Jeśli spędzasz godziny na zajęciach aerobiku, jeździsz na konwencję i maratony fitness to może nadszedł czas, aby zdobyć uprawnienia instruktorskie? Dowiedz się jak to zrobić
fit.pl
2010-03-11 00:00
Udostępnij
Jak zostać instruktorem?
Wiele firm, Akademii Wychowania Fizycznego i kilka innych uczelni oferuje szeroki zakres szkoleń w dziedzinie kultury fizycznej, w tym instruktora fitness. Przed zapisaniem się na kurs instruktorski warto upewnić się czy firma oferująca szkolenie wydaje tzw. „państwowe” dokumenty, czyli akceptowane przez Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Obecnie trwają w rządzie prace nad wprowadzeniem nowej ustawy o sporcie, która ma zastąpić dwie aktualnie obowiązujące - z dnia 18 stycznia 1996 roku o kulturze fizycznej oraz z 29 lipca 2005 roku o sporcie kwalifikowanym. Póki co zasady prowadzenia szkolenia kadr kultury fizycznej na terenie kraju określają przepisy rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 27 czerwca 2001 r. w sprawie kwalifikacji, stopni i tytułów zawodowych w dziedzinie kultury fizycznej oraz szczegółowych zasad i trybu ich uzyskiwania (Dz. U. Nr 71 poz. 738 z 2001 roku).

Osoby zainteresowane uzyskaniem uprawnień zawodowych, potwierdzonych dokumentem wydanym przez Ministra Sportu, zanim rozpoczną uczestnictwo w kursie powinny sprawdzić czy jednostka organizująca kurs posiada decyzję wydaną przez Ministra Sportu, a zezwalającą na kształcenie instruktorów w danej specjalności oraz czy kurs został zatwierdzony i zarejestrowany przez Ministra Sportu. Wykaz podmiotów, które posiadają zgodę na szkolenie instruktorów sportu, trenerów i menedżerów sportu oraz na szkolenie instruktorów rekreacji ruchowej dostępny jest na stronie ministerstwa sportu.

Można zdobyć następujące specjalizacje instruktorskie: instruktor dyscypliny sportu lub instruktor rekreacji ruchowej. W dziedzinie fitness można zdobyć uprawnienia instruktora rekreacji ruchowej o specjalności aerobik, fitness - nowoczesne formy gimnastyki, fitness - ćwiczenia siłowe, fitness - ćwiczenia psychofizyczne lub fitness – jogging.

[-------]

Instruktorem rekreacji ruchowej może być osoba, która ukończyła studia wyższe na kierunku wychowanie fizyczne lub turystyka i rekreacja ze specjalnością instruktorska, w wymiarze co najmniej 80 godzin w danej dyscyplinie rekreacji ruchowej bądź osoba, która posiada co najmniej średnie wykształcenie (matura nie jest wymagana) oraz ukończyła specjalistyczny kurs instruktorów w danej dyscyplinie rekreacji ruchowej i zdała egzamin końcowy.

Po ukończeniu kursu absolwent uzyskuje legitymację podpisaną przez Ministra Sportu, bądź jego zastępcę. Równie ważne są legitymacje podpisane przez rektorów szkół wyższych, które mają uprawnienia do wydawania takich dokumentów. Legitymacja jest dokumentem państwowym, którego ważność nigdy nie wygasa. Honorowana jest we wszystkich klubach, szkołach, OSiR-ach i innych organizacjach.

Akty prawne:
- Ustawa o kulturze fizycznej. Ustawa z dnia 18 stycznia 1996 r. o kulturze fizycznej. Tekst ujednolicony po zmianie z dnia 1 marca 2002 roku
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 20 grudnia 2002r. zmieniające rozporządzenie w sprawie kwalifikacji, stopni i tytułów zawodowych w dziedzinie kultury fizycznej oraz szczegółowych zasad i trybu ich uzyskiwania. (Dz.U. z 2003r. Nr 8, poz. 93)
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 29 października 2003r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wykazu dyscyplin i dziedzin sportu, w których mogą działać polskie związki sportowe, oraz szczegółowych warunków i trybu udzielania zezwoleń na tworzenie polskich związków sportowych. (Dz.U. z 2003r. Nr 193, poz. 1888)
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 września 2001r. w sprawie szczegółowych zasad i warunków prowadzenia działalności w dziedzinie rekreacji ruchowej. (Dz.U. z 2001r. Nr 101, poz. 1095)
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 9 maja 2003r. w sprawie stażu adaptacyjnego i testu umiejętności w toku postępowania o uznanie nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej kwalifikacji do wykonywania zawodów regulowanych w dziedzinie kultury fizycznej i sportu. (Dz.U. z 2003r. Nr 98, poz. 896)
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 27 czerwca 2001r. w sprawie kwalifikacji, stopni i tytułów zawodowych w dziedzinie kultury fizycznej oraz szczegółowych zasad i trybu ich uzyskiwania

www.fit.pl