fit.pl mobile logo

Jak pozbyć się jesiennej chandry? Jest prosty sposób – aktywność fizyczna

Jesień nas nie rozpieszcza. Krótkie dni, niższe temperatury, szybko zapadający zmrok, ponura aura i fakt, że po lecie pozostały nam już wyłącznie wspomnienia, to tylko niektóre z przyczyn sezonowej melancholii, która z czasem może prowadzić do trwałego obniżenia nastroju. Czasami zbyt późno zauważamy pierwsze symptomy chandry, a przecież możemy dobrze przygotować nasz organizm na jesienno-zimowe wyzwania. Eksperci zachęcają do ruchu, ponieważ już kilkanaście minut regularnej aktywności fizycznej dziennie jest w stanie poprawić nasze samopoczucie, zniwelować zmęczenie i znacząco zredukować stres. A to dopiero początek korzyści, jakie niesie za sobą ruch

Po wakacjach, wraz ze zmianą pory roku, wielu z nas dopada jesienne przesilenie. To stan, w którym wyjątkowo mocno odczuwamy skutki zmieniających się warunków atmosferycznych. Doświadczamy przygnębienia, apatii, wahań nastroju, nieuzasadnionego niepokoju, rozdrażnienia, problemów z koncentracją czy braku energii. Według badań przeprowadzonych przez CBOS jesień jest najmniej lubianą porą roku przez Polaków - jej nadejścia oczekuje tylko 4% mieszkańców Polski1. Jest to prawdopodobnie związane ze zmianą poziomu nasłonecznienia, a co za tym idzie zmniejszonym poziomem witaminy D3, która korzystnie wpływa na nasz organizm. – Do pracy wychodzimy wcześnie rano, wracamy późnym popołudniem, a ze względu na coraz niższą temperaturę na zewnątrz, chętniej przebywamy w domu.

Spędzając większość czasu w zamkniętym pomieszczeniu, dostęp do naturalnego światła pozostaje ograniczony, co w rezultacie wpływa na obniżoną produkcję „hormonu szczęścia” – serotoniny, który odpowiada za nasze samopoczucie. Dlatego, w okresie jesienno-zimowym, aby zrekompensować sobie deszczową pogodę i brak promieni słonecznych, warto szukać innych sposobów na poprawę nastroju. W krajach skandynawskich mieszkańcy rekompensują sobie krótkie dni i niskie temperatury m.in. zwiększoną aktywnością fizyczną. Warto brać z nich przykład, ponieważ według wielu badań sport jest jedną z najskuteczniejszych metod redukcji stresu i poprawy nastroju – wyjaśnia Natalia Litwiniuk, trenerka Zdrofit oraz Yes2Move.com, specjalizująca się m.in. w treningach Body&Mind.

Ciesz się dobrym nastrojem i zredukuj stresW jednym najnowszych badań2 47% Europejczyków przyznało, że w czasie pandemii pogorszyło się ich ogólne zdrowie psychiczne, a 51% zauważa, że w ich życiu zwiększył się poziom stresu i niepokoju. Z myślą o osobach, które zmagają się z takimi emocjami, powstają dedykowane programy treningowe. Oferują go m.in. kluby fitness Zdrofit, gdzie działa –program Antystres w wersji Energia i Harmonia. W pierwszym wykorzystywane są podstawowe elementy treningu fitness, ćwiczenia dynamiczne z elementami mobilizacji i stretchingu - jest to trening tlenowy o charakterze cardio. Z kolei drugi koncentruje się na ćwiczeniach ogólnorozwojowych z wykorzystaniem elementów pilates, jogi, zdrowego kręgosłupa, mobility, stretchingu, ćwiczeń oddechowych oraz sprzętu – ich podstawą jest koncentracja i precyzja ruchu. 

– Zajęcia antrystresowe udowadniają, że sport nie musi być próbą sił czy przykrym obowiązkiem, ale sposobem na przyjemne spędzenie czasu i relaks, który zaowocuje redukcją stresu, bardziej wydajnym snem czy lepszym nastrojem. Co więcej, dla osób, które borykają się nie tylko z gorszym samopoczuciem, ale i ze wzmożonym napięciem w wyniku długotrwałego stresu, eksperci w ramach kampanii Przygotuj się! opracowali specjalny poradnik dotyczący aktywności fizycznej, który można bezpłatnie pobrać ze strony www.przygotujsie.pl – mówi trenerka.

Wybierz swoją dyscyplinę i ćwicz na zdrowie

Korzyści, jakie niesie za sobą ruch, są niezliczone. Aktywność wzmacnia sprawność naszego ciała, poprawia pamięć oraz koncentrację sprawiając, że szybciej przyswajamy informacje, co w rezultacie może przekładać się na lepsze wyniki w pracy czy nauce. –Osoby regularnie uprawiające sport, dużo częściej są w stanie skupić się na zadaniu, jakie mają do wykonania. Dzięki mniejszym pokładom stresu wyróżniają się też większym spokojem – panują nad emocjami, realnie oceniają różne sytuacje i potrafią w porę zareagować, żeby zaproponować rozwiązanie – wyjaśnia Natalia Litwiniuk. W badaniu przeprowadzonym w ramach kampanii Przygotuj się!, aż 77 proc. użytkowników klubów fitness wskazało, że aktywność fizyczna wspiera zdolności umysłowe, a ponad 90 proc. jest zdania, że ruch pomaga niwelować stres i przeciążenia psychiczne.

- Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) od lat apeluje o zwiększanie poziomu aktywności fizycznej społeczeństw. Mimo to świadomość ludzi na temat zdrowotnych właściwości sportu wciąż jest niska - zbyt wielu z nas nadal prowadzi siedzący tryb życia. – Aby to zmienić, należy znaleźć zajęcia dopasowane do naszych możliwości i oczekiwań. Wówczas sport stanie się dla nas źródłem satysfakcji i powodem do radości. Od czego zacząć? Zachęcam na początek do treningów domowych, np. z platformą Yes2Move.com, gdzie wśród setek propozycji i inspirujących wskazówek, z pewnością każdy znajdzie treningi, które sprostają jego wymaganiom. Natomiast dla tych, którym zależy na motywacji drugiej os oby, najlepsze będą zajęcia w obiekcie sportowym pod czujnym okiem trenera – podkreśla Natalia Litwiniuk.

Jak wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego, tylko co czwarty mieszkaniec Polski systematycznie uprawia sport. Dla porównania w innych krajach Europy Północnej czy Zachodniej odsetek aktywnych fizycznie obywateli sięga 40 proc., to aż o 12 proc. więcej niż w Polsce3.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl