Oczywiste jest, że nie powinno się stosować kosmetyków, kiedy upłynie ich data ważności, sugerowana przez producenta. Ale niewłaściwe przechowywanie, a nawet nieodpowiednie korzystanie również spowoduje, że preparaty nie będą nadawały się do użycia. Łatwo to sprawdzić i ocenić. Jeśli zaniepokoi nas nieprzyjemny, dziwny zapach, podejrzanie wyglądający nalot lub zmieniony kolor kremu, nie wahajmy się długo i wyrzućmy go do kosza. Nie warto kupować dużych opakowań kremów, jeśli wiesz, że nie zdążysz go zużyć przed upływem terminu przydatności do użycia. Pamiętaj o tym, gdy kupujesz coś w promocji. Na wyprzedażach bardzo często trafiają się rzeczy, których termin ważności niedługo się kończy albo już jest po terminie.
Zalecenia dotyczące przechowywania i użytkowania preparatów kosmetycznych (kremów, balsamów, fluidów, szminek, cieni, pudrów, perfum itp.):
- łazienka nie jest najlepszym miejscem do trzymania i "chomikowania" kosmetyków, ponieważ panuje w niej większa, niż w innych pomieszczeniach wilgoć, która szkodzi kosmetykom
- ustawiaj kosmetyki w suchym, zaciemnionym i chłodnym miejscu (optymalną temperaturą jest temperatura pokojowa)
- na niektórych opakowaniach producent zaleca przechowywać kosmetyk w lodówce (niektóre kremy, lakiery itp.)
- po każdym użyciu kosmetyku dobrze zakręcaj wieka, nakrętki, zatyczki i koreczki, aby do środka nie dostały się mikroorganizmy z powietrza, które psują produkt.
- wrogami kosmetyków są: wysoka temperatura (słońce i inne źródła ciepła - kaloryfer, lampka itp.), woda i powietrze (chroń przed zwietrzeniem szczególnie perfumy i perfumowane balsamy)
- jeśli wyjeżdżasz pod namiot, lepiej zabierz szampon, krem balsam itp. w próbkach lub w opakowaniach jednorazowych.
- najlepiej sprawdzają się preparaty w tubkach, spreju, z pompką - nie musisz wkładać tam palców, na których są różne mikroorganizmy, które mogą zaszkodzić kosmetykom (zamiast palca używaj specjalnej szpatułki do nakładania kremu)
- nie kupuj nigdy produktów z wystawy sklepowej czy półek podświetlanych halogenem: zapewne stały tam dłuższy czas i były narażone na intensywne operowanie lampki czy słońca (na witrynach sklepowych powinny stać wyłącznie puste opakowania lub pudełka)
Warto wiedzieć:
Na opakowaniach zagranicznych kosmetyków często data przydatności nie jest podawana, gdy jest dłuższa niż 30 miesięcy.