Jak powstała inicjatywa Radomskiego Uniwersytetu III Wieku, to prawda, że świętujecie właśnie pięciolecie powstania?
Tak to prawda, istniejemy już pięć lat. Inicjatorką i założycielką wraz z Anną Sas-Badowską była pani Anna Szczepańska. Nasz Uniwersytet, ma swoją uczelnię patronacką, bo każdy taki uniwersytet musi ją mieć, i jest nią szkoła prowadzona przez państwa Sas-Badowskich
Obie panie, widząc społeczną potrzebę aktywowania seniorów, którzy już przestali być aktywni zawodowo, postanowiły „wyprowadzić” starszych ludzi z domowych pieleszy i ciekawie zorganizować im czas.
Początkowo nie sądziliśmy, że będzie duże zainteresowanie wśród słuchaczy, w naszej opinii nawet 50 studentów to byłby dla nas sukces, okazało się jednak, że seniorzy naprawdę chcą się uczyć! W tej chwili w zajęciach uczestniczy już 162 słuchaczy i mamy nadzieję, że będą dołączać następni.
Jakie zajęcia proponuje studentom Uniwersytet III Wieku, są jakieś stałe bloki tematyczne?
Na przestrzeni pięciu lat zmieniały się bloki tematyczne, mamy jednak zajęcia stałe, które istniały od początku działalności uniwersytetu i nadal jest zapotrzebowanie na ich prowadzenie. Są to między innymi zajęcia komputerowe, teatralne oraz nauka języka obcego. Wiadomo, nasi słuchacze chcą nawiązać kontakt z wnuczkami, które są za granicą, dlatego chętnie uczą się podstaw obsługi komputerów, potrafią już wysyłać maile, zamiast kartek - smsy, umieją posługiwać się programem skype, wysłać zdjęcia. Najprostsza obsługa komputera daje im możliwość kontaktu z bliskimi i wejścia w ten III wiek nowocześniej.
Nasi słuchacze mają także ogromne sukcesy w nauce języka angielskiego, są bardzo pilni i należy ich pochwalić za ogromny zapał, upór i pracę, którą wkładają w naukę. Czasem zupełnie od podstaw, pracując większości w domu, a wiadomo, że nauka języka obcego zwłaszcza dla osób, które nie miałaby z nią styczności jest bardzo trudna, tym bardziej, że jest to tylko godzina tygodniowo. Obecnie nasi słuchacze potrafią już komunikować się ze sobą, zamówić bilet, poruszać się po mieście itp.
Wśród zajęć i wykładów pojawiają się tematy prozdrowotne i inicjatywy wspierające zdrowy styl życia?
Mamy bardzo bogatą tradycję zajęć prozdrowotnych wśród tych pięciu lat działalności. Studenci mogą skorzystać z zajęć jogi. Były już organizowane zajęcia taneczne - w przyszłości także planujemy wprowadzenie zajęć z salsy, seniorzy już pytają o salsę, na razie tworzymy grupę i mamy już 6 osób chętnych. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się zajęcia z aqua aerobiku, które odbywają się na nowym basenie przy ul. Wyścigowej.
Wspólnie organizujemy rajdy, wycieczki. Niedawno we współpracy z harcerzami zorganizowaliśmy rajd kapeluszowy, który okazał się bardzo ciekawym przedsięwzięciem prozdrowotnym, wielu seniorów wzięło w nim udział.
[-------]
Jakie są kolejne plany na nowy semestr akademicki?
Jeśli chodzi o działalność prozdrowotną mamy wiele wykładów dotyczących zdrowia. Współpracują z nami wykładowcy i lekarze, którzy wspierają nas swoją wiedzą i dzieląc się także swoim czasem, udzielają rad i wskazówek oczywiście bezpłatnie, ponieważ Uniwersytet nie ma odpowiednich funduszy. Wiosną planujemy aktywizować seniorów ćwiczeniami popularnego Nordic Walking.
Ta metoda ruchu jest bardzo ważna dla nas seniorów, ponieważ uaktywnia wszystkie partie mięśni i pomaga trzymać formę, by nie trzeszczało w kościach;-)
Czy trudno zachęcić seniora do uczestnictwa w zajęciach uniwersytetu?
Wydawać by się mogło że nie, jednak nadal są osoby, które ciężko oderwać od kanapy i pilota telewizyjnego, ale gdy tylko już osierocą te swoje przyzwyczajenia i zobaczą jak ich rówieśnicy angażują się w nasze inicjatywy, coraz chętniej uczestniczą we wspólnych wyjściach do teatru, na koncerty, np. naszej Orkiestry Kameralnej, a nawet zaczynają uczyć się języka angielskiego.
Senior jest wymagającym uczniem, słuchaczem?
Seniorzy już mają swoją wiedzę, doświadczenie, jednak chcą poszerzać swoje horyzonty intelektualne, nadal zdobywać wiedzę. Co więcej jest to dobry moment, żeby spełniać swoje marzenia, rozwijać zainteresowania. Nasze ostatnie cykle spotkań poświęcone Jackowi Malczewskiemu przyniosły zupełnie nieoczekiwanie wielu nowych fanów jego malarstwa. Pani Katarzyna Posiadała – znawczyni twórczości i malarstwa Malczewskiego tak zachęciła słuchaczy, że wielu naszych studentów z przyjemnością i na własną rękę odwiedziło muzeum, aby jeszcze raz przyjrzeć się poszczególnym obrazom. Seniorzy są niezwykle dociekliwymi i uważnymi słuchaczami, są naprawdę skupieni na tym, co ma do przekazania wykładowca.
Kiedy w najbliższym czasie seniorzy będą mogli usłyszeć wykład dotyczący zdrowia?
9 lutego, a bardziej prawdopodobnym terminem będzie 9 marca w Siedzibie Resursy Obywatelskiej przy ul. Malczewskiego spotkamy się, by porozmawiać o terapii masażu z uwzględnieniem łóżek ceragenowych, które są wszechstronne w terapiach pozbawiania dolegliwości bólowych. Celem wykładu będzie także propagowanie świadomości, budowy i funkcjonowania mięśni oraz zdrowej postawy naszego kręgosłupa.
Bardzo serdecznie zapraszam wszystkich seniorów na to spotkanie!
Dziękujemy za rozmowę i życzymy sukcesów oraz kolejnych słuchaczy uniwersytetu!
rozmawiała Marta Kania
Seniorzy to dociekliwi i uważni słuchacze - rozmowa z Anną Kurzelą
Anna Kurzela działaczka i inicjatorka wielu zajęć Radomskiego Uniwersytetu III Wieku, portalowi FIT.pl opowiedziała o działalności uniwersytetu, zajęciach i pasjach, które rodzą się wśród starszych studentów