Starzejemy się w dwóch momentach życia

Proces starzenia się człowieka nie przebiega w sposób równomierny. Naukowcy odkryli, że kluczowe zmiany w organizmie zachodzą w dwóch momentach życia: około 44. oraz 60. roku życia.
Aleksandra Załęska
2024-09-09 11:54
Udostępnij
Starzejemy się w dwóch momentach życia

W artykule opublikowanym w „Nature Aging” badacze ze Stanford University oraz Nanyang Technological University w Singapurze przez kilka lat obserwowali 108 uczestników, analizując zmiany na poziomie molekularnym, takie jak RNA, białka czy mikrobiomy. Wyniki tych badań pokazały, że proces starzenia nie przebiega liniowo – istotne zmiany zachodzą w wieku 44 oraz 60 lat, kiedy to tempo starzenia ulega przyspieszeniu.

Profesor Michael Snyder, kierownik Wydziału Genetyki Uniwersytetu Stanforda i współautor badania, zauważa, że znaczące zmiany po 60. roku życia nie są zaskakujące, ponieważ to właśnie wtedy wzrasta ryzyko wielu chorób związanych z wiekiem. Proces starzenia wiąże się bowiem z rozwojem różnych schorzeń, takich jak choroby sercowo-naczyniowe, cukrzyca, choroby neurodegeneracyjne i nowotwory. Te problemy zdrowotne nie rozwijają się proporcjonalnie z wiekiem – ich ryzyko gwałtownie rośnie w określonych momentach życia. Przykładowo, częstotliwość występowania chorób serca wynosi około 40% u osób między 40. a 59. rokiem życia, wzrasta do 75% u osób w wieku 60-79 lat, a po 80. roku życia sięga 86%.

Zaskakujące dla naukowców były jednak intensywne zmiany, które występują już po 40. roku życia. Początkowo badacze podejrzewali, że może to być związane z menopauzą i dotyczyć głównie kobiet. Okazało się jednak, że podobne procesy zachodzą również u mężczyzn. W wieku około 44 lat najistotniejsze zmiany dotyczą metabolizmu alkoholu, kofeiny i lipidów oraz funkcjonowania układów: krążenia, mięśniowego i skóry. Natomiast po 60. roku życia dominują zmiany związane z metabolizmem węglowodanów, działaniem układu odpornościowego, pracą nerek i zwiększoną podatnością na choroby układu krążenia.

Zdaniem autorów badania, te odkrycia mogą pomóc w lepszym diagnozowaniu i profilaktyce chorób związanych ze starzeniem. Umożliwią także identyfikację biomarkerów, które mogą być użyteczne w poprawie opieki zdrowotnej dla osób starszych.

Naukowcy zalecają, by w okolicach 40. i 60. roku życia wprowadzać zdrowe zmiany w stylu życia, takie jak ograniczenie spożycia alkoholu, zwiększenie aktywności fizycznej oraz dbanie o odpowiednią ilość wody w diecie, aby wspomagać pracę nerek. „Szczególną uwagę na swoje zdrowie powinniśmy zwracać w kluczowych momentach życia” – radzi Xiaotao Shen, adiunkt medycyny mikrobiomu na Nanyang Technological University i główny autor badania.

PAP Zdrowie