Na nowej liście znalazło się około 3491 leków i preparatów leczniczych. Refundacją objętych zostało jedynie 279 nowych, natomiast 382 zostały usunięte. Nowa propozycja listy oznacza spore oszczędności w resorcie zdrowia. Narodowy Fundusz Zdrowia dzięki licznych ograniczeniom refundacyjnym oraz umów z firmami faraceutycznymi oszczędzi prawie 215 mln zł.
Skąd takie zmiany? Jest to związane z nową ustawą refundacyjną, która ma obowiązywać od przyszłego roku. W ustawie zaś widnieje zapis, według którego refundacja leków nie może przekraczać 17 proc. budżetu wojewódzkiego oddziału funduszu. Stąd także nowe zmiany w refundacji.
Między innymi zmiany dotyczą zniesienie ryczałtowej opłaty za paski do mierzenia poziomu cukry we krwi, dlatego pacjenci, którzy każdego dnia muszą mierzyć poziom cukru we krwi, teraz pomimo 30 proc refundacji, będą musieli wydać ponad 20 zł na opak. 50 sztuk pasków. W zamian na liście leków refundowanych znjadą się leki stosowane w terapii cukrzycy typu 2., które mają hamować rozwój choroby.
Oszczędności w budżecie NFZ oznaczają niestety także wydatki z kieszeni pacjentów. Ceny niektórych leków będą podniesione aż o złotówkę, jednak jest szansa, że refundacja obejmie wiele leków na nowo przyjęte choroby, takie jak: endometrioza, zapalenie stawów, czy choćby ADHD u dzieci i młodzieży oraz terapia wczesnej chemioterapii raka piersi.
Obecna lista leków refundowanych obejmuje również zamienniki leków oryginalnych, co jeszcze bardziej zniweluje wydatki i koszty poniesione przez NFZ.
www.senior.fit.pl