Perfekcyjne oczyszczanie twarzy
Koreankom zajmuje nawet dwa razy więcej czasu niż nakładanie kremu lub makijażu. Wszystko dlatego, że odpowiednio wykonany rytuał ma ogromny wpływ na kondycję skóry oraz to, jak będzie się regenerować i jak przyjmie stosowane później kosmetyki.
Samo mycie twarzy żelem czy pianką to za mało. Potrzebujesz tak naprawdę kilku kosmetyków i kilku etapów oczyszczania, aby jak najlepiej zadbać o skórę. Jak dobrze oczyścić twarz?
Inaczej powinno wyglądać to rano, a inaczej wieczorem. Przed pójściem spać najpierw musisz wykonać demakijaż, a dopiero potem umyć twarz. Użyj olejku, aby rozpuścić resztki make-upu. Następnie sięgnij po produkt na bazie wody, np. żel czy piankę. Inaczej nie usuniesz w stu procentach pozostałości kosmetyków, sebum czy zanieczyszczeń ze skóry.
Rano, w zależności od rodzaju twojej cery, możesz użyć żelu, pianki, płynu micelarnego. Niektórzy twierdzą, że przy suchej skórze twarzy rano nie trzeba w ogóle sięgać po produkty oczyszczające. Wszystko zależy jednak od tego, co będzie dla ciebie najbardziej komfortowe. Sprawdź kosmetyki i oczyszczanie twarzy z Hebe.
Dobór kosmetyków do oczyszczania
Sprawdź, jak dopasować produkt do demakijażu i mycia do rodzaju cery.
- Sucha skóra – do demakijażu wybieraj odżywcze kosmetyki, jak mleczka, śmietanki, żele micelarne czy olejki. Zapobiegają wysuszeniu i podrażnieniu skóry. Wszystkie tego typu produkty znajdziesz w popularnych drogeriach. Do mycia twarzy używaj pianek lub olejków, które można stosować z wodą. Unikaj wszelkich produktów z dodatkiem alkoholu czy mocno złuszczających.
- Jeśli masz tłustą, trądzikową cerę – wbrew pozorom, do demakijażu też możesz użyć olejku (odpowiednio dobranego do twoich potrzeb), ponieważ i tak będziesz zmywać go wodą. Idealny dla twojej cery będzie też płyn micelarny.
Do mycia twarzy stosuj kosmetyki z dodatkiem glinki albo ze składnikami ograniczającymi wydzielanie sebum, na przykład cynkiem. Warto, aby znalazły się w nich też kwasy owocowe, które jeszcze mocniej niż samo manualne oczyszczanie twarzy oczyszczają pory i usuwają martwe komórki naskórka.
- Naczynkowa lub wrażliwa cera – do demakijażu i oczyszczania twarzy wybierz kosmetyki z jak najmniejszą liczbą składników, bez silnych konserwantów, barwników i substancji zapachowych. Ważna jest też ich konsystencja.
Idealne będą balsamy, masła, żele micelarne, bo nie wymagają silnego pocierania skóry przy usuwaniu podkładu czy tuszu, co zmniejsza ryzyko podrażnień. Oczyszczanie skóry twarzy wykonuj za to delikatnymi piankami lub kremami do mycia.
- Cera dojrzała – dopasuj do niej jak najbardziej nawilżające kosmetyki. Aby pobudzić krążenie skóry i przez to poprawić jej regenerację, możesz używać też do oczyszczania twarzy szczoteczki lub specjalnej rękawicy, jednak pod warunkiem, że masz dość grubą skórę, bez rozszerzonych naczynek.
Nie zapominaj o toniku
Na koniec użyj toniku, żeby przywrócić skórze prawidłowe pH po myciu. Przykładowy produkt tego typu to: hebe.pl/produkty/tonik-do-twarzy-200-ml-benton-aloe. Równie ważne jak to, jak wygląda oczyszczanie skóry twarzy, jest właściwe dopasowanie preparatu do jej typu.
Peeling twarzy
Mniej więcej dwa razy w tygodniu warto wykonywać peeling, który usuwa martwy naskórek. Możesz taki produkt łatwo kupić w drogerii lub przygotować w domu np. cukru i oleju kokosowego. Jeśli nie masz jednak czasu lub ochoty, by samodzielnie stworzyć taką mieszankę, sięgnij po coś dostępnego od ręki.
Jeżeli masz cerę tłustą czy mieszaną w stronę tłustej, wypróbuj peeling mechaniczny np. drobnoziarnisty. W przypadku cery suchej czy wrażliwej idealny będzie peeling enzymatyczny.
Dodatkowe triki na skuteczne oczyszczenie twarzy
Niektórzy dermatolodzy twierdzą, że po skutecznym oczyszczeniu twarzy wieczorem twoja skóra nie potrzebuje już kremu, bo jest w stanie sama skutecznie się zregenerować. Raz na jakiś czas warto spróbować tego sposobu, jeśli nie ma innych przeciwwskazań. Na co dzień jednak używaj kremu na noc, serum i innych produktów.
Jak oczyścić twarz, żeby jak najsilniej pobudzić ją do odnowy? Zwróć uwagę na kilka rzeczy. Po pierwsze – najlepiej osuszaj twarz chusteczkami, a nie ręcznikiem, zwłaszcza jeśli jest bardzo wrażliwa. Dlaczego? Na ręczniku łatwo rozwijają się bakterie.
Jeśli używasz szczoteczek, gąbek, rękawic, regularnie je myj i dezynfekuj. Kiedy mimo dobrze dobranych kosmetyków i delikatnego oczyszczania, twoja skóra silnie się podrażnia po myciu, przyczyną może być twarda woda.
Zrób test i przez tydzień, a najlepiej dwa, do mycia twarzy używaj wyłącznie filtrowanej. Niezwykle ważna jest też jej temperatura. Zbyt ciepła woda sprzyja rozszerzaniu naczynek i podrażnieniom. Zbyt zimna może za to utrudnić przyswajanie nakładanych potem na skórę kosmetyków. Idealna jest więc ta letnia.