Dawniej rodzinny wyjazd na rowery kojarzył się z plastikowymi fotelikami, umieszczanymi na bagażniku za plecami rodzica. Teraz na drogach i ścieżkach królują przyczepki rowerowe, kształtem przypominające te kempingowe. To rozwiązanie bezpieczne i dużo bardziej komfortowe dla dziecka, które wystarczy odpowiednio wyposażyć, by cieszyć się bezpiecznym wypoczynkiem. Co na to prawo?
W zgodzie z przepisami
Przede wszystkim podróżowanie z przyczepką rowerową jest legalne – o czym mówi nowelizacja Prawa o Ruchu Drogowym. Przewożenia osób w przyczepie wciąż się zabrania, ale te rowerowe zostały wyłączone z przepisu. Czego wymaga prawodawca? – Przede wszystkim reguluje kwestię oświetlenia przyczepki. Należy pamiętać, że posiadanie oświetlenia na rowerze, którzy ją ciągnie, nie zwalnia z odpowiedniego oświetlenia samej przyczepki – mówi Cyprian Lemiech, ekspert ds. oświetlenia przenośnego w firmie Mactronic. Niezbędne okażą się:
- Co najmniej jedno światło odblaskowe i co najmniej jedno światło pozycyjne barwy czerwonej z tyłu
- Jedno światło pozycyjne barwy białej z przodu – jeśli przyczepa jest szersza od roweru lub wózka rowerowego (roweru szerszego niż 90 centymetrów jak np. duża riksza – takie pojazdy nie mogą poruszać się drogą dla rowerów)
- Kierunkowskazy, jeśli konstrukcja przyczepki zasłania sygnalizowanie skrętu ręką
Zwiększ bezpieczeństwo dziecka
Należy pamiętać, że przepisy określają jedynie bezwzględne minimum w kwestii oświetlenia. Każde dodatkowo zastosowane oświetlenie podniesie bezpieczeństwo dziecka i przewożącego go rodzica. – Lampka na przyczepce może być taką, jaką zwykle zakładamy na rower. Ważne, by miała odpowiednie parametry – nie oferowała mocy mniejszej niż 10 lumenów i była widoczna również z boku. Nowoczesne lampki są widoczne nawet w zakresie 180 stopni i z odległości 1 kilometra – mówi Cyprian Lemiech. Przyczepki rowerowe posiadają z tyłu wygodną rączkę – po odczepieniu ich od roweru mogą spełniać rolę wózka. To właśnie na rączce, przypominającej kształtem rowerową sztycę, można przyczepić dodatkowe tylne migające oświetlenie. Istotna jest też wysokość – lampka może być zawieszona na maksymalnej wysokości 150 centymetrów od ziemi, by nie oślepiać innych uczestników ruchu.
O czym jeszcze pamiętać?
Bezpieczeństwo przewożonego dziecka zwiększa także dyszel wyposażony w urządzenie sprzęgowe, który uniemożliwia przewrócenie się przyczepy razem z upadającym rowerem. To konieczne z punktu widzenia prawa wyposażenie nie dotyczy jedynie przyczepy jednokołowej. Nie można też zapominać, że przewożone w przyczepkach dzieci powinny być zapięte w pasy bezpieczeństwa oraz o tym, że przepisy mogą wykluczać poruszanie się nie przyczepek, ale pojazdów, którymi chcemy je ciągnąć. Jazdą z przyczepką nie będą mogli się cieszyć rodzice, którzy lubią korzystać np. z rowerów wieloosobowych – te szczególnie popularne w kurortach pojazdy nie mają prawa poruszać się drogą dla rowerów.
www.dziecko.fit.pl