Przekazywany jest w niektórych chińskich rodzinach z pokolenia na pokolenie. Podobno stosowany codziennie pozwala pozbyć się niemal wszystkich chorób i zapewnia długie życie. Na pewno jednak poprawia samopoczucie i dodaje energii życiowej.
fit.pl
2014-02-19 00:00
Udostępnij
Masaż Qigong
quigong 01Przekazywany jest w niektórych chińskich rodzinach z pokolenia na pokolenie. Podobno stosowany codziennie pozwala pozbyć się niemal wszystkich chorób i zapewnia gługie życie. Na pewno jednak poprawia samopoczucie i dodaje energii życiowej.


Qigong to metoda zachowania dobrego zdrowia i samopoczucia, która łączy łagodny ruch ciała, przyjmowanie odpowiednich statycznych postaw z odpowiednim oddychaniem i koncentracją umysłu.
Dosłownie qigong oznacza pielęgnowanie, ćwiczenie energii witalnej.

Celem tej metody jest gromadzenie energii życiowej qi i zapewnienie jej harmonijnego przepływu. Według tradycyjnej chińskiej medycyny choroba jest wynikiem stagnacji, zablokowaniem przepływu energii qi, brakiem równowagi energetycznej.

W Polsce metodę tą rozpowszechnił  mistrz Pekińskiego Stowarzyszenia Qigong - Liu Zhongchun. Według niego codziennie wykonywany masaż qigong pozwala pozbyć się wszystkich niemal chorób.

W zależności od stanu zdrowia, samopoczucia i efektów terapeutycznych stosuje się ćwiczenia statyczne w pozycji stojącej, siedzącej lub leżącej. Ćwiczenia prowadzą do rozluźniania, uregulowania oddychania i skoncentrowania uwagi na pewnych obszarach ciała (dantienach) lub punktach akupresurowych w celu osiągnięcia odpowiedniego efektu fizyczno-psychicznego.

Masaż qigong można wykonywać samemu w domu, najlepiej po przebudzeniu, lub bezpośrednio przed udaniem się na spoczynek. Dziennie należy przeznaczyć na niego od 10 do 30 minut.

Kolejność ruchów:masaz 02
  • Rozcieramy dłonie, aż staną się gorące. Otwieramy w ten sposób punkt energetyczny pośrodku dłoni. Wykonujemy taki ruch, jakbyśmy myli twarz i skórę głowy.
  • Opieramy kciuki na skroniach, a boczną powierzchnią palców wskazujących masujemy brwi od środka na zewnątrz. Wygładzamy w ten sposób czoło, likwidując pionowe zmarszczki.
  • Środkowymi palcami wykonujemy małe ruchy koliste na skroniach. Najpierw zgodnie z ruchem wskazówek zegara, potem odwrotnie. Ruchy te działają odprężająco.
  • Środkowymi palcami wykonujemy małe ruchy koliste w miejscu, gdzie nos sięga oczu. Najpierw zgodnie z ruchem wskazówek zegara, potem zaś odwrotnie. W ten sposób odlokowujemy zatoki.
  • Kostkami kciuków masujemy nos od skrzydełek nozdrzy do miejsca, gdzie nos sięga oczu i z powrotem.
  • Dłońmi tak mocno naciskamy uszy, że wewnątrz wytwarza sie podciśnienie. Jednocześnie palcami rąk bębnimy lekko z tyłu głowy. Czyścimy w ten sposób uszy z zanieczyszczeń, uzdrawiamy nerki, z którymi są połączone energetycznie, a jednocześnie przez opukiwanie tyłu głowy udrażniamy główny męski kanał energetyczny.
  • Masujemy ręce na całej długości. Prawą dłonią mocno pocieramy lewą rękę po stronie brzusznej, poczynając od dłoni, a kończąc na barku, odwracamy rękę i jej stronę grzbietowa pocieramy od barku ku dłoni. W ten sam sposób masujemy drugą rękę.
  • Masujemy klatkę piersiową i brzuch na ukos, od lewego barku do prawej kości biodrowej, a następnie od prawego barku do lewej kości biodrowej. Masujemy w ten sposób wszystkie organy wewnętrzne.
  • Obejmujemy lewą nogę obydwoma rękoma i mocno masujemy ją z góry na dół i  z powrotem. Następnie w ten sam sposób masujemy drugą nogę.
  • Prawą dłonią masujemy spód lewej stopy w najszerszym miejscu. Otwiera to końcowy punkt kanału nerek.

Każdy ruch należy powtórzyć 30 razy. Trzeba jednak pamietać, że tylko codzienny i systematyczny masaż przyniesie pożądane efekty.


www.fit.pl