fit.pl mobile logo

Gdzie szukać przychodni, która wystawia L4 online?

Szukasz informacji na temat tego, jak otrzymać L4 online za darmo? Ten artykuł powstał specjalnie z myślą o Tobie. Podpowiadamy, ile kosztuje oraz jak wygląda zwolnienie elektroniczne wystawiane bez konieczności udawania się do przychodni.

Jak działa zwolnienie online?

Zwolnienie online to L4 wypisywane przez lekarza podczas konsultacji zdalnej (bez konieczności udawania się do przychodni). Dokument wystawiony przez Internet jest jak najbardziej legalny, potwierdza on niezdolność do wykonywania obowiązków zawodowych oraz usprawiedliwia nieobecność w zakładzie pracy. Upoważnia także do zasiłku chorobowego w wysokości 80% średniego wynagrodzenia z ostatnich 12 miesięcy.

Kto może wystawić zwolnienie online?

Zwolnienie online jest wystawiane przez lekarza, który korzysta z aplikacji gabinetowej zintegrowanej z PUE ZUS lub ma profil PUE ZUS. Warto wiedzieć, że do wypisania L4 online przez Internet nie jest wymagana konkretna specjalizacja, dokument może wystawić zarówno lekarz ogólny, jak i kardiolog, ortopeda, chirurg czy też psychiatra. Poza lekarzem e-zwolnienie może wystawić także upoważniony asystent medyczny.

Czy można uzyskać L4 online za darmo?

Czy jest możliwe uzyskanie L4 online za darmo? Tak, ponieważ samo w sobie zwolnienie online nic nie kosztuje. Jedyna opłata, jaką należy uiścić, jest związana z prywatną wizytą lekarską, która kosztuje około 100-150 złotych, w zależności od podmiotu medycznego. Niektóre platformy łączące pacjenta z lekarzem oferują atrakcyjne rabaty, np. polegające na tym, że kolejne zamówienie, złożone za pośrednictwem tej samej strony internetowej jest realizowane z 20% zniżką.

Jakie dane trzeba podać, aby otrzymać zwolnienie online?

Aby otrzymać L4 online za darmo, wystarczy wypełnić krótki formularz zamieszczony na stronie internetowej podmiotu medycznego, opłacić koszt wizyty u lekarza i następnie poczekać na kontakt. Jedyne dane, jakie będą potrzebne to:

  • numer NIP zakładu pracy,
  • imię, nazwisko, numer PESEL pacjenta, a także: adres e-mail, nr telefonu, adres zamieszkania,
  • informacje potrzebne dla lekarza: data nieobecności w zakładzie pracy, opis dolegliwości, data
  • wnioskowanego powrotu do pracy.

Warto wiedzieć: zwolnienie online może być wystawione na maksymalnie 7 dni, z możliwością przedłużenia przy kolejnej wizycie. Istnieje również możliwość otrzymania L4 online z datą wstecz, jednak maksymalnie do 3 dni.

Jak wygląda zwolnienie elektroniczne? Gdzie można to sprawdzić?

L4 online za darmo zawiera jedynie te informacje, które są istotne z punktu widzenia Działu Kadr. Powód nieobecności czy też zaplanowane dla danego pacjenta leczenie to dane poufne, objęte tajemnicą lekarską. Pracodawca nie ma dostępu do tak szczegółowych informacji na temat choroby pracownika. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy zwolnienie lekarskie było brane z powodu dolegliwości ciążowych — wtedy kobieta może zadecydować o ujawnieniu powodu nieobecności, co poskutkuje wyższym zasiłkiem chorobowym (100% średniego wynagrodzenia z ostatnich 12 miesięcy).

Jeśli pracownik chce sprawdzić, jak wygląda zwolnienie elektroniczne, wystarczy zalogować się na IKP, czyli Internetowym Koncie Pacjenta. Zwolnienie lekarskie można sprawdzić przy pomocy przeglądarki internetowej lub korzystając z bezpłatnej aplikacji Ministerstwa Zdrowia. Zainteresowany otrzymuje do wglądu pełne zaświadczenie, włącznie z podaną jednostką chorobową. W sytuacji, gdy nie widać L4 online na koncie PUE, przyczyną może być brak połączenia z Internetem lub przerwa w działaniu systemu teleinformatycznego obsługującego e-ZLA.

Czy pracownik musi zgłaszać pracodawcy, że przebywa na zwolnieniu online?

Pracownik powinien poinformować zakład pracy o nieobecności, natomiast w przypadku zwolnień online nie ma obowiązku dostarczania wydrukowanego zaświadczenia do pracodawcy. Niezbędne informacje są przesyłane automatycznie do ZUS oraz na konto PUE ZUS zakładu pracy. Wyjątek stanowi sytuacja brak takiego konta u pracodawcy, wtedy pracownik musi dostarczyć wydruk do 7 dni.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl