Roślina, jaką jest luteina jest szczególnie istotna w przypadku właściwego funkcjonowania narządu wzroku, a jej zbiory w głównej mierze znajdują się w plamce żółtej oka. Jest to niewielka powierzchnia siatkówki odpowiedzialna m.in. za widzenie centralne. Luteina to antyoksydant wspierające naturalne mechanizmy obronne ludzkich komórek, opóźniając jednocześnie ich starzenie się oraz skutecznie zapobiegając różnego rodzaju uszkodzeniom struktury oczu.
Luteina, która eliminuje wolne rodniki
W praktyce oznacza to, że luteina jest w stanie eliminować wolne rodniki powstające podczas procesu dostarczania do siatkówki oka tlenu. Co więcej, luteina znajdująca się w plamce żółtej oka funkcjonuje na zasadzie filtra chroniącego przed szkodliwym promieniowaniem UVA oraz UVB.
Warto również wiedzieć, że tę samą nazwę nosi hormon kobiecy, znany również pod pojęciem progesteronu. Jest on wydzielany zarówno przez ciałko żółte gonad, jak i przez łożysko (w przypadku ciąży). W kobiecym organizmie luteina ma bardzo duże znaczenie, ponieważ to właśnie ona jest odpowiedzialna za przygotowanie macicy na przyjęcie zapłodnionego jajeczka lecz nie tylko. Luteina wstrzymuje także procesy dojrzewania pęcherzyków Graafa, które są odpowiedzialne m.in. za uwalnianie jajeczek podczas trwania owulacji.
Luteina odgrywa ogromne znaczenie w przypadku kobiet ciężarnych
Dlaczego? Progesteron odpowiada przede wszystkim za hamowanie odpowiedzi immunologicznej organizmu matki na antygeny płodu. Reguluje on także pracę macicy, chroniąc jednocześnie przed przedwczesnymi skurczami oraz zmniejszając jej wrażliwość na oksytocynę. Co równie ważne, luteina pobudza gruczoły sutkowe do laktacji.
Powyższe przykłady wyraźnie pokazują, że obydwie odmiany luteiny są wręcz niezastąpione w przypadku właściwego funkcjonowania organizmu człowieka. Jej niedobór może mieć bardzo poważne konsekwencje, które prowadzą do dużego pogorszenia wzroku, lub też, w przypadku tego hormonu, do zaburzeń menstruacji, a nawet utraty ciąży.
fot. fotolia.com, 110315273 | Autor: robsphoto