fit.pl mobile logo


7 uniwersalnych wskazówek, jak przygotować rower do bezpiecznej podróży

Sezon wiosenny to doskonała okazja, aby zadbać o odpowiednie przygotowanie roweru na bezawaryjną podróż po mieście, a także poza nim. Bez względu na to, czy był on używany w trakcie zimy, czy też stał w garażu, konieczne jest wykonanie przeglądu jego sprawności. Wyjeżdżając na drogę trzeba mieć pewność, że jednoślad jest w pełni bezpieczny. Mycie, smarowanie czy dokręcanie śrub to tylko kilka czynności, które należy wykonać, aby rower był gotowy do jazdy. Jak to zrobić właściwie? A może warto skorzystać z profesjonalnych serwisów w pobliżu domu? Przygotowaliśmy 7 top porad.

Po pierwsze: umyj rower

Mycie roweru to czynność, która wpływa nie tylko na walory wizualne, ale także pozwala wydłużyć żywotność jednośladu i jego komponentów – umyte lepiej działają. Do czyszczenia roweru należy przygotować ciepłą wodę, szczotki, ścierki do wycierania, odpowiednie środki czyszczące, odtłuszczacze oraz smar. Mycie należy zacząć od ramy – warto w pierwszej kolejności spłukać ją większą ilością wody. Następnie za pomocą szczotek i środków płynnych należy usunąć kolejno zabrudzenia ze wszystkich części. Najważniejsze, by dokładnie oczyścić elementy ruchome. Brudny łańcuch, tarcze mechanizmu korbowego i kaseta sprawiają, że całość działa dużo gorzej i szybciej się zużywa. Ponadto, na nieumytych częściach trudniej dostrzec ewentualne usterki. Na końcu dokładnie osuszyć rower, po to, aby zapobiec pojawieniu się rdzy i mało estetycznych zacieków.

Po drugie: skontroluj stan opon

Jazda na niedopompowanych kołach grozi uszkodzeniem samego ogumienia i obręczy. Jak temu zapobiec? Poziom napompowania opon można skontrolować ręcznie. Wystarczy oponę nacisnąć kciukiem, jednocześnie palcami obejmując obręcz. Optymalne ciśnienie można poznać po tym, czy opona ugina się tylko nieznacznie. Na boku każdej opony znajduje się zalecane przez producenta ciśnienie. Najczęściej jest podawane jako zakres od-do w dwóch skalach: bar oraz PSI. Niższe ciśnienie to z reguły lepsza przyczepność, a także większy komfort jazdy po nierównościach. Wyższe z kolei zmniejsza opory toczenia, lecz niestety sprawia także, że dziury w jezdni są bardziej odczuwalne.

Po trzecie: wyreguluj hamulce

Rozregulowane hamulce łatwo rozpoznać. Zazwyczaj, gdy przestają działać prawidłowo wydłuża się droga hamowania, jest słaby opór i późna reakcja jednośladu na zaciskanie klamek hamulcowych. Ponadto, słyszalne stają się piski i pojawia się charakterystyczny dźwięk powstający podczas ocierania się okładzin o obręcz lub tarczę hamulcową. Co należy zrobić? W większości przypadków można je wyregulować, obracając pokrętło baryłkowe przy zacisku hamulca na kierownicy. Ta czynność pozwala luzować lub napinać linkę hamulcową i zmieniać w ten sposób dystans między klockami a obręczą. Na zakończenie hamulce należy nasmarować odpowiednim produktem, dzięki czemu ma się gwarancję na bezpieczne zatrzymanie się.

Po czwarte: nasmaruj łańcuch

Równie istotne zaraz po umyciu roweru jest nasmarowanie łańcucha. Do tej czynności można wykorzystać specjalistyczny olej syntetyczny lub zakupić dedykowany smar do roweru w serwisie lub sklepie rowerowym. Warto pamiętać, że samo smarowanie łańcucha to bardzo prosta czynność. Należy jedynie pamiętać, aby na każde ogniwo nałożyć po jednej kropli oleju. Jest to bardzo istotna informacja, ponieważ źle nasmarowany łańcuch rowerowy jest przede wszystkim narażony na niekorzystny wpływ czynników zewnętrznych, a także staje się on mniej wydajny.

Po piąte: sprawdź siodełko i oświetlenie

Sprawdzenie ustawienia siodełka to jedna z najprostszych czynności, a tak wiele osób pomija ten krok. Zwyczajowo nie zwraca się na to uwagi, a nieprawidłowo ustawione siodełko wiąże się z szeregiem niedogodności: mniejsza przyjemność z jazdy, ograniczona wygoda, pogorszona możliwość manewrowania czy nawet zagrożenie uszkodzenia ramy. Jak zatem poprawnie ustawić siodełko? Siedząc na rowerze, należy oprzeć stopę o pedał w pozycji dolnej - noga w tym momencie powinna być lekko ugięta w kolanie. Następnie, trzymając w obu dłoniach kierownicę, trzeba sprawdzić czy ręce w łokciach są delikatnie ugięte. Kolejny krok - sprawdzenie oświetlenia, dokładne wypolerowanie wszystkich lampek. Należy pamiętać, że zgodnie z polskim prawem oświetlenie roweru jest obowiązkowe, nawet w ciągu dnia.

Po szóste: dokręć wszystkie śruby

Ważnym krokiem w przygotowaniu roweru do drogi jest sprawdzenie czy, aby na pewno wszystkie śruby są odpowiednio dokręcone. Mają one bowiem ogromny wpływ na poziom bezpieczeństwa jazdy i trwałość samych komponentów. Poza tym luźne części zużywają się dużo szybciej, doprowadzając nieraz do poważniejszych usterek z rowerem.

Po siódme: skorzystaj z serwisu dla bezpieczeństwa swojego i bliskich!

Jeśli nie znamy się zbytnio na rowerach lub nie mamy czasu dbać samodzielnie o sprzęt swój oraz bliskich, warto skorzystać z profesjonalnych serwisów rowerowych. Na miejscu eksperci sprawdzą stan zużycia klocków hamulcowych i opon, goleni amortyzatora, wyregulują przerzutki, rozkręcą najważniejsze części roweru i dokładnie je nasmarują.

W punktach dystrybucji połączonych z serwisami rowerowymi można również zaopatrzyć się w jednoślad wyprodukowany przez STORM. W asortymencie polska marka posiada kilka kategorii rowerów, na które składają się ciekawe modele dedykowane kobietom, mężczyznom, a także najmłodszym: turystyczne (trekking), miejskie (cityline), górskie (MTB) oraz dziecięce.

Zawsze dbamy o to, aby, każdy z wyprodukowanych jednośladów, zanim trafi w ręce klienta, był sprawny pod kątem technicznym i charakteryzował się wysoką jakością. Podobnie jest z serwisowaniem w punktach dystrybucji, nasi partnerzy dokładnie weryfikują sprawność rowerów naszych klientów nim wyjadą w danym sezonie na szosowanie po mieście czy poza nim. Czujemy się odpowiedzialni za bezpieczną podróż naszych klientów, dlatego wspólnie z naszymi współpracującymi partnerami w całej Polsce, dbamy o szczegóły podczas serwisowania, podkreśla Adam Ziętek, właściciel i założyciel marki STORM. Dodaje również: jeśli samodzielnie przygotowało się rower do pokonania trasy czy to w górach czy w mieście, warto go mimo wszystko jeszcze dokładniej sprawdzić w serwisie, szczególnie jeśli “za kółko” siadają dzieci.

Odpowiednie przygotowanie roweru to gwarancja bezpiecznej i wygodniej jazdy. Serwisowanie roweru powinno być corocznym obowiązkiem. Na zakończenie, kiedy jednoślad jest gotowy do szosowania czy przejażdżki należy pomyśleć o “odkurzeniu” akcesoriów takich jak, kask, zapięcie czy ochraniacze. Na koniec jeszcze wygodny strój... i można jechać.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl