fit.pl mobile logo


Rower elektryczny - czy tylko do miasta?

Biorąc pod uwagę, że w mieście nawet samochód rzadko porusza się z prędkością przekraczającą 40 km/h, to wybór roweru elektrycznego może być ciekawą alternatywą. Czy jednak taki rower sprawdzi się też poza miastem?

Wbrew pozorom rowery elektryczne sprawdzają się nie tylko w mieście. Musisz jedynie wybrać odpowiedni do swoich potrzeb rower. Sama waga roweru elektrycznego mieści się w granicach 40 - 70 kg, istnieją modele do 120 kg. Zasilanie jest dostarczane z akumulatora ładowanego z konwencjonalnej sieci elektrycznej, akumulatory wytrzymują około trzech lat, wszystko zależy od tego, jak zaawansowany jest sam model pojazdu. Rower może osiągnąć prędkość do 40 km/h (modele nowoczesne i do 70);

Zanim przystąpisz do wyboru, musisz zrozumieć, w jakim celu kupujesz rower. Od tego będą zależeć kryteria wyboru, kwota pieniędzy, którą trzeba wydać. Jeśli szukasz roweru do użytku poza terenami zabudowanymi, najpewniej będziesz poruszać się po pagórkowatym terenie, używać częściej pedałów częściej niż silnika i jeździć z dużą prędkością (do 50 km/h). Te motywy wyboru określą konkretne parametry.

Kolejnym ważnym elementem takiego roweru jest rodzaj silnika. Najlepszym wyborem są silniki typu piasty, które montuje się na samym kole, z przodu lub z tyłu. Tradycyjne silniki, które obracają skrzynię biegów, są głośniejsze i bardziej energochłonne.

Równie ważne przy wyborze jest koło na którym montowany jest silnik. Najlepiej mieć go z tyłu, ponieważ przednie koło jest mniej niezawodne i narażone na różnego rodzaju niebezpieczeństwa, w wyniku których silnik roweru elektrycznego może ulec uszkodzeniu.

Bateria. To serce roweru, od którego zależy cała jego praca. Rowery elektryczne wykorzystują baterie ołowiowe lub litowe. Te ostatnie ważą mniej i służą dłużej, ale są dość drogie. Istnieją cztery rodzaje takich baterii. Znaczenie ma również napięcie, które dostarcza akumulator, im wyższe, tym szybszy rower. Przy wyborze należy również zwrócić uwagę na pojemność akumulatora, im większa, tym rower przejedzie wiele kilometrów. Więcej informacji uzyskasz tutaj - https://mocnerowery.pl/rowery-elektryczne-sklep.html.

Rower elektryczny – charakterystyka

Rowery elektryczne są wygodne i przyjazne dla środowiska. Jeśli masz wątpliwości, dlaczego potrzebny ci jest rower elektryczny, oto 4 powody, aby go kupić:

 • Wszechstronność. Możesz jechać przełęczą, wąską ścieżką w lesie, omijać korki w mieście.
 • Niezawodność. Jest to prosty projekt, w którym praktycznie nic się nie może zepsuć. Akumulator wytrzymuje do 1000 ładowań - to około 7-8 lat.
 • Wygodne przechowywanie. Jeśli potrzebny jest garaż na motorower lub motocykl, to rower elektryczny możesz umieścić w mieszkaniu.
 • Mniejsza aktywność fizyczna. Sam regulujesz moc i intensywność silnika.

Rower elektryczny ma silnik elektryczny, akumulator i sterownik, który steruje pracą silnika. Można nim jeździć jak zwykłym rowerem, można też włączyć silnik. Rama roweru elektrycznego jest mocniejsza niż zwykłego roweru i może wytrzymać duże obciążenia. Waga roweru elektrycznego jest większa, a pedałowanie jest trudniejsze, jeśli zdecydujesz się wyłączyć silnik.

Czy rower elektryczny sprawdzi się wyłącznie w mieście?

Zanim zdecydujesz się kupić rower elektryczny do użycia poza miastem, musisz poznać jego rodzaje.

 • Rowery napędzane pedałami, znane również jako rowery z suportem. Jeździ, jeśli pedałujesz samodzielnie. Silnik pełni głównie rolę asystenta – jego moc jest proporcjonalna do prędkości pedałowania.
 • Inne rowery modele ze sterowaniem przepustnicą za pomocą koła silnikowego. Uruchamiany za pomocą manetki, jak motocykle - poprzez naciśnięcie przycisku lub obrócenie spustu. W takich rowerach elektrycznych nie trzeba pedałować, żeby jeździć. Ale mają ograniczenia terenowe, na przykład nie nadają się do górskich dróg.

Rowery elektryczne różnią się też rodzajem napędu:

 • Napęd na przednie koła - doskonałe wyważenie i hamowanie. Minus - trudno jeździć w terenie, szczególnie przy niskich prędkościach.
 • Napęd na tylne koła - szybkie przyspieszenie, pewnie pokonuje przeszkody i podjazdy, dobrze trzyma się nawierzchni, łatwo jeździ po luźnym podłożu, a nawet śniegu. Wady - koszt tarcz hamulcowych, kasety i innych elementów przekładni.
 • Napęd na wszystkie koła - odpowiedni do ekstremalnych warunków i wycieczek pod górę. A wady to większa waga, koszt i szybkie zużycie baterii.

Jak korzystać z roweru elektrycznego?

W modelach ze sterowaniem przepustnicą silnik robi wszystko za ciebie. A w e-rowerach z suportem silnik włącza się podczas startów, trudnych sekcji i przyspieszania, a ty musisz dostosować jego moc. W takich modelach trzeba pedałować, ale wymaga to znacznie mniej wysiłku niż na rowerze mechanicznym. Można wspinać się po stromych górach, jeździć na długich dystansach.

Odległość, jaką rower elektryczny może pokonać na jednym ładowaniu, zależy od pojemności akumulatora i mocy silnika. Musisz podzielić moc silnika przez 12,5 - dzięki czemu będziesz wiedział, ile przejedziesz na jednym ładowaniu. Ale takie obliczenia są odpowiednie dla modeli z kontrolą przepustnicy.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

 • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
 • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
 • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
 • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl