Pierwsze efekty odchudzania masz już za sobą, a teraz waga zamiast spadac, zaczyna rosnąć? To efekt jojo i źle rozumianego procesu odchudzania.
fit.pl
2011-01-19 00:00
Udostępnij
Skąd ten efekt jojo?

Podczas stosowania diety redukcyjnej organizm przestawia się na oszczędzanie (z powodu niedoboru pożywienia) i spala mniej kalorii przy jednoczesnym bardziej gruntownym trawieniu. Jest to strategia przeżycia w czasach biedy.

Początkowe sukcesy przy wchodzeniu na wagę są złudne, ponieważ powoduje je głównie ubytek wody w tkankach. Po pozbyciu się zaplanowanej liczby kilogramów zaczyna się "normalna faza jedzenia" .

Organizm przestawia się wprawdzie bez trudu na kryzysowy bilans, jednak w przeciwnym kierunku jest już dużo trudniej. Po zakończeniu diety, nastawiona na oszczędność przemiana materii nie wyłącza przyspiesza od razu.

Efekt jojo - skąd się bierze?

Normalnie ilości pożywienia wystarczają już, by zaczął odkładać się tłuszcz. I ponieważ podczas kuracji głodowej następuje z dużym prawdopodobieństwem również redukcja mięśni, zawartość tkanki tłuszczowej staje się w krótkim czasie większa niż przed dietą.

Każda nowa kuracja zwiększa odporność organizmu na diety. Skutek: odchudzanie staje się z każdą próbą coraz trudniejsze, tycie natomiast łatwiejsze!

Ale to jeszcze nie wszystko: ścisła kontrola spożycia kalorii nie pobudza do aktywności fizycznej, a z "burczącym" brzuchem można szczególnie łatwo ulec różnorodnym pokusom kulinarnym. Im mniej kalorii zawiera dieta i im bardziej odbiega od zwykłego sposobu odżywiania, tym większe ryzyko "nawrotu" i tym szybciej zaczyna znowu rosnąć masa ciała.