Dieta bezglutenowa to specjalna dieta stosowana w leczeniu oraz w profilaktyce celiakii. Polega na całkowitej eliminacji z pożywienia produktów zawierających gluten czyli na wykluczeniu pokarmów z dodatkiem naturalnych bądź przetworzonych zbóż:
• pszenicy
• żyta
• jęczmienia
Obecnie dowiedzione jest, że owies nie jest przeciwwskazany w żywieniu chorych z celiakią. Jednak w Polsce, ze względu na zanieczyszczenie owsa ziarnami innych zbóż, produkty z udziałem owsa muszą być także wyeliminowane z diety.
W leczeniu celiakii zaleca się nieprzerwane stosowanie diety bezglutenowej do końca życia. Zapobieganie chorobie trzewnej polega natomiast na wyeliminowaniu glutenu z diety w wieku niemowlęcym. Należy pamiętać, że wiele gotowych produktów spożywczych dostępnych w sprzedaży może zawierać gluten tylko jako jeden ze składników obecnych w produkcie (na przykład zagęszczacze na bazie skrobi pszennej w jogurtach lub bulionach).
Produkty mączne dozwolone w diecie bezglutenowej muszą być wytworzone ze zbóż pozbawionych glutenu - kukurydzy, ryżu, prosa, gryki, a także soi, sorgo, mąki ziemniaczanej, tapioki. Można z nich przygotowywać takie same potrawy jak z mąki pszennej. Produkty bezglutenowe powinny być oznaczone międzynarodowym symbolem przedstawiający przekreślony kłos. Większość produktów bezglutenowych jest uboga w żelazo, witaminy z grupy B, błonnik pokarmowy, dlatego w diecie należy zwiększyć spożycie owoców i warzyw, a także roślin strączkowych, przy skłonnościach do zaparć - dodawać otręby ryżowe, sojowe lub kukurydziane. Jadłospis należy też wzbogacić o ryż pełnoziarnisty, kaszę gryczaną, są to dobre źródła węglowodanów, których w diecie bezglutenowej na ogól jest zbyt mało.
Włączanie diety bezglutenowej powinno być poprzedzone szczegółowymi badaniami w kierunku celiakii (w tym obowiązkowo wykonaniem biopsji jelitowej), lub wiarygodnym udokumentowaniem istnienia u dziecka alergii na gluten.
Dieta zmusza do radykalnych zmian nawyków żywieniowych. Istnieje jednak wiele sposobów na jej urozmaicenie, a każdym z produktów, które zawierają gluten można zastąpić innym. Dla bezglutenowców bardzo dobrą alternatywę stanowią potrawy kuchni orientalnej, gdyż głównym składnikiem tych potraw jest ryż.
Podstawowe produkty mają swoje odpowiedniki bezglutenowe. W specjalnych sklepach możemy bez problemu kupić chleb, makaron lub inne produkty bezglutenowe.
Dieta bezglutenowa pozwala jeść:
- Mleko, sery żółte, twarogi, śmietana,
- wszystkie wędliny i mięsa
- Ryż, kukurydza, soja, tapioka, gryka
- owoce i warzywa
- wszystkie przyprawu i tłuszcze
- jajka
- Cukier, miód
- kawa, herbata, kakao
- pieczywo, ciastka muszą być przygotowane np na bazie mąki kukurydzianej, w żadnym przypadku na mące zawierającej gluten.
www.fit.pl