Rowerem do pracy? Sprawdź, jakie ubezpieczenie wybrać!

Dojeżdżasz rowerem do pracy? Zostawiasz go pod firmą lub w innym miejscu publicznym i zastanawiasz się, jak zabezpieczyć swój jednoślad? Mało kto wie, że ubezpieczenie rowerzysty może obejmować nie tylko sam sprzęt, ale i Ciebie oraz przewożony bagaż! Dowiedz się, jak się zabezpieczyć i jakie ubezpieczenie roweru i rowerzysty wybrać!
Aleksandra Załęska
Wczoraj 08:09
Udostępnij
Rowerem do pracy? Sprawdź, jakie ubezpieczenie wybrać!

Czym jest ubezpieczenie rowerzysty?

Coraz więcej osób dojeżdża rowerem do pracy. Jednoślad już dawno wyszedł poza strefę relaksu czy sportu i wkroczył także w naszą codzienność. Jednak trzeba pamiętać, że jeżdżąc często rowerem, można niestety spotkać się z nieprzyjemnymi sytuacjami. By je zminimalizować, powstało ubezpieczenie rowerzysty, które oferuje coraz więcej towarzystw. Przykładem jest produkt PZU Rowerzysta, które dostępne jest w multiagencji ubezpieczeniowej CUK Ubezpieczenia. 

Mając taką polisę, otrzymasz świadczenie finansowe, które będzie solidnym wsparciem w trudnych chwilach. Co ważne, w przypadku niektórych elementów polisy nie trzeba być właścicielem roweru, by wykupić ochronę. Jeśli więc dojeżdżasz rowerem do pracy, ale korzystasz z roweru miejskiego, również możesz skorzystać z ochrony. 

Co obejmuje ubezpieczenie dla rowerzysty?

Pod pojęciem ubezpieczenia rowerzysty kryje się polisa, której zakres może być bardzo różny w zależności od oferty. Oto rodzaje takich polis.

Ubezpieczenie OC rowerzysty

To jeden z ważniejszych składników ubezpieczenia rowerzysty. To nic innego jak ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) w życiu prywatnym. Mając taką polisę, nie musisz odpowiadać za sytuację, gdy podczas jazdy rowerem, z Twojej winy ucierpią osoby trzecie. Mowa zarówno o osobowych, jak i majątkowych szkodach. Mówiąc prościej, polisa OC rowerzysty zapewni odszkodowanie poszkodowanemu, gdy potrącisz pieszego, innego rowerzystę, ale i zniszczysz samochód czy cenny sprzęt spacerowicza. 

Ubezpieczenie OC rowerzysty to przykład takiej polisy, która przyda się także, gdy jeździsz rowerem miejskim czy innym wypożyczonym jednośladem. Pamiętaj, że jeśli nie masz takiej polisy, będziesz odpowiadał za szkody przez siebie wyrządzone z własnej kieszeni. Może to być naprawa zniszczonego sprzętu, jak i pokrycie kosztów leczenia. Czasem te kwoty są naprawdę wysokie i obciążające domowy budżet!

Ubezpieczenie NNW rowerzysty

To kolejny rodzaj polisy, które warto mieć niezależnie od tego, czy jesteś właścicielem roweru, którym jeździsz, czy nie. Takie ubezpieczenie zapewnia świadczenie w sytuacji wystąpienia nieszczęśliwego wypadku podczas jazdy jednośladem, również podczas dojazdu rowerem do pracy. Mając taką polisę, otrzymasz środki finansowe, jeśli przewrócisz się na rowerze i złamiesz rękę, nogę czy doznasz innego uszczerbku na zdrowiu. Te pieniądze możesz przeznaczyć na dodatkową rehabilitację czy ortezy.

Ubezpieczenie bagażu

W przypadku dojazdu rowerem do pracy ważna jest także ochrona cennego sprzętu, który przewozisz. Jeśli Twoja praca wymaga tego, by przewozić ze sobą laptop czy telefon służbowy, dobrze jest o niego zadbać. Ubezpieczenia roweru i rowerzysty bardzo często obejmują także ochroną bagaż. Taka polisa zapewni odszkodowanie w przypadku utraty czy zniszczenia. Jeśli Twój sprzęt ucierpi podczas dojazdu rowerem do pracy, otrzymasz odszkodowanie. 

Ubezpieczenie od kradzieży roweru czy zniszczenia

Taką polisą jest casco rowerowe. Zapewnia wypłatę odszkodowania, gdy rower zostanie:

 

  • skradziony, w zależności od oferty, spod firmy, z domu czy stojaka rowerowego w miejscu publicznym, 
  • zniszczony podczas wypadku czy kolizji. 

Dzięki otrzymanym środkom będziesz mógł naprawić szkodę, a w przypadku kradzieży kupić nowy jednoślad. Warto wiedzieć, że niektóre towarzystwa w przypadku casco rowerowego stosują tzw. udział własny. Tak jest np. w przypadku PZU Rowerzysty. Jeśli rower padnie łupem złodzieja, ubezpieczony rowerzysta otrzymuje w ramach tej polisy odszkodowanie pomniejszone o 5% sumy ubezpieczenia. 

Na co zwrócić uwagę, kupując ubezpieczenie roweru i rowerzysty?

Przed wyborem każdego ubezpieczenia koniecznie trzeba zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia. To tzw. OWU, czyli dokument, opisujący szczegóły ubezpieczenia. Przeczytać w nim można m.in., że w przypadku ubezpieczenia casco rowerowego warunkiem wypłacenia odszkodowania za kradzież roweru jest stosowanie na co dzień odpowiedniego zabezpieczenia rowerowego. Jeśli takiego sprzętu nie będziesz stosował, ubezpieczyciel może odmówić wypłacenia odszkodowania za kradzież jednośladu. 

Jeśli jeździsz rowerem do pracy cały rok, wybierając polisę postaw na tę całoroczną. Jednak na rynku są także oferty krótkoterminowe. Skierowane są do tych osób, które rowerem do pracy czy w czasie wolnym jeżdżą tylko, gdy jest ciepło. 

Warto zwracać uwagę także na to, czy w cenie podstawowych usług nie ma jeszcze dodatkowych opcji. Na przykład w ofercie ubezpieczenia rowerzysty w PZU w ramach NNW klient zyskuje także assistance medyczny, czyli usługi, które ułatwiają organizację pomocy lekarskiej po nieszczęśliwym wypadku. 

Masz kilkuletni rower i zastanawiasz się, czy możesz go ubezpieczyć? Tak. Na rynku ubezpieczeniowym znajdziesz także takie propozycje. Można ubezpieczyć nie tylko nowy rower prosto z salonu. Jednak towarzystwa mogą nie chcieć ubezpieczyć bardzo starych jednośladów.

Jeśli oprócz dojazdów rowerem do pracy, swój jednoślad używasz także do aktywności takich jak MTB czy kolarstwo górskie, poszukaj oferty, która obejmuje także uprawianie sportów. Cena polisy może być nieco wyższa niż bez takich dodatków, jednak zyskasz szeroką ochronę. To samo dotyczy kwestii zakresu terytorialnego. Możesz objąć ochroną siebie i swój rower nie tylko podczas podróży po Polsce, ale i krajach zagranicznych.  

Ile trzeba zapłacić za ubezpieczenie rowerzysty?

To zależy od konkretnej sytuacji. Ubezpieczając rower w PZU w ramach podstawowej polisy, można zapłacić już 37 zł za cały sezon.

Cena ubezpieczenia roweru i rowerzysty będzie inna w zależności od różnych czynników. Pierwszym jest wartość roweru. Im wyższa, tym większe ryzyko ubezpieczeniowe ponosi ubezpieczyciel, a co za tym idzie, wyższa jest składka ubezpieczenia. Także zakres polisy wpływa na cenę. Pełne ubezpieczenie roweru i rowerzysty będzie droższe niż np. samo tylko ubezpieczenie OC rowerzysty. Tańsze będą też polisy krótkoterminowe. Te, które obejmują jednoślad i rowerzystę przez cały rok, są droższe. Także wysokość sumy ubezpieczenia rzutuje mocno na cenę polisy. Dotyczy to np. ubezpieczenia NNW czy OC. 

Jak jeszcze zabezpieczyć siebie i jednoślad, gdy jeździsz rowerem do pracy?

Oprócz dobrego ubezpieczenia rowerzysty warto przygotować się solidnie do dojazdów rowerem do pracy. Wiesz już, że ubezpieczyciele wymagają stosowania zabezpieczeń rowerowych w przypadku ubezpieczenia roweru i rowerzysty. 

Kwestia bezpieczeństwa roweru to jedno, ale nie można zapominać także o swoim. Jeśli jeździsz jednośladem cały rok, pamiętaj, że rano lub wieczorem będziesz poruszał się, gdy jest ciemno. Wtedy konieczne jest dobre oświetlenie, najlepiej zintegrowane z rowerem. Przyda się także sprawny dzwonek, by móc np. ostrzec pieszych, którzy spacerują po drodze dla rowerów. Błotniki pozwolą ochronić Twój strój przed zabrudzeniem i zminimalizować ryzyko konieczności przebierania się w inne ubrania po dotarciu do celu. Jeśli dojeżdżasz rowerem do pracy na długich trasach, strój służbowy możesz wozić w plecaku (odpowiednio zabezpieczony na wypadek, gdyby spotkała Cię po drodze ulewa). 

Chociaż polskie przepisy nie mówią o tym, że kask rowerowy jest obowiązkowy, warto go oczywiście mieć. Oprócz tego przydadzą się rękawiczki, a w chłodny dzień także czapka i komin. 

Pamiętaj, że odpowiednio przygotowany do dojazdów rowerem do pracy będziesz czerpał z drogi maksimum satysfakcji!