Objawy sygnalizujące obecność chłoniaka nie są charakterystyczne i często przypominają objawy zwykłego przeziębienia. Bardzo ważne jest, aby wszystkie niepokojące objawy, które utrzymują się dłużej niż trzy tygodnie, konsultować z lekarzem pierwszego kontaktu 
fit.pl
2013-01-21 00:00
Udostępnij
5 pytań o chłoniaki
Na pytania dotyczące chłoniaków odpowiada dr med. Agnieszka Giza z Kliniki Hematologii SU w Krakowie

Czy to prawda, że osoby po 55 roku życia częściej chorują na chłoniaki a ryzyko zachorowania na nie wzrasta wraz z wiekiem?

Ryzyko zachorowania na chłoniaki złośliwe wzrasta z wiekiem, natomiast niektóre podtypy chłoniaków występują zarówno w populacji ludzi młodych jak i starszych.

Czy istnieją jakieś charakterystyczne objawy chłoniaka?

Do częstych objawów chłoniaka można zaliczyć: zlewne poty nocne, spadek wagi ciała, długo trwające stany gorączkowe oraz zwykle niebolesne powiększenie węzłów chłonnych, natomiast czasami objawy chłoniaka nie są charakterystyczne.

Czy objawy chłoniaka u osób młodych są inne niż u osób po 55 roku życia?

Objawy chłoniaka nie różnią się u pacjentów w różnych grupach wiekowych.

Co powinien zrobić lekarz pierwszego kontaktu, kiedy pojawi się u niego pacjent z bolącymi węzłami chłonnymi?

Jeżeli u lekarza pierwszego kontaktu pojawi się pacjent z bolesnymi węzłami chłonnymi, należy rozpocząć diagnostykę infekcyjną i antybiotykoterapię, w przypadku braku ustąpienia dolegliwości i zmniejszenia się węzłów chłonnych po około miesiącu należy skierować Pacjenta na konsultację hematologiczną.

Czy chłoniaki są wyleczalne?

W zależności od podtypu chłoniaka, według klasyfikacji WHO szansa na wyleczenie chłoniaka kształtuje się różnie; np. od 80-90% wyleczonych pacjentów z chłoniakiem Hodgkina do 50-70 z chłoniakiem rozlanym z dużych komórek B.

www.zdrowie.fit.pl