Choroby serca. Pod wpływem stresu wydziela się adrenalina, powodująca kurczenie się naczyń krwionośnych - podnosi się ciśnienie krwi i zwiększa ryzyko ataku serca i wylewu.
Utrata pamięci. Hormony stresu operują w rejonach mózgu odpowiedzialnych za tworzenie pamięci. Na krótko pomagają wyostrzyć pamięć, jednak zbyt częste ich wydzielanie osłabiają ją.
Choroby dziąseł. Ludzie przeżywający kłopoty finansowe i nie potrafiący sobie poradzić ze stresem są podwójnie narażeni na rozwój chorób dziąseł, które z kolei stanowią czynnik ryzyka w chorobach serca, układu oddechowego i komplikacjach cukrzycowych.
Depresja. Charakterystyczne dla stresu zmienne poziomy obecnych w mózgu związków chemicznych: norpinefryny, serotoniny i dopaminy, mogą tworzyć predyspozycje do depresji.
Osłabiona odporność. Chronicznie podwyższony poziom adrenaliny i kortyzolu hamuje pracę białych ciałek krwi, która polega na walce z infekcjami. Nieustanny stres podwyższa podatność na przeziębienie 3 do 5 razy.
Przybieranie na wadze. Podwyższony poziom kortyzolu stymuluje gromadzenie tłuszczu, głównie w okolicach brzucha. Powoduje to złe wchłanianie insulinyy, co z kolei zwiększa ryzyko zachorowania na cukrzycę.