fit.pl mobile logo

Chrapanie - czyli na prawdę co?

Chrapanie nie jest tylko przypadłością mężczyzn. Także kobiety chrapią, ale znacznie rzadziej. Chroni je przed tym żeński hormon progesteron.

Chrapanie nie jest tylko przypadłością mężczyzn. Także kobiety chrapią, ale znacznie rzadziej. Chroni je przed tym żeński hormon progesteron. Ma on wpływ na oddychanie, działając pobudzająco na mięśnie gardła, nie pozwala im wiotczeć. Pozbawieni tego hormonu mężczyźni chrapią częściej. W młodym wieku chrapie co dziesiąty mężczyzna, po pięćdziesiątce co drugi.

Chrapanie jest odmianą normalnego oddychania, które występuje tylko w czasie snu. Oddychanie polega na przemieszczaniu się powietrza do płuc. Nos i gardło działają jak korytarz oddechowy, który jest podtrzymywany przez otaczające go mięśnie, pomagające transportować haust powietrza we właściwym kierunku. Gdy zasypiasz, mięśnie wiotczeją i drogi oddechowe nieznacznie się zapadają. W tym samym czasie języczek i język opadają ku tyłowi.

Dla wciąganego z zewnątrz powierza pozostaje jedynie niewielka szparka. Wtedy musisz oddychać energiczniej, najczęściej przez usta, aby powietrze mogło pokonać opór w postaci zwiotczałych tkanek. Języczek i część podniebienia miękkiego drgają, przypominając delikatne łopotanie flagi na wietrze. Ta wibracja to właśnie chrapanie. Po kilku minutach jego natężenie rośnie i przypomina już łopotanie żagla. W niektórych przypadkach może osiągnąć poziom 85-95 decybeli, czyli równa się hałasowi powodowanemu przez silnik samochodu. Jego intensywność zależy od tego, jak bardzo zwęziły się drogi oddechowe i jak bardzo rozluźnione są tkanki w tej okolicy. Im bardziej są rozluźnione, tym głośniejszy wydają dźwięk.

Częściej chrapią osoby otyłe. Również alkohol oraz środki nasenne i uspokajające zwiększają chrapanie - powodują one dodatkowe zwiotczenie mięśni oddechowych. Okazuje się, że wpływ na chrapanie mają również: zbyt duży język, powiększone migdały, zbyt intensywne wydzielanie się śluzu w gardle, obrzmiała śluzówka nosowa czy wada zgryzu.

W czasie chrapania dochodzi do kilkusekundowego zatrzymania oddychania, tak zwanego bezdechu. Dzieje się tak na skutek zwężenia w trakcie snu korytarza powietrznego. Początkowo słychać normalne, rytmiczne chrapanie, potem drogi oddechowe zwężaj się jeszcze bardziej i powietrze nie może przez nie się przedostać. Klatka piersiowa porusza się tak, jak podczas oddychania, ale ponieważ powietrze nie przepływa, nie słychać żadnych dźwięków. Taki stan może trwać od kilku sekund do dwóch minut. Podczas tej przerwy zmniejsza się drastycznie zawartość tlenu we krwi i dochodzi do niedotlenienia mózgu. Wtedy ośrodek oddechowy znajdujący się w mózgu uruchamia sygnał alarmowy w postaci wydzieliny chemicznej, która pobudza mechanizm oddychania. Przepływ powietrza zostaje wymuszony i następuje głośne chrapnięcie, a po nim seria cichszych dźwięków. Ten cykl powtarza się wielokrotnie w czasie nocy.

Każde chrapnięcie budzi śpiącego na chwilę, dlatego rano jest on niewyspany i zmęczony. Chętnie drzemie po południu, skarży się na bóle głowy. Jeżeli bezdech trwa do 10 sekund, nie jest to aż tak groźne. Gdy trwa dłużej, natychmiast trzeba zgłosić się do laryngologa. Bezdech pojawiający się częściej niż 10 razy w ciągu jednej godziny lub 30 razy w ciągu 7 godzin snu może być nawet niebezpieczny dla życia. Naukowcy oceniają, że spora część wypadków samochodowych, odczuwanie silnej senności w ciągu dnia, są właśnie spowodowane nieregularnym oddychaniem w trakcie snu. Osoby cierpiące na tego typu zaburzenia mają również problemy z koncentracją, ciśnieniem krwi i pracą serca. Młody organizm potrafi sobie poradzić z chwilami bezdechu i przerwy w dopływie tlenu uzupełnia podczas najbliższego oddechu. U starszych osób z chorobą wieńcową braki tlenu mogą być tragiczne w skutkach. Podwyższa się gwałtownie ciśnienie krwi, pojawia się niebezpieczeństwo udaru mózgu lub zawału. Bezdech można leczyć, a tym samym wyeliminować lub zmniejszyć jego konsekwencje.

Można się częściowo uchronić przed chrapaniem. Już na dwie godziny przed snem nie należy spożywać ciężkostrawnych posiłków lub pić alkoholu. Warto też zgubić kilka kilogramów, ćwicząc minimum 20 minut dziennie oraz stosując odpowiednią dietę, ubogą w tłuszcze. Dzięki temu chrapanie przestanie być tak niezwykle uciążliwe dla innych.

www.fit.plPODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl