Każdego dnia jesteśmy narażeni na działanie silnych i niebezpiecznych substancji chemicznych, wiele z nich znajduje się w podstawowych kosmetykach takich jak mydła, żele pod prysznic, szampony, czy balsamy do ciała itp. SLSy i SLES –czyli szkodliwe detergentyj stosowane w przemyśle kosmetycznym, powodując różne problemy skórne: podrażnienia czy alergie.
Jak działają?
SLS czyli (Sodium Lauryl Sulfate) to bardzo silna substancja myjąca, która powoduje tworzenie piany podczas używania kosmetyku, najczęściej dodaje się ją do szamponów, płynów i żeli do kąpieli. SLS jest bardzo drażniącym detergentem, który podrażnia skórę, wysusza i przyczynia do pojawienia wielu problemów skórnych. Stosowany w szamponach powoduje ich przesuszanie, łamliwość i osłabienie cebulek. Ciekawostką może być fakt, że SLS często stosuje się jako składnik w wielu środkach czyszczących urządzeń i pomieszczeń!
SLES inaczej (Sodium Laureth Sulfate) jest nieco bardziej łagodnym środkiem, dlatego słabiej myje i mniej się pieni, a zatem mniej drażni skórę.
Prócz SLS dość popularnymi składnikami są silikony, które w podkładach, bazach do makijażu czy szamponach i odżywkach zazwyczaj mają za zadanie zabezpieczyć skórę i włosy przed nadmiernym wysuszeniem przez środowisko oraz kosmetyki. Niestety ich nadmiar powoduje zapychanie porów i niszczenie włosów. Silikony pomagają poprawić np. wizualny efekt gładkich włosów. W rzeczywistości jednak nie nawilżają od środka, a sprawiają, że włosy są chronione przed substancjami odżywczymi, utrudniają zmianę koloru, a w efekcie pasma stają obciążone i zniczone.
Silikony w kremach i podkładach dłużej utrzymują makijaż, a tym samym, poprzez tworzenie specyficznego filmu na skórze, nie pozwalają skórze oddychać więc powodują gromadzenie zanieczyszczeń: stanów zapalnych i tworzenie zaskórników.
Jak szukać silikonów na etykietach? Silikony najczęściej pojawiają się pod postacią nazw z takimi przedrostami jak methicone, -silikon, -siloxane albo -silanol. Zatem kupując jakikolwiek kosmetyk, warto zwrócić uwagę na nazwy składników. Dzięki temu bardziej będziemy świadomi czym pielęgnujemy skórę i czego właściwie potrzebujemy.
Inne rodzaje detergentów w kosmetykach
Prócz silikonów i SLS czy SLES w kosmetykach pojawiają się jeszcze inne chemiczne składniki o podobnych właściwościach. Są nimi: Cocamide MEA, Cocamide DEA mają wpływ na gęstość szamponu i wytworzenie się piany, Cocamidopropylamine Oxide i Lauramine Oxide (odporne na twardą wodę), Decyl Glucoside i Lauryl Glucoside (łagodzą drażniące właściwości szamponów).
Jak uniknąć tych substancji?
Nawet wybierając kosmetyki, sugerujące brak powyższych składników, lepiej czytać etykiety. Kosmetyki organiczne lub z ekologicznych upraw nie zawsze są w 100% procentach pozbawione silikonów lub SLES. Wyjatkiem są i powinny być kosmetyki specjalistyczne dla dzieci i kobiet w ciąży czy alergików.
Uważaj na ten skład kosmetyków
W przemyśle kosmetycznym stosowane są bardzo różne substancje chemiczne, niektóre, o czym często nie zdajemy sobie sprawy, są bardzo niebezpieczne i szkodliwe dla naszej skóry. Wśród nich bardzo często pojawiają się tzw. SLS-y i silikony. Co to za substancje i jak działają?