Krem z filtrem po sezonie. Czy nadal powinnaś go używać?

Krem z filtrem na co dzień kojarzy nam się z wakacjami i słoneczną, nadmorską plażą. Zdajemy sobie sprawę, że musimy chronić skórę przed szkodliwym działaniem Słońca, a przecież tam jest go bardzo dużo. Wydaje nam się też, że w pochmurne dni nic nam nie grozi, a to jednak błąd. Sprawdź, dlaczego krem z filtrem do twarzy powinien nam towarzyszyć przez cały rok.
2020-10-01 00:00
Udostępnij
Krem z filtrem po sezonie. Czy nadal powinnaś go używać?

Kosmetyki z filtrami SPF chronią nas przed szkodliwymi promieniami ultrafioletowymi, które docierają do nas wraz z promieniami Słońca. 95% promieniowania UV, które dociera do Ziemi to promieniowanie UVA. Przedostaje się ono swobodnie zarówno przez chmury, jak i przez okienne szyby. Pozostałe 5% to promieniowanie UVB, które potrafi przedostać się do głębszych warstw skóry, ale nie przenika ono ani przez chmury, ani przez szyby. Natężenie tych promieni jest szczególnie duże latem w godzinach okołopołudniowych. Jest jeszcze trzeci rodzaj promieniowania – UVC, ale ono jest niemal w całości pochłanianie przez ozonową warstwę atmosfery, a więc nie zagraża nam w żaden sposób. Kremy z filtrem na co dzień chronią nas przed dwoma pierwszymi rodzajami promieniowania, więc powinniśmy stosować je nie tylko latem, ale także jesienią, zimą i wiosną, a szczególnie w słoneczne dni, gdy przebywamy na świeżym powietrzu.

Stosując krem z filtrem do twarzy na co dzień, chronisz skórę przed…

…fotostarzeniem, ponieważ promieniowanie UV, a w szczególności UVA, niszczy włókna kolagenowe skóry, które są niezbędne dla utrzymania elastyczności i jędrności skóry. Jeśli zaczyna ich brakować w skórze, pojawiają się nieodwracalne zmiany w jej strukturze. Skóra starzeje się w przyspieszonym tempie, pojawiają się zmarszczki, bruzdy i nieestetyczne przebarwienia.

…oparzeniem słonecznym i wystąpieniem rumienia. Pod wpływem promieniowania UVB dochodzi do rozszerzania i uszkadzania podskórnych naczyń krwionośnych. Na policzkach i na nosie zaczynają pojawiać się nieestetyczne pajączki. Dochodzi do oparzeń słonecznych, a potem, po kilkudziesięciu godzinach, skóra zaczyna się łuszczyć i często pojawiają się przebarwienia.

…wystąpieniem nowotworów i stanów przednowotworowych, ponieważ zarówno promieniowanie UVA, jak i UVB uszkadzają łańcuchy DNA zdrowych komórek skóry, co jest potem bezpośrednią przyczyną groźnych zmian. Trzeba też mieć świadomość, że bardzo często przyczyną zmian nowotworowych skóry są poparzenia słoneczne, których doznaliśmy w dzieciństwie.

…przebarwieniami skóry po zabiegach kosmetycznych takich jak: złuszczanie naskórka za pomocą kwasów owocowych lub poprzez mikrodermabrazję. Jeśli korzystasz z tych zabiegów, a potem nie chronisz skóry, nie powinnaś wręcz przebywać na powietrzu, bo narażasz się nie tylko na przebarwienia, ale nawet na poparzenia słoneczne lub reakcje alergiczne.

Jaki stosować krem z filtrem na co dzień?

Dobry krem na co dzień powinien nie tylko nawadniać i nawilżać skórę. Musi też być wyposażony w dobry filtr chroniący skórę twarzy przed promieniowaniem UV. Kosmetolodzy uważają, że na co dzień zupełnie wystarczy filtr o wartości SPF 15. Dzięki temu zachowasz młody wygląd na długie lata oraz zdecydowanie zmniejszysz ryzyko wystąpienia fatalnych skutków promieniowania UV. W czasie bardzo słonecznych dni, szczególnie latem lub na ośnieżonych, górskich stokach zimą, trzeba sięgnąć po preparaty kosmetyczne z filtrami o wyższej wartości SPF.