fit.pl mobile logo

Kreatyna - co to jest, co daje i jak ją brać?

Kreatyna jest jednym z najczęściej wybieranych suplementów przez sportowców. Wszystko za sprawą wymiernych efektów, które są możliwe do osiągniecia dzięki jej działaniu. Czym jest kreatyna, jakie posiada właściwości oraz jak ją przyjmować? Przeczytasz w poniższym artykule.

Co to jest kreatyna?

Kreatyna to organiczny związek chemiczny, który występuje naturalnie w ludzkim organizmie. Syntetyzowany jest w nerkach, wątrobie i trzustce podczas procesu przemiany materii. Jest substancją niezbędną do magazynowania, a następnie uwalniania energii, która pozwala na syntezę białek mięśniowych. Pomimo iż związek ten występuje w organizmie, jest również dostępny w formie suplementów. Kreatyna jest szczególnie popularnym środkiem wśród sportowców oraz osób aktywnych fizycznie. Wspaniałe efekty jej działania mogą być odczuwalne nie tylko u osób budujących tkankę mięśniową, ale również u osób w trakcie odchudzania.

Co daje kreatyna?

Związek chemiczny zwany kreatyną posiada wiele cennych właściwości. Jest stosowany w celu zwiększenia wytrzymałości organizmu podczas intensywnych ćwiczeń. Dzięki temu możliwe jest wykonywanie efektywnych ćwiczeń, przez dłuższy czas. Dodatkowo kreatyna zwiększa wydolność organizmu, poprawia kondycję i pozwala na szybsze budowanie masy mięśniowej bez odczuwalnego zmęczenia. Idealnie sprawdza się u osób, które trenują bardzo dużo i intensywnie, gdyż zwiększa zdolność organizmu do regeneracji. Należy również wspomnieć, że podczas ćwiczeń kreatyna bierze udział w stymulowaniu syntezy białek, działa anabolicznie i antykatabolicznie, dzięki temu zapobiega rozpadowi mięśni i wpływa na ich szybszą rozbudowę.

Z wielu przeprowadzonych badań nad wpływem kreatyny na organizm wynika, że przyśpiesza ona również gojenie się ran, przeciwdziała utlenianiu się komórek i wspomaga walkę ze stresem oksydacyjnym. Dzięki temu jest związkiem szczególnie istotnym, nie tylko w diecie każdego sportowca.

Jakie są rodzaje kreatyny?

Jednym z najpowszechniejszych i najstarszych rodzajów kreatyny jest monohydrat kreatyny. Jest jedną z najlepiej przebadanych postaci tego związku. Składa się z kreatyny i wody, dodatkowo jest to jedna z najtańszych substancji i najlepiej przyswajalna. Kolejnym jest jabłczan kreatyny, który jest połączeniem wspomnianego monohydratu z kwasem jabłkowym. Bardzo dobrze się przyswaja i nie posiada właściwości wiązania wody. W sklepach z suplementami dla sportowców występuje również w postaci cytrynianu kreatyny, który również charakteryzuje się bardzo dobrą przyswajalnością i stabilnością, a także jako chlorowodorek kreatyny. Jest to jedna z najmocniejszych form tego związku ze względu na ogromną stabilność na zmiany pH układu pokarmowego i świetne wchłanianie. Dodatkowo kreatynę można spotkać również w postaci: kre-alkalynu, azotanu kreatyny, esteru etylowego, alfaketoglukaranu, chelatu magnezowego kreatyny oraz pirogronianu.

Jak brać kreatynę?

Wiele osób decydując się na przyjmowanie kreatyny, zastanawia się, jakie dawkowanie będzie najlepsze, aby było w pełni bezpieczne i pozwoliło na osiągnięcie jak najlepszych rezultatów. Przyjmując kreatyny, należy bezwzględnie stosować się do dawkowania zawartego na opakowaniu preparatu, dzięki temu można mieć pewność, że wpłynie odpowiedniego na cały organizm. Jej wchłanianie jest najlepsze w obecności węglowodanów, dlatego warto przyjmować ją na chwilę po posiłku lub wraz z jedzeniem. Co istotne, aby kreatyna mogła działać, należy dostarczać duże ilości wody do organizmu. Warto również pamiętać, że kreatyna nie powinna być przyjmowana długotrwale, zaleca się suplementowanie przez 4-6 tygodni, a następnie zastosowanie 4 tygodniowej przerwy.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl