się z siłą i wytrzymałością. Ta forma ćwiczeń nadaje się doskonale dla osób w różnym wieku i różnej sprawności. W treningu wioślarskim biorą udział wszystkie główne partie mięśni górnej i dolnej części ciała.
Podczas ruchu do przodu na ruchomym siodełku pracują głównie zginacze nóg, mięśnie łydek i mięsnie piszczelowe, a także trójgłowy ramienia i mięśnie grzbietu. W pierwszej fazie przeciągania działają dodatkowo mięśnie prostowniki nóg, pośladkowe, wszystkie mięśnie pleców i karku, dwugłowy ramienia i przedramiona. W drugiej fazie przeciągania dołączają barki, mięsnie brzucha i mięśnie boczne tułowia.
Ergometry wioślarskie naśladują opór, jaki stawia woda podczas wiosłowania w naturalnych warunkach. Urządzenia te są wykorzystywane przez sportowców różnych dyscyplin, nawet w... Formule 1. Znajdziemy je w fitness klubach, siłowniach, ośrodkach odnowy biologicznej. Ze względu na swoje doskonałe parametry znalazł zastosowanie w ośrodkach szkolenia wojska, policji a nawet w centrum szkolenia astronautów w NASA. Stanowi także wyposażenie ośrodków rehabilitacyjnych i klubów sportowych i coraz częściej trafia do domów prywatnych.
Nowoczesne ergometry z reguły mają oprogramowanie, wspomagające sterowanie treningiem. Nierzadko mają też specjalne oprogramowanie, umożliwiające łączenie kilku ergometrów, co pozwala na zorganizowanie np. wyścigów wioślarskich w fitnessklubie.
