Cera mężczyzny bardzo różni się od kobiecej: ma własne cechy, właściwości i potrzeby. Z myślą o tym i powstają kosmetyki przeznaczone dla przedstawicieli płci silnej.
fit.pl
2015-09-02 00:00
Udostępnij
Krem do twarzy dla mężczyzn ?
 Według jednego z brytyjskich badań co trzeci mężczyzna regularnie używa kosmetyków do pielęgnacji. Przy czym, często nie ma własnych, tylko pożycza od żony lub partnerki, gdy ta nie patrzy. Kobiety zaś zauważają, że mężczyzna nie zawsze używa kosmetyków zgodnie z przeznaczeniem: może, na przykład, popękane na mrozie dłonie posmarować rozjaśniającym kremem pod oczy, a na przesuszoną cerę nałożyć maść do pięt. W takich sytuacjach warto mu doradzić wybór odpowiednich środków do pielęgnacji.

Cera inna niż u kobiet
Cera męska w porównaniu do kobiecej ma sporo zalet. Doskonale zatrzymuje w środku wilgoć, jest jędrna i elastyczna, grubsza od cery kobiet prawie o 20 procent, w związku z czym dobrze toleruje bodźce zewnętrzne: jest bardziej odporna na skutki promieniowania słonecznego, później ulega procesom starzenia. Niestety, ze względu na odmienną gospodarkę hormonalną cera mężczyzny szybko się przetłuszcza. Często zachodzą w niej procesy zapalne, objawiające się pryszczami i zaskórniakami na powierzchni. Dotyczy to głównie nastolatków, ale również u dorosłych mężczyzn wypryski zdarzają się statystycznie częściej niż u kobiet.
Te specyficzne potrzeby skóry zapewniają odpowiednie kosmetyki dedykowane specjalnie „for men”. Krem do twarzy dla mężczyzn występuje zazwyczaj w postaci lekkiej emulsji lub żelu – szybko się wchłania, nie pozostawiając na powierzchni skóry tłustego filmu. Dobry krem dla mężczyzn zawiera również antyoksydanty zwalczające wolne rodniki – witaminy E lub C, krzem. Wyciąg z rumianku powinien mieć krem przeciw podrażnieniom. Kremy nawilżające mogą zawierać aloes, a regenerujące – kreatynę i koenzym Q10. Dowiedź się jak wybrać odpowiedni krem do twarzy dla mężczyzn.

Zasadowe czy kwaśne
Naturalne pH skóry człowieka ma odczyn kwaśny, który waha się w granicach 4,5 – 6,5 (dlatego przyjmuje się średnią 5,5). Gdy pH jest wyższe, skóra staje się mniej odporna na bodźce zewnętrzne: wiatr, mróz czy promienie słoneczne sprawiają, że się przesusza, pęka i piecze. Jest też wówczas bardziej narażona na zakażenia bakteryjne – drobnoustroje łatwiej przenikają do wnętrza, stając się przyczyną podrażnień i problemów dermatologicznych. Lekarze dermatolodzy ze swojej strony podkreślają, że przyczyną podwyższenia pH często jest wybór nieodpowiedniego kosmetyku do pielęgnacji ciała. Dotyczy to zwłaszcza środków pod prysznic i do kąpieli.
Jeszcze niedawno do mycia mężczyźnie wystarczała woda i mydło. Tymczasem liczne badania dowiodły, że tradycyjne mydła niszczą warstwę lipidową naskórka, tym samym pozbawiając go ochrony. Rzecz w tym, że pH mydeł jest zbyt mocno zasadowe, w granicach 8,5-10. Używanie ich do mycia ciała może w konsekwencji doprowadzić do przesuszenia naskórka. Dlatego najlepiej wybierać kosmetyki, które odczyn mają zbliżony do naturalnego odczynu ludzkiej skóry. Informację o pH znaleźć można na opakowaniu. W wypadku kosmetyków dla mężczyzn będą to środki 2w1 lub 3w1: do mycia ciała, włosów i twarzy.