fit.pl mobile logo

Prawidłowa opieka nad starszym psem, czyli jak dbać o psiego seniora?

Psy się starzeją – podobnie jak ludzie. Z szalonych niegdyś szczeniąt zmieniają się w stateczne psy, a z biegiem lat stają się seniorami z pyskami przyprószonymi siwizną. W ich organizmach zachodzi wiele zmian, zmieniają się także potrzeby pupila. Opiekunowie muszą na nie odpowiednio reagować. Podpowiadamy zatem, jak dbać o psiego seniora, by jesień życia upłynęła mu pod znakiem miłości i komfortu.

 

Wygodne szelki dla psów – jak wybrać odpowiednie szelki dla starszego psa?

Wśród akcesoriów dla psów znajdziesz różnego rodzaju obroże, szelki i smycze. To niezbędne akcesoria, które umożliwiają bezpieczny spacer. Najlepszym rozwiązaniem dla starszych psów (ale nie tylko) są szelki (szeroki wybór szelek znajdziesz tutaj: https://johndog.pl/kategoria-produktu/pies/akcesoria-dla-psa/szelki-dla-psa/).

Okazuje się jednak, że szelki to równie szeroki segment rynku. Producent oferuje takie rodzaje szelek jak: szelki spacerowe, szelki norweskie, szelki typu SLED, szelki typu GUARD (dostępne tutaj: https://johndog.pl/kategoria-produktu/pies/akcesoria-dla-psa/szelki-dla-psa/guard/), szelki typu easy-walk. Ponadto dostępne są szelki dla psów dużych ras i dla tych małych, a także dla psów ciągnących.

Co wybrać? Należy wziąć pod uwagę wiek oraz wielkość psa, a także jego stan zdrowia i schorzenia, na jakie cierpi. Nie bez znaczenia jest także temperament i ewentualne problemy behawioralne podczas spacerów.

Weź pod uwagę również budowę ciała swojego pupila. Większość psów może nosić szelki, ale istnieją szczególne rasy, którym raczej się tego nie zaleca (ze względu na charakterystyczną budowę) – na przykład charty czy whippety.

Wybierz odpowiedni rozmiar szelek

Bardzo ważne jest dobranie odpowiedniego rozmiaru szelek. Jak dobrać rozmiar szelek? W tym celu trzeba zdjąć miarę. Najważniejszy jest obwód klatki piersiowej (zmierz go tuż za łopatkami). Do otrzymanego wymiaru dodaj 2-3 centymetry, a następnie wybierz rozmiar szelek z tabeli producenta.

Dobrze dobrane szelki nie mogą być ani za luźne, ani zbyt ciasne. Powinny zapewniać psu swobodę i nie uciskać. Większość szelek ma regulację, aby można było jeszcze lepiej dopasować je do ciała.

Warto też podkreślić, jak ważne jest regularne sprawdzanie dopasowania szelek. Powinno się to robić raz w miesiącu, ponieważ sylwetka psa może się zmieniać. Pupil może przytyć lub schudnąć. Należy wówczas wyregulować szelki.

Najlepsze rozwiązanie dla starszego psa – szelki bezuciskowe

Najbardziej komfortowe szelki to te bezuciskowe – kupisz je tutaj: https://johndog.pl/kategoria-produktu/pies/akcesoria-dla-psa/szelki-dla-psa/bezuciskowe/. W przypadku starszych psiaków zapewnienie im komfortu i wygody jest niezwykle ważne. Nieprawidłowo dobrane szelki, które uwierają, mogą powodować szereg negatywnych skutków – w tym trudności w oddychaniu, problemy z krążeniem krwi, otarcia wrażliwej skóry czy nieprawidłowa pozycja przy chodzeniu.

Szelki bezuciskowe są lekkie i komfortowe. Jak sama nazwa wskazuje – dzięki swej konstrukcji i zastosowanym materiałom nie powodują ucisku. Zapewniają przy tym optymalne rozłożenie ciężaru ciała podczas spacerów. Wybierz szelki, wykonane z przewiewnej, „oddychającej” tkaniny (nylon, neopren czy siatka).

Zadbaj o odpowiednią dietę psiego seniora

Dieta to kluczowy element opieki nad psem. Kiedy nasz czworonożny przyjaciel wkracza w podeszły wiek, warto przyjrzeć się tej kwestii. Oczywiście należy wybrać dobrej jakości zbilansowaną karmę, która dostarczy psu niezbędnych składników odżywczych.

Skład takiej karmy powinien wspierać kondycję i sprawność fizyczną psa. Karma powinna być źródłem białka, które jest budulcem mięśni. Równie ważne są zdrowe tłuszcze, a dopełnienie stanowią składniki roślinne.

Zwykle starszym psom podaje się karmę o niższej kaloryczności. Wynika to z mniejszej aktywności fizycznej. Starsze psy nie mają już siły na długie spacery czy beztroskie hasanie po łące; w związku z tym nie potrzebują tak energetycznych posiłków jak młode psy.

Czasami trzeba włączyć do diety psa suplementy, które pomogą zadbać o stawy zwierzaka. O konieczności podawania dodatkowych środków wspierających kondycję decyduje jednak weterynarz.

Chcesz mieć zdrowego psa? Nie rezygnuj z aktywności fizycznej

Być może kiedyś twój pies potrafił przeskoczyć płot, radośnie taplał się w kałużach, ganiał wiewiórki po parku i doprowadzał cię do szewskiej pasji, kopiąc głębokie doły w ogrodzie. Ten beztroski czas minął bezpowrotnie, ale nie warto rezygnować z aktywności fizycznej. Trzeba tylko dopasować jej charakter do potrzeb psiego seniora.

Najlepsza aktywność dla starszego psa to po prostu spacery. Najlepiej krótkie i spokojne. Nie forsuj psa i obserwuj, czy jest w stanie iść dalej. Na spacery koniecznie zabieraj ze sobą wodę. Spacery przy okazji zaspokajają inne potrzeby psa (takie jak socjalizacja, węszenie czy eksplorowanie otoczenia).

Zadbaj także o kondycję psychiczną psiaka. Baw się z nim (na przykład miękką piłką, unikaj natomiast szarpaków, które mogłyby uszkodzić zęby seniora) i zapewnij mu trening intelektualny (ukryj smakołyki, które pies będzie musiał znaleźć).

Jeśli masz taką możliwość, to możesz zabrać psa w miejsce, gdzie może popływać. Woda korzystnie wpływa na stawy i odciąża kręgosłup. Oczywiście musi to być bezpieczny i dość płytki zbiornik, a pies powinien lubić ten rodzaj aktywności.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl