fit.pl mobile logo

7 problemów zdrowotnych utrudniajacych odchudzanie

Dane Światowej Organizacji Zdrowia biją na alarm - ponad 39% mężczyzn i 40% kobiet cierpi na nadwagę. Onacza to, że blisko 1,9 miliarda ludzi ma problemy z prawidłową masą ciała. Jednak nie zawsze nadwaga wynika ze zbyt dużej ilości jedzenia i braku ruchu. Czasem na drodze do zrzucenia zbędnych kilogramów stoją problemy zdrowotne

Niedoczynność tarczycy

Im lepiej działa tarczyca, tym lepiej działa Twój metabolizm. Niedobory hormonów tarczycy spowalniają pracę metabolizmu. Początkowo niedoczynność tarczycy może być mylona z wyczerpaniem, gdyż często senność, zmęczenienie czy znużenie interpretujemy jako ogólne zmęczenie pracą.

Jeśli twoj skóra jest sucha, włosy i paznokcie stają się kruche i łamliwe, doświadczaść niedokrwistości, nudności lub zaparć - powinieneś zbadać swoją tarczycę. Niedoczynność tarczycy znacznie spowalnia działanie metabolizmu, jelita działają wolniej, a to prosta droga do przytycia. Przy niedoczynności tarczycy konieczne jest podjęcie leczenia pod okiem lekarza - niestety dieta i ćwiczenia w tym przypadku nie pomogą.

 

Podwyższony poziom prolaktyny

Hormon prolaktyny jest odpowiedzialny za regulację funckji rozrodczych u kobiet, a u matek odpowiada za laktację. Jest również odpowiedzialny za dostarczanie niezbędnej ilościskładników odżywczych dziecku. Gdy przysadka produkuje zbyt dużo prolaktyny, mogą pojawić się niewielkie guzki. Główne objawy to:

- u kobiet - ból piersi, nieregularne miesiączkowanie, trądzik, nadmierne owłosienie, huśtawka nastrojów, problemy z zajściem w ciążę;

- u mężczyzn - spadek libido, częste bóle głowy, problemy z oczami.

Zbyt wysoki poziom prolaktyny powoduje, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, problemy z nadmierną wagą i nagromadzeniem tłuszczu w okolicy klatki piersiowej i ramion. Aby walczyć z podwyższonym poziomem prolaktyny, należy udać się do endokrynologa.

 

Cukrzyca typu II

W przypadku cykrzycy typu II, w przeciwieństwie do cukrzycy typu I, nasza trzuska produkuje wystarczająca ilość insuliny, ale nasze receptory nie reagują na nią i stają się tolerancyjne względem insuliny. W rezultacie nadmiar tego hormonu powoduje otyłość.

Głównym zagrożeniem jest fakt, że choroba ta może być niewidoczna przez dłuższy czas. Można ją zdiagnozować podczas badania krwi. Typowe dla cukrzycy objawy: nadmierne pragnienie lub częste oddawanie moczu, mogą nie wystąpić. Powodem do niepokoju może być odczuwanie swędzenia.

 

Insulinoma

Insulinoma drastycznie obniża poziom cukru we krwi, doprowadzając do hipoglikemii. Hipoglikemia przyczynia się do intensywnego głodu, gdyż nasz organizm ma potrzebę uzupełnienia poziomu glukozy.  Jeśli wystąpi u nas hipoglikemia, a my nic nie zjemy, mogą wystąpić dreszcze, tachykardia, problemy z mową, a także omdlenia.

Atak hipoglikemii jest zjawiskiem nieprzyjemnym, a nasze ciało jest w ciągłej gotowości na oznaki głodu, w wyniku czego wciąż odczuwamy głód i przybieramy na wadze.

 

Stres i depresja

Kortyzol jest hormonem wytwarzanym przez nadnercza. Kontroluje metabolizm węglowodanów i bierze udział w reakcji stresowej. Jego celem jest oszczędzanie energii ciała w stresujących sytuacjach. Przewlekły stres powoduje stałą produkcję kortyzolu i adrenaliny. W tym przypadku kortyzol zmienia naszą energię w tłuszcz, którego organizm nie spala. Skutkiem jest przybieranie na wadze.

 

Choroba Cushinga

Przewlekły stres może powodować również kolejną, groźną chorobę - chorobę Cuchinga. W tym wypadku nasz organizm magazynuje tłuszcz w obrębie brzucha i tylnej częśći szyi, a nasze nogi i ręce pozostają chude. Objawy jest łatwo ustalić: podwyższone ciśnienie krwi, wysoki poziom cholesterolu, bezsenność, a przy tym nadmierny apetyt.

 

Zespół policystycznych jajników

Kiedy nadmiar masy ciała występuje w parze z nieregularnymi miesiączkami i migrenami, kobieta najprawdopodobniej cierpi na zespół policystycznych jajnków. W tym przypadku górna część ciała "przybiera na wadze" i staje się ciężka.

Dodatkowo zaczyna rosnąć niechciane owłosienie, pojawiają się problemy skórne. Powodem są zaburzenia gospodarki hormonalnej. Komórki jajowe nie rozwijają się prawidłowo i pozostają przyczepione do jajników. Jedna na pięć kobiet cierpi na tę chorobę. Przy odpowiednim leczeniu można kontrolować objawy.

 

Pojedyncze objawy, które opisaliśmy w tym artykule nie oznaczają, że cierpisz, na którąś z wymienionych tu chorób. Jednak jeśli zauważysz kilka objawów naraz, a do tego będziesz miał problemy z wagą przy odpowiednim odżywianiu i sporej dawce ruchu, udaj się do lekarza.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka
jasmin.moro

U mnie była to chora tarczyca i pigułki antykoncepcyjne, ale wzięłam się za siebie i udało się schudnąć, teraz moja antykoncepcja to diafragma ginekologiczna, zakładam ją przed stosunkiem i wiem że już nie truje się niepotrzebna chemią

Zgłoś nadużycie-

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl