fit.pl mobile logo

Co daje organizmowi saunowanie zimą?

Regularne korzystanie z sauny niesie ze sobą szereg korzyści dla zdrowia i urody. Skutecznie oczyszcza organizm z toksyn, dzięki intensywnemu poceniu. Wzmacnia odporność poprzez hartowanie i pobudzanie organizmu do produkcji białych krwinek. Podczas wizyty w saunie przyspiesza tętno i metabolizm, co przekłada się na szybsze spalanie kalorii i poprawę wydolności układu krążenia. Ponadto sauna relaksuje i poprawia wygląd skóry

Terminem sauna określamy nie tylko samo pomieszczenie, ale również sam zabieg cieplny, w którym ciało poddaje się działaniu ciepła o temperaturze wyższej od temperatury ciała, w powietrzu wysyconym parą wodną. Obecnie wyróżniamy kilka różnych rodzajów saun. Każda z nich różni się temperaturą i wilgotnością panującą w pomieszczeniu, a tym samym również maksymalnym czasem bezpiecznego przebywania w saunie.

Sauna sucha najczęściej zbudowana jest z drewna, ogrzewana piecem z gorącymi kamieniami, polewanymi wodą. Sauna sucha charakteryzuje się najwyższą temperaturą (od 60 do nawet 120°C) oraz niską wilgotnością (ok. 5-15%). Seans w saunie suchej nie powinien trwać dłużej niż 12 minut.

W saunie mokrej temperatura waha się od 50 do 65°C, a wilgotność powietrza wynosi ok. 20-40%. Parę wytwarza się przez okresowe polewanie rozgrzanych kamieni wodą. Seans w saunie mokrej może trwać do 15 minut.

W łaźni parowej panuje stosunkowo niska temperatura (ok. 40°C) oraz wysoka wilgotność sięgająca 100%. Piec zastąpiono tu generatorem pary, a samo pomieszczenie ze względu na wysoką wilgotność buduje się zwykle z płytek ceramicznych, tworzyw sztucznych lub hartowanego szkła. Seans w łaźni parowej może trwać do 15 minut.

Sauna infrared to rodzaj sauny, w której zamiast tradycyjnego pieca wykorzystuje się promieniowanie podczerwone. Temperatura w saunie na podczerwień wynosi ok. 50-60°C, wilgotność powietrza zaś nie przekracza 25%. Seans w saunie infrared może trwać nawet do 30 minut.

Historia sauny jest niemal tak stara jak dzieje ludzkości. Największą popularnością saunowanie cieszy się w Finlandii, ale i w Polsce systematycznie przybywa zwolenników regularnego korzystania z sauny. Co daje sauna i jak prawidłowo korzystać z sauny by móc cieszyć się jej wszystkimi zaletami?

Zabieg najlepiej zaplanować tak, by był on ostatnim punktem aktywności danego dnia. Nie powinno się chodzić do sauny głodnym, ani tuż po obfitym posiłku. Przed zabiegiem nie wolno spożywać alkoholu i stosować forsownych ćwiczeń. Podczas pobytu w saunie należy zachowywać się cicho i kulturalnie, pamiętając, że jest to miejsce wyciszenia i relaksu.

Saunowanie to cały rytuał i swoista filozofia kąpieli. Jak prawidłowo korzystać z sauny by nie zrobić sobie krzywdy i móc cieszyć się wszystkimi zaletami saunowania?

Przed wejściem do sauny należy dokładnie umyć i osuszyć całe ciało oraz zmyć makijaż. Skóra musi być czysta, by mogła swobodnie wydzielać pot i oczyszczać się z toksyn. Włosy powinny być zabezpieczone olejkiem, upięte i owinięte ręcznikiem lub specjalnym czepkiem. W ten sposób zabezpieczamy je przed szkodliwym działaniem wysokiej temperatury i nadmiernym odparowywaniem wody. Należy zdjąć okulary, szkła kontaktowe, zegarek, biżuterię (kolczyki, łańcuszki, pierścionki). Wszystkie te przedmioty nagrzewając się w saunie, więc mogłoby doprowadzić do powstania oparzeń. Z sauny najlepiej korzystać nago lub w ręczniku (z wyjątkiem łaźni parowej, w której ręcznik po chwili zrobi się mokry i ciężki). Wszelkie elementy garderoby blokują wymianę ciepła, a nasiąknięte potem mogłyby podrażniać skórę, przyczyniając się do powstawania odparzeń. Obuwie należy zostawić przed wejściem do sauny.

Sam seans w saunie powinno się zacząć od najniższych ławek, stopniowo przenosząc się wyżej (im wyżej, tym wyższa temperatura). Jeżeli w saunie leżało się na ręczniku, przed wyjściem powinno odczekać się 1-2 minuty w pozycji siedzącej. W ten sposób uniknie się nagłego odpływu krwi, zapobiegając zawrotom głowy i ewentualnym omdleniom. Po wyjściu z sauny należy schłodzić ciało pod prysznicem. Najlepiej robić to stopniowo, zaczynając od ciepłej wody, a kończąc na lodowatej i  odpocząć jeszcze ok. 10-20 minut. Dopiero gdy tętno i temperatura ciała wróci do normy, będzie można się ubrać.

Mimo licznych zalet, nie każdy może bezpiecznie korzystać z zabiegów saunowania. Wśród podstawowych przeciwwskazań do korzystania z sauny najczęściej wymienia się: zawał mięśnia sercowego (do 6 m-cy), wszystkie choroby zapalne, także reumatyczne w stanie ostrym, nieustabilizowane nadciśnienie tętnicze, choroby nowotworowe, padaczka, klaustrofobia, ciąża (szczególnie we wczesnym stadium).

Relaks w saunie to doskonały sposób na odpoczynek po ciężkim dniu. Niweluje negatywne skutki stresu, odpręża, łagodzi bóle różnego pochodzenia, pobudza krążenie oraz poprawia wygląd i kondycję skóry.  Warto brać przykład z Finów i regularnie odwiedzać saunę, aby jak najdłużej cieszyć się zdrowiem i dobrym samopoczuciem.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl