fit.pl mobile logo

Cukrzyca atakuje po cichu

Choruje na nią 3 miliony Polaków. Dodatkowy milion w ogóle nie jest świadomy swojej choroby, z kolei aż 5 milionów ma stan przedcukrzycowy. W sumie więc prawie 9 milionów Polaków dotkniętych jest mniej lub bardziej tą chorobą. Mimo, że nie przenoszą jej wirusy, nie jest zakaźna, to jednak cierpi na nią aż 463 milionów osób dorosłych na świecie! O czym mowa? O cukrzycy – jednej z najbardziej podstępnych chorób cywilizacyjnych. Dr. Sławomir Kozanecki, diabetolog Centrów Medycznych Medyceusz, wyjaśnia, jakie są pierwsze objawy, po których warto wykonać badania w kierunku cukrzycy. 14 listopada to Światowy Dzień Cukrzycy

Kto jest narażony na cukrzycę?

- Każdy człowiek może być zagrożony rozwojem cukrzycy, niezależnie od jej typu – mówi dr Sławomir Kozanecki. - Nierzadko zdarza się że wykrycie cukrzycy jest najzupełniej przypadkowe, a pacjent o diagnozie dowiaduje się od lekarza po wynikach, na przykład badań okresowych, a sam nie odczuwa żadnych dolegliwości.

Narażeni są na nią jednak przede wszystkim pacjenci z:

 • nadwagą i otyłością
 • chorobą układu sercowo naczyniowego,
 • małą aktywnością fizyczną,
 • nadciśnieniem tętniczym,
 • dyslipidemią,
 • cukrzycą występująca w rodzinie
 • stwierdzonym stanem przedcukrzycowym,
 • kobiety z zespołem policystycznych jajników, przebytą cukrzycą ciążową, lub u kobiet które urodziły dziecko o masie powyżej 4kg
 • grup etnicznych z wyższym ryzykiem cukrzycy,

10 najczęstszych objawów cukrzycy

- Cukrzyca może manifestować się szerokim spektrum objawów – mówi dr. Sławomir Kozanecki. - Od związanych ze znacznie podwyższonymi wartościami glikemii czyli stężenia cukru we krwi, co nazywamy hiperglikemią, po objawy wskazujące na obniżenie wartości glikemii co nazywamy z kolei hipoglikemią. Co gorsza, cukrzycę wykrywa się ze względu na objawy związane już z jej powikłaniami.

Najczęstszymi objawami cukrzycy są:

1. Wzmożone pragnienie (polidypsja) - opisywane przez pacjentów najczęściej jako wysychanie błony śluzowej jamy ustnej,
2. Zwiększona ilość oddawanego moczu (poliuria), zwiększona częstość oddawania moczu (pollakisuria), oddawanie moczu w nocy (nykturia)
3. Niezamierzony spadek masy ciała,
4. Zmęczenie, senność, osłabienie - będące wynikiem podwyższonego poziomu glukozy, odwodnienia, bardzo charakterystyczna jest występowanie napadów senności po posiłkach.
5. Świąd narządów płciowych, zapalenie żołędzi i napletka, nawracające infekcje dróg rodnych i dróg moczowych,
6. Dusznica bolesna,
7. Chromanie przestankowe
8. Zapalenie błony śluzowa dziąseł,
9. Nawracające infekcje skóry
10. Owrzodzenie stopy, zgorzel stopy.

Na co zwrócić szczególną uwagę?

Pierwsze dwa z podanych wyżej objawów wynikają z podniesienia poziomu glikemii we krwi, obecnością glukozy w moczu i koniecznością „rozcieńczenia zagęszczonego”, co zmusza do częstszych wizyt w toalecie.
Objawem alarmowym wskazującym na możliwość wystąpienia cukrzycy lub innych chorób (przewodu pokarmowego, tarczycy czy nowotworowych) jest niezaplanowany i niezamierzony spadek masy ciała, nie związany ani z większą aktywnością fizyczną, ani wprowadzeniem diety.

- Objawy cukrzycy związane z hipoglikemią odczuwane są również przez chorych jako nagle występujące „napady” osłabienia, „wilczego” głodu z towarzyszącym niepokojem, kołataniem serca, drżeniem kończyn oraz zlewnymi, zimnymi potami – mówi dr Sławomir Kozanecki. - U osób, które nie leczą cukrzycy są spowodowane najczęściej nieregularnymi posiłkami, nieprawidłowym ich składem obfitującym w węglowodany proste lub ze wzrostem aktywności fizycznej. Za napady „wilczego głodu” odpowiada opóźnione i przedłużone wydzielanie insuliny przez komórki B trzustki.

U jakich specjalistów wykryjesz cukrzycę?

Niestety, istnieje cały szereg objawów, które mogą wskazywać na cukrzycę, ale jednak rzadko kiedy bywają z nią bezpośrednio kojarzone. Bardzo często jest więc rozpoznawana w trakcie diagnostyki zupełnie innych chorób i dolegliwości zgłaszanych lekarzom różnych specjalizacji. Oto kilka przykładów objawów zgłaszanych do:

 • Dermatologów: ropne i grzybicze zapalenie skóry, świąd, egzema,
 • Kardiologów: choroba wieńcowa, zawał serca, niewydolność serca,
 • Neurologów: zaburzenia czucia, zawroty głowy, miażdżyca tętnic szyjnych i mózgowych, udar,
 • Ginekologów: nawracające infekcje dróg rodnych, zaburzenia miesiączkowania, podwyższone wartości glikemii w ciąży,
 • Okulistów: nawracające zapalenia aparatu ochronnego oka, wczesne występowania zaćmy lub jaskry, retinopatia, zakrzep żyły środkowej siatkówki,
 • Ortopedów: zaburzenia ruchomości stawów, zaburzenia bólowe stawów, zespół cieśni nadgarstka,
 • Hepatologów: niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby,
 • Laryngologów: chrypka, zawroty głowy, szumy uszne,
 • Endokrynologów: otyłość, choroba Cushinga, akromegalia, nadczynność tarczycy, PCOS,
 • Chirurgów i chirurgów naczyniowych: trudno gojące się rany, bóle brzucha, miażdżyca tętnic obwodowych,
 • Dentystów: zapalenie błony śluzowej dziąseł, paradontoza.

Jakie są kryteria rozpoznania cukrzycy

Rozpoznanie cukrzycy określa się na podstawie glikemii czyli poziomu stężenia cukru we krwi. I tak o cukrzycy świadczyć może:

 • Poziom glikemii z osocza krwi żylnej na czczo powyżej 126 mg/dl – taki wynik musi wyjść w dwóch badaniach wykonywanych w dwóch różnych dniach.
 • Poziom glikemii przygodnej czyli oznaczonej w dowolnej porze doby u osoby z objawami klinicznymi cukrzycy powyżej 200 mg/dl.
 • Poziom glikemii wyższy od 200 mg/dl w drugiej godzinie doustnego testu obciążenia glukozą.

WAŻNE! Do rozpoznania cukrzycy nie stosuje się oznaczeń poziomu glukozy z krwi włośniczkowej – czyli pomiarów z glukometru, jak również na tą chwilę w Polsce poziomu hemoglobiny glikowanej (HbA1c).
Jak często badać się w kierunku cukrzycy?

Według zaleceń Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego badanie w kierunku cukrzycy należy przeprowadzić co 3 lata u każdego dorosłego po 45. roku życia. Jeśli jednak jesteśmy w grupie ryzyka, należy je wykonać przynajmniej raz w roku.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

 • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
 • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
 • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
 • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl