Przemysł kosmetyczny od wieków wykorzystuje magiczną moc wyciągów kwiatowych. Olejki eteryczne będące esencją cennych składników aromatycznych i pielęgnacyjnych są bazą dla wszelakich kosmetyków i perfum. To właśnie dzięki nim nasze ciało zyskuje subletalny zapach, jędrną i gładką skórę a przede wszystkim ukojenie i nawilżenie.
Warto wiedzieć, które z nich przeznaczone są do wybranej skóry i jej problemów.
Róża – nazywana królową kwiatów doskonale sprawdza się jako baza mgiełek, kremów, balsamów, toników, a także jako skoncentrowany olejek terapeutyczny do kąpieli i masażu. Róża może pochwalić się nie tylko uwielbianymi przez kobiety na całym świecie pachnącymi płatkami. To przede wszystkim ukojenie dla skóry wrażliwej i zmęczonej.
Róża w kosmetykach dodaje blasku, wzmacnia naczynka krwionośne, zmniejsza zaczerwienienia, podrażnienia oczu. Wody różane, toniki oraz okłady nadają skórze zdrowy wygląd, walczą ze zmęczonymi oczami, likwidują cienie i wygładzają.
Nasturcja – bardzo trudno znaleźć wyciągi nasturcji w kosmetykach, dlatego warto samodzielnie chodować ją w ogrodzie, ponieważ płatki tej pomarańczowej rośliny są niezwykle cenne dla skóry trądzikowej ze skłonnością do przesuszania i łojotoku. Ekstrakty z nasturcji zapobiegają wypadaniu włosów, przetłuszczaniu i mają działanie przeciwświądowe. Nasturcja przyspiesza także gojenie i regenerację skóry.
Rumianek – w medycynie i kosmetyce ludowej uznawany był za najlepsze, i najskuteczniejsze zioło odkażające, oczyszczające, działające bakteriobójczo i przeciwzapalnie. Rumianek to podstawa pielęgnacji skóry wrażliwej z tendencją do obrzęków i wysuszania. Kwiaty rumianka wykorzystuje się jako baza herbatek, płynów do higieny intymnej, kremów, balsamów i kosmetyków do demakijażu.
Nagietek – jest kwiatem, który głównie stosuje się jako środek regenerujący, oczyszczający i bakteriobójczy, dlatego znajduje się w kosmetykach do tonizowania, pielęgnacji skóry twarzy i higieny intymnej.
[-------]
Bławatek – lub inaczej chaber polny, jest niebieskim, delikatnym kwiatem, który doskonale radzi sobie z kłopotami skóry wrażliwej. Często wykorzystuje się go jako bazę dla wszelkiego rodzaju kosmetyków do pielęgnacji cery oraz oczu. Bławatek leczy bowiem podrażnienia oczu i wspomaga leczenie zapalenia spojówek.
Lawenda – intensywny i ziołowy zapach lawendy doskonale odpręża i uspokaja, a także sprawdza się w pielęgnacji każdego rodzaju skóry. Lawendowe olejki, balsamy, żele do ciała czy mydła mają właściwości antyseptyczne i bakteriobójcze, dlatego pielęgnują i dobrze oczyszczają skórę. Lawenda łagodzi podrażnienia i przyspiesza regenerację mikrouszkodzeń.
Lilia wodna – inaczej kwiat lotosu to jeden z bardziej luksusowych kwiatów, który dba o młody wygląd skóry. Wyciągi z lilii wodnej wygładzają drobne zmarszczki, ujędrniają i poprawiają napięcie skóry. Lilia ma także właściwości rozluźniające, dlatego pozostawia skórę gładką i elastyczną.
Fiołek – to nie tylko czar romantycznego i słodkiego zapachu wiosny. Ten drobny kwiat kryje w sobie skarbnicę wonności, które zdają o wyjątkowo problematyczną skórę. Głęboki trądzik, bolące wypryski, nacieki i zmiany zapalne - z tymi problemami najlepiej radzą sobie kosmetyki właśnie na bazie fiołka.
Orchidea – prócz zmysłowego i egzotycznego wyglądu to źródło cennych składników pielęgnacyjnych. Orchidea opóźnia procesy starzenia skóry dzięki substancji likwidujących wolne rodniki. Wygładza drobne zmarszczki, ujędrnia i zachowuje prawidłowe nawilżenie skóry, pobudza regenerację i odbudowę naskórka.
Ylang-ylang - ten egzotyczny kwiat uważany jest za cenny, azjatycki afrodyzjak. W służbie pięknej skórze dba o cerę tłustą, trądzikową z tendencją do powstawania cellulitu. Ylang-ylang pomaga w pielęgnacji włosów suchych i łamliwych, przeciwdziałając ich wypadaniu i nadmiernemu przetłuszczaniu.
Kwiat pomarańczy - jest znany na całym świecie jako aromatyczny, delikatny i luksusowy składnik kosmetyczny. Jego świeże płatki zawierają składniki antyoksydacyjne hamujące niszczenie włókien kolagenowych. Kwiat pomarańczy najczęściej wykorzystuje się w kosmetykach do skóry dojrzałej ze względu na źródło cennej witaminy A, pomocnej w zwalczaniu głębokich zmarszczek.
www.uroda.fit.pl