Egipcjanie rozcierali suszone czerwone płatki róży i stosowali powstały „proszek” jako róż do policzków. W Chinach lotos od dawna uważany jest za cenny składnik receptur kosmetycznych. Natomiast woda różana była szeroko rozpowszechniona jeszcze przed naszą erą: w starożytnym Rzymie używano jej jako odświeżający i tonizujący środek na skórę. Później Persja słynęła z jej produkcji.
Dzisiaj nauka znajduje nowe sposoby skutecznego wykorzystania ekstraktów z roślin. Trudno wyobrazić sobie współczesny przemysł kosmetyczny bez wyciągów z kwiatów. Dodatkowo trend na wszystko, co przyjazne dla środowiska i naturalne, tylko zwiększa ich popularność.
Ekstrakty kwiatowe w kosmetykach
Róża
Ekstrakt z róży zawiera witaminę C oraz przeciwutleniacze, które odpowiadają na nawilżanie i zmiękczanie skóry, a także stymulują jej regenerację.
Jaśmin
Wyciąg z tego delikatnego kwiatu wspomaga regenerację skóry, łagodzi ją i przyspiesza gojenie. Tym samym, zapewnia dobrą ochronę przed niekorzystnym wpływem środowiska.
Lawenda
Ekstrakt lawendy jest często zawarty w środkach oczyszczających skórę (w tym skórę wrażliwą), ponieważ ma właściwości antybakteryjne, skutecznie łagodzi stany zapalne i podrażnioną skórę. Ponadto normalizuje procesy regeneracyjne, przywracając elastyczność i jędrność skóry.
Pelargonia afrykańska
Pelargonia afrykańska wykazuje działanie przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne i immunostymulujące oraz mukokinetyczne, co zostało potwierdzone w szeregu badań klinicznych. Powoduje wzrost produkcji cytokin o działaniu przeciwwirusowym, a także wywiera bezpośrednie działanie przeciwwirusowe na kilka rodzajów wirusów (w tym wirusów grypy A H3N2, paragrypy 3 i koronawirusa 229E)1.