Słońce poprawia nastrój, dodaje energii, wzmacnia kości i system odpornościowy, zapewnia zdrowy wygląd. Ma jednak również drugie, mniej życzliwe ludziom oblicze. Oparzenia i alergie słoneczne, przyspieszone starzenie się skóry, plamy pigmentacyjne, a nawet niektóre nowotwory - to również jego sprawka. Wystarczy jednak mądrze korzystać z kąpieli słonecznych, by uniknąć związanego z nimi niebezpieczeństwa
fit.pl
2011-05-10 00:00
Udostępnij
10 przykazań na słońce
  1. Stopniowo oswajaj skórę ze słońcem. Blada i delikatna skóra, która pierwszy raz po zimie ujrzy światło słoneczne, łatwo może ulec poparzeniu. Dlatego w pierwszych dniach na plaży trzeba stosować kosmetyki z silniejszym faktorem. Gdy skóra już wytworzy własny "filtr" (melaninę), można sięgnąć po niższy faktor.
  2. Im jaśniejszą masz skórę, tym bardziej musisz ją chronić. Skóra ciemnieje pod wpływem melaniny (pigmentu wytwarzanego pod wpływem promieni UV), która działa jak filtr, nie dopuszczając promieni do głębszych warstw skóry. Im więcej pigmentu, tym lepsza ochrona. W najgorszej sytuacji są więc osoby z jasną karnacją.
  3. Unikaj przebywania na słońcu między godziną 11 a 15. W tym czasie słońce jest najbardziej niebezpieczne, gdyż wówczas najsilniejsze jest promieniowanie UVB, które odpowiada za powstawanie zaczerwienień i oparzeń skóry. Może ono również uszkodzić kod genetyczny komórek, a w efekcie wywołać nawet raka skóry.
  4. Nawet podczas kąpieli zabezpieczaj skórę przed słońcem. Wbrew utartym opiniom woda nie chroni przed jego promieniami. Przenika przez nią więcej niż połowa promieni słonecznych, reszta odbija się od jej powierzchni i dodatkowo atakuje skórę. Planując kąpiel, warto sięgnąć po wodoodporne kosmetyki, które zapewnią skórze odpowiednią ochronę.
  5. Pamiętaj, że opalenizna uzyskana za pomocą samoopalacza nie chroni skóry przed poparzeniem, tak jak naturalna. Dzieje się tak dlatego, że inny jest mechanizm powstawania takiej opalenizny - substancje zawarte w kosmetyku barwią tylko warstwę rogową skóry, nie powodując wytwarzania się naturalnego filtra - melaniny.
  6. W pochmurny dzień też używaj kremów z filtrami. Chmury mogą przepuszczać aż 80 proc. promieni UV. A już na pewno nie chronią przed promieniami UVA, odpowiedzialnymi za głębsze zmiany w skórze. Dlatego jeśli dużo czasu spędzasz na świeżym powietrzu, powinnaś zabezpieczać nieosłoniętą skórę preparatami z filtrem (zwłaszcza UVA).
  7. Latem stosuj specjalne kosmetyki do włosów. Pod wpływem słońca włosy jaśnieją, ale wcale nie wychodzi im to na dobre. Zachodzi w nich bowiem proces utleniania, który bardzo niszczy ich strukturę - włosy matowieją, tracą elastyczność, stają się łamliwe. Można temu zapobiegać, chroniąc je przed działaniem słońca specjalnymi preparatami z filtrem UV.
  8. Zanim zaczniesz się opalać, sprawdź, jakie leki zażywasz. Po pewnych lekach skóra może ulegać podrażnieniom. Należą do nich antybiotyki, środki odwadniające, przeciwcukrzycowe, uspokajające i nasenne, antyarytmiczne i przeciwpadaczkowe, niektóre leki hormonalne (w tym antykoncepcyjne), leki zawierające dziurawiec i olejek bergamotowy.
  9. Nie pozwól przebywać na słońcu dziecku, które nie skończyło jeszcze trzech lat. Skóra małych dzieci jest cieńsza niż skóra dorosłych i nie potrafi się jeszcze bronić przed działaniem promieni słonecznych. Łatwo ulega poparzeniu, kod genetyczny komórek może zostać uszkodzony, a skutki tego dadzą znać o sobie nawet w dalekiej przyszłości.
  10. Nie wierz w to, że dzieci powinny dużo przebywać na słońcu, ponieważ wtedy wytwarza się witamina D. Długie przebywanie na słońcu wcale nie jest konieczne, by organizm wytworzył odpowiednią ilość cennej witaminy D. Wystarczy niewielka dawka słońca, nawet kilka minut w półcieniu.


Ustal, jaki masz typ karnacji

 Jaki odcień ma twoja nieopalona skóra? różowy
biały 
beżowy 
brązowy
1  
2
3
4
 Czy masz piegi? dużo
trochę
nieliczne
nie
1
2
3
4
 Jaki masz naturalny kolor włosów? rudy, blond 
blond do jasnobrązowego
ciemny blond do brązowego
ciemnobrązowy do czarnego
1
2
3
4
 Jakiego koloru są twoje oczy? jasnoniebieskie, jasnoszare, jasnozielone
niebieskie, szare, zielone
ciemnoszare, orzechowe
ciemne

1

2
3
4
 Jak opala się twoja twarz? bardzo słabo
słabo
normalnie
szybko
1
2
3
4
 Jak szybko występują u ciebie poparzenia, gdy przebywasz na słońcu bez ochrony?
od kilku do 15 minut
po 15-25 minutach
po 25-40 minutach
po ponad 40 minutach

1
2
3
4
 Jak objawia się u ciebie takie poparzenie?
ból, bąble, schodząca skóra pieczenie,
schodząca skóra zaczerwienienie, rzadko schodząca skóra
bardzo rzadko schodząca skóra, lekkie zaczerwienienie

1

2
3

4
 Jak reaguje twoja skóra, gdy zdarzy ci się za długo pozostać na słońcu? zawsze jest oparzona
przeważnie jest poparzona
często jest poparzona
bardzo rzadko jest poparzona

1
2
3
4
 Czy natychmiast po opalaniu widać u ciebie efekty? nigdy
raczej nie
często
prawie zawsze
1
2
3
4
 Czy twoja skóra regularnie wystawiana na słońce się opala? prawie wcale
lekko
dość mocno
bardzo mocno
1
2
3
4


sunshine

WYNIKI:

10-15 punktów

Typ celtycki
Opalanie się z taką cerą to ryzyko. Skóra jest bardzo wrażliwa. Po jakimś czasie nabierze złotawego odcienia, ale wcześniej może mieć wszystkie odcienie czerwieni. Jeśli lubisz kąpiele słoneczne, na słońcu powinnaś stale używać preparatów typu sun-block.

16-25 punktów

Typ europejski o jasnej karnacji
Twoja skóra jest dosyć wrażliwa, dlatego musisz powoli przyzwyczajać ją do słońca. W pierwszych dniach na plaży musisz chronić skórę preparatem z filtrem 20. Gdy przyzwyczai się już ona do słońca, wystarczy filtr 12-15.

26-35 punktów

Typ europejski o ciemnej karnacji
Skóra nie jest zbyt wrażliwa i dość łatwo się opala. W pierwszych dniach opalania powinnaś korzystać z filtra o faktorze 15, później wystarczy 8-10.

36-40 punktów

Typ śródziemnomorski
Masz skórę bardzo odporną na działanie promieni słonecznych. Ładnie i szybko się opala. Do zabezpieczania jej przed słońcem w pierwszych dniach wystarczy filtr 8, a w następnych - 6.

www.fit.pl