fit.pl mobile logo

Popraw kondycję swoich płuc!

Jednym z niezwykle ważnych elementów leczenia chorych na POChP (przewlekłą obturacyjną chorobę płuc) są ćwiczenia oddechowe. Ich zadaniem jest wzmocnienie mięśni oddechowych, a co za tym idzie usprawnienie procesu oddychania. Ćwiczenia te mogą być także pomocne w codziennym funkcjonowaniu każdego z nas, szczególnie jeśli przeszliśmy w ostatnim czasie infekcje, mogące osłabić układ oddechowy

Początek nowego roku to dla wielu osób czas podejmowania nowych wyzwań, robienia planów. Część z nich dotyczy poprawy kondycji fizycznej. Rzadko jednak zastanawiamy się, jak ważny dla funkcjonowania całego organizmu jest oddech. Tymczasem, prawidłowo wykonywany, dla efektywnego dostarczania tlenu do organizmu, może wpływać na obniżenie poziomu stresu, wzmocnienie odporności, zmniejszenie ryzyka zachorowania na choroby przewlekłe. Ponad 70 proc. zbędnych substancji i toksyn jest usuwanych wraz z wydechem. Długi i głęboki wdech może przyczynić się do opóźnienia procesu starzenia i usprawnia pracę układu limfatycznego. Oddychanie jest dla nas naturalną, automatyczną czynnością, dlatego na co dzień nie zastanawiamy się, w jaki sposób wykonujemy wdechy i wydechy. Warto jednak przyjrzeć się technice oddechu i w razie potrzeby ją usprawnić. Możemy zrobić to, wykonując proste ćwiczenia, które poprawią również wydolność organizmu i tolerancję wysiłku fizycznego. Takie ćwiczenia zalecane są zarówno osobom zdrowym, jak i pacjentom zmagającym się z chorobami układu oddechowego. Mogą okazać się także przydatne dla tych z nas, którzy w ostatnim czasie przeszli infekcję wirusową – prawidłowo i regularnie wykonywane ćwiczenia oddechowe pozwalają zmniejszyć ryzyko powikłań po przebytej chorobie.

Ćwiczenia oddechowe – zadbaj o swoje płuca

Umiejętność prawidłowego oddychania i wentylacji płuc, a także odpowiedni trening mięśni oddechowych mogą przyczynić się do poprawy komfortu życia osób cierpiących na różne schorzenia płuc, jak również osób zdrowych. Ważną zasadą jest to, że wdech powinien być zawsze wykonywany przez nos, a wydech, maksymalnie wydłużony, przez usta. Przed ćwiczeniami istotne jest również rozluźnienie mięśni, żeby zapobiec ich niepotrzebnemu napięciu i zwiększonemu wysiłkowi oddechowemu. Poniżej przedstawiamy kilka ćwiczeń, które można wykonywać samodzielnie w domu. Osoby chorujące na POChP, a także pacjenci, którzy niedawno zmagali się z infekcją wirusową powinny dobrać je do swoich potrzeb i możliwości, najlepiej po konsultacji z lekarzem.

1. Oddychanie przez „zasznurowane” usta. Ułóż usta jak do gwizdania. Powoli wciągaj powietrze przez nos, aż do maksymalnego napełnienia płuc. Wypuszczaj powietrze powoli, jednostajnie, przez zwężone usta. Wydech powinien trwać dwukrotnie dłużej niż wdech. Ćwiczenie powtórz 4-5 razy. Umożliwia ono nabranie większej ilości powietrza do płuc przy mniejszym wysiłku, poprawia efektywność wydechu i zapobiega zapadaniu się oskrzeli podczas wydechu. Zmniejsza częstość oddechów, duszność i poprawia utlenowanie krwi.

2. Oddychanie przeponowe. Połóż się na podłodze lub macie na plecach, nogi ugnij w kolanach. Na brzuchu połóż niewielki ciężar, np. książkę. Wykonaj wdech unosząc brzuch. Nie podnoś górnej części klatki piersiowej. Wydychając powietrze aktywnie wciągaj mięśnie brzucha. Ćwiczenie powtórz 4-5 razy.

3. Oddychanie z oporowym wdechem. Usiądź na krześle przy stole. Postaw na nim zapaloną świeczkę w odległości ok. 15 cm od twarzy. Połóż jedną rękę na brzuchu, weź wdech. Następnie powoli i jednostajnie wydychaj powietrze tak, by cały czas płomień świecy był odchylony. Ćwicz ok. 3 minut. Każdego dnia stopniowo zwiększaj odległość między świecą a ustami (aż do kilkudziesięciu centymetrów).

4. Dmuchanie przez rurkę od butelki z wodą. Postaw na stole butelkę napełnioną do połowy wodą. Usiądź na krześle. Zanurz rurkę w wodzie. Weź wdech, a wydech wykonaj przez rurkę. Staraj się, aby powstające bańki powietrza były w wodzie jak najdłużej. Powtórz ćwiczenie 4-5 razy. Zwiększa ono siłę i wytrzymałość mięśni oddechowych. Podczas ćwiczenia opór stawiany przez wodę wymaga aktywizacji dodatkowych mięśni oddechowych klatki piersiowej, co skutkuje poprawą ich sprawności.

Problemy z oddychaniem? Skonsultuj z lekarzem

Włączenie ćwiczeń oddechowych do listy codziennych czynności może nauczyć nas świadomej obserwacji oddechu. Jest to niezwykle istotne we wczesnej diagnostyce chorób układu oddechowego, takich jak np. POChP.

- Przewlekła obturacyjna choroba płuc to schorzenie charakteryzujące się całkowicie nieodwracalnym ograniczeniem przepływu powietrza przez drogi oddechowe. Ograniczenie to jest zwykle postępujące i wiąże się z nieprawidłową odpowiedzią zapalną płuc. W Polsce na POChP choruje około 2-3 miliony osób, a tylko ¼ spośród nich to pacjenci zdiagnozowani. Jeśli więc występują u nas jakiekolwiek symptomy choroby, zauważymy u siebie gorszą tolerancję wysiłku, duszność czy duszność wysiłkową, należy udać się do specjalisty. Niestety wiele osób odkłada wizytę sądząc, że gorsza wydolność to wynik podeszłego wieku. Z tego powodu często diagnozujemy pacjentów w zaawansowanym stadium choroby. Głównymi winowajcami rozwoju POChP są przede wszystkim: palenie tytoniu – czynne i bierne, praca w zapyleniu i zadymieniu, infekcje układu oddechowego oraz predyspozycje genetyczne – mówił prof. dr hab. n. med. Adam Antczak – Kierownik Kliniki Pulmonologii Ogólnej i Onkologicznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, podczas konferencji zorganizowanej z okazji Światowego Dnia POChP w ramach kampanii „Płuca Polski”.

Jeśli zatem, wykonując ćwiczenia oddechowe, zauważycie u siebie pierwsze niepokojące symptomy choroby, nie warto zwlekać tylko pilnie skonsultować się z lekarzem.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl