Włosy to największa ozdoba każdego człowieka, pod warunkiem, że są zdrowe, zadbane i lśniące. Zdarza się jednak, że pozornie ozdoba zamienia się w wielki kłopot na głowie
fit.pl
2010-12-17 00:00
Udostępnij
Pokaż włosy, ukryj łupież
wlosy lupiezNa ratunek włosom trzeba przybyć wówczas, gdy nadmiernie wypadają, tracą połysk, stają się szorstkie a na ubraniach widzimy... łupież.

Do tego, aby włosy wyglądały „jak z reklamy” musimy zadbać od wewnątrz, prowadząc zdrowy tryb życia i odżywiania, a także od zewnątrz – odpowiednio pielęgnując zarówno włosy jak i skórę głowy. Włosy wystarczy myć kosmetykami, które utrzymują odpowiednie pH skóry głowy i szczotkować, co pobudza cebulki włosowe do pracy. Poprzez czesanie pozbywamy się także ze skóry głowy zrogowaciałego na-skórka i „martwych” włosów.

Przeciętnie na głowie znajduje się ich ok. 150 tys., z czego każdy pozostaje na głowie przez około siedem lat, aby w rezultacie zostać zastąpiony nowym. Przy codziennej pielęgnacji wypada nam do około stu włosów – co jest normą. Gorzej jeśli zauważymy, że włosy wypadają nam garściami, a do tego widoczne są inne niepokojące objawy. Jednym z nich jest „biały śnieg”, który widać najczęściej na ciemnych ubraniach. Łupież objawia się nadmiernym łuszczeniem naskórka owłosionej skóry głowy – twierdzi lekarz dermatolog Aleksandra Jagielska – wszystko przez niezdrowy tryb życia i stres, który nam towarzyszy, a także źle dobrane kosmetyki do pielęgnacji skóry głowy i stylizacji włosów.

Rozróżnia się dwie odmiany dolegliwości: łupież zwykły i tłusty. Podejmując leczenie, należy pamiętać, że nie ma szamponu, który uniwersalnie działa na wymienione dwa rodzaje łupieżu. W dodatku źle dobrany szampon, może zaostrzyć objawy i wywołać swędzenie skóry. Najważniejsza rzecz, to zdiagnozować rodzaj łupieżu i do niego dobrać odpowiedni środek do mycia skóry głowy i włosów.

[-------]

Łupież suchy jest najczęściej spotykany i bywa nazywany zwykłym. Rozpoznamy go po tym, że sypie się z głowy niczym śnieg. Naskórek złuszcza się bez objawów zapalnych. Do tego rodzaju łupieżu poleca się preparaty zawierające Pirytionian cynku, substancję, której działanie następuje podczas powolne-go rozpuszczania się w wydzielinie gruczołów łojowych i potowych, co daje efekt przeciwgrzybiczny. Szamponem zawierającym tę substancję, jest między innymi dostępny w aptekach Freederm Zinc.

Łupież suchy może się zamienić w tłusty – łojotokowy. Tutaj zamiast drobnych, suchych i białych łusek pojawiają się tłuste, żółte, ciężkie strupy przylegające do skóry głowy. Dolegliwości może towarzyszyć świąd, a nawet łysienie łojotokowe. Łupież tłusty częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet. Do walki z tym rodzajem łupieżu konieczne jest użycie szamponów specjalistycznych, które łagodnie myją skórę głowy i usuwają z niej nadmiar łoju, na przykład: Freederm Ultra.

Szampon zawiera ekstrakt z kory wierzby, która skutecznie usuwa łupież i pomaga pozbyć się nadmiaru łoju skórnego z owłosionej skóry głowy. Ważne by szampony przeciwłupieżowe były hypoalergiczne i nie zawierały barwników syntetycznych czy środków zapachowych, gdyż te dodatkowo mogą podrażniać zmienioną chorobowo skórę. Szampony przeciwłupieżowe nie nadają się do codziennego stosowania ze względu na silne działania przeciwgrzybiczne – twierdzi dermatolog Aleksandra Jagielska – taką kurację należy stosować co jakiś czas np. co trzy dni. W przerwie pomiędzy kuracjami nie należy jednak wracać do zwykłego szamponu, a zaopatrzyć się w kosmetyk, który utrzymuje stałe pH skóry głowy, jak na przykład Freederm pH Balance.

Szampon przeciwłupieżowy oprócz tego, że ma pozbyć się dolegliwość, powinien spełniać zadania, takie jak każdy inny szampon. Ma dokładnie myć owłosioną skórę głowy, do tego wzmacniać, odżywiać, i po-wodować, że kosmyki wyglądają zdrowo, błyszczą i są łatwe do układania. Tak zadbane włosy wystarczy tylko od czasu do czasu ostrzyc, uczesać i już.

www.fit.pl