Słowo „soniczny” pochodzi od angielskiego słowa „sonic”, które po polsku znaczy „dźwiękowy”. Nazwa szczoteczek sonicznych stanowi zatem odwołanie do dźwięku. Nie jest to oczywiście przypadek. Głowica czyszcząca szczoteczki sonicznej nie wykonuje bowiem w trakcie mycia typowych ruchów mechanicznych, tylko z ogromną prędkością drga (w ciągu minuty może wykonywać nawet ponad 90 tysięcy drgań!). Dzięki temu, urządzenie jest w stanie emitować fale dźwiękowe, rozchodzące się do kilku milimetrów od zakończenia linii włosia.
Szybsze ruchy szczoteczek sonicznych i innowacyjna technologia działania to elementy, za sprawą których urządzenia soniczne górują w kwestii skuteczności mycia nad klasycznymi szczoteczkami elektrycznymi. Przewagi szczotek sonicznych można się doszukać również w rodzaju zainstalowanej końcówki czyszczącej. W ich wypadku nie jest bowiem ona okrągła, tylko podłużna, co ułatwia wykonywanie szczoteczce zalecanych przez ekspertów ruchów wymiatających, a ponadto pozwala obejmować podczas mycia jednocześnie większą liczbę zębów.
Działanie szczoteczki sonicznej
Szczoteczka soniczna pojawiła się na rynku w 1987 roku za sprawą Amerykanina Roberta Bocka. Klasyczne szczoteczki elektryczne były już jednak wtedy ludzkości znane od blisko 50 lat. Pierwsze urządzenie do mycia zębów z okrągłą głowicą czyszczącą stworzyli bowiem Szwajcarzy w 1939 roku.
Wspomniano wyżej, że szczoteczki soniczne podczas mycia emitują fale dźwiękowe, na co zresztą wskazuje ich nazwa. Fale te mają wysoką częstotliwość, najczęściej wynoszącą około 260 Mhz. Ich największa zasługa to prowokowanie do powstawania w trakcie mycia w jamie ustnej zjawiska kawitacji. Na czym ono polega? Otóż w tym wypadku kawitacja to proces łączenia się ze sobą cząsteczek wody, śliny i pasty do zębów. Z mieszaniny tych trzech składników fale dźwiękowe wytwarzają mikroskopijnej wielkości bąbelki czyszczące, które doskonale radzą sobie z odrywaniem ze szkliwa płytki nazębnej. Co więcej, bąbelki te potrafią obmywać z bakterii wewnętrzne strony zębów, a nawet przestrzenie międzyzębowe.
Jak wybrać szczoteczkę soniczną?
Przekonałeś się do szczoteczki sonicznej? Masz ochotę nabyć taki sprzęt? Sprawdź zatem, na co powinieneś zwrócić uwagę, dokonując wyboru szczoteczki sonicznej.
Obecnie na rynku dostępnych jest wiele różnego rodzaju szczoteczek sonicznych. Dlatego też, zanim udamy się na zakupy, warto się zastanowić, jakiego konkretnie urządzenia nam trzeba. Na pewno każdemu przyda się szczoteczka soniczna z wydajnym, długo pracującym na jednym naładowaniu akumulatorem. Na sklepowych półkach znajdziemy zarówno szczoteczki, które są w stanie pracować bez ładowania około tydzień, jak i sprzęty, mogące działać bez przerw na ładowanie nawet do dwóch miesięcy. Zwróć na ten parametr uwagę. Do najpopularniejszych producentów szczoteczek sonicznych należą firmy takie jak Philips Sonicare, Panasonic czy Smilesonic.
Kolejna sprawa to liczba trybów pracy, które daje do dyspozycji szczoteczka. Więcej programów czyszczenia przyda się zwłaszcza osobom, które chciałyby korzystać ze szczoteczki do spółki z innymi użytkownikami. Jeśli natomiast zamierzasz myć urządzeniem zęby samodzielnie, sprawdź, czy dany model oferuje tryby pracy, które spełniają Twoje indywidualne oczekiwania pielęgnacyjne (na przykład wybielanie zębów, czyszczenie zębów wrażliwych, etc.).
Warto, aby wybrana przez Ciebie szczoteczka soniczna możliwie ułatwiała Ci czyszczenie. Na porządku dziennym są już obecne w urządzeniach sonicznych czasomierze, które dbają o to, abyśmy czyścili zęby tak długo, jak zalecają eksperci. Ciekawe rozwiązanie stanowią jednak także zainstalowane w niektórych modelach szczoteczek czujniki siły nacisku (dzięki nim nie podrażnisz podczas mycia zębów) czy moduły Bluetooth, które umożliwiają sparowanie szczoteczki ze smartfonem i na jego ekranie śledzenie postępów w szczotkowaniu. Oczywiście nie wszystkie takie dodatkowe „bajery” są Ci niezbędne, ale niektóre z nich mogą okazać się podczas codziennego mycia zębów naprawdę przydatne.