fit.pl mobile logo

Hemofilia – gdy krew nie krzepnie

W Polsce coraz więcej młodych ludzi, zwłaszcza mężczyzn, cierpi na hemofilię, która bez odpowiedniego leczenia i diagnostyki powoduje bolesne wylewy do stawów, a w konsekwencji niepełnosprawność. Czym jest choroba i dlaczego warto zadbać o wczesną diagnostykę?

Hemofilia to inaczej zaburzenie krzepliwości krwi, na skutek którego tuż po wystąpieniu urazu i uszkodzeń naczyń krwionośnych, rana krwawi długo, bez naturalnego obkurczania i szybkiego krzepnięcia. Zaburzenie krzepliwości krwi (homestazy) jest chorobą dziedziczną, na którą cierpią najczęściej mężczyźni, rzadko kobiety. Tymczasem nosicielkami wadliwego genu odpowiedzialnego za rozwój hemofilii są tylko kobiety.

Specyfiką tej choroby, jest brak produkcji odpowiednich substancji tzw.czynników krzepliwości krwi, które u zdrowego człowieka umożliwiają normalne gojenie ran, krwawień czy drobnych skaleczeń.

Hemofilię obecnie dzieli się na dwie grupy. A - występuje, gdy w organizmie brakuje czynnika VIII krzepnięcia, odpowiadającego za zlepianie płytek krwi oraz B - jeśli w organizmie brakuje także IX czynnika krzepliwości. Zarówno postać A i B choroby mają podobne objawy, jednak ich leczenie znacznie się od siebie różni.

Hemofilia w Polsce jest również określana ze względu na wartość brakującego czynnika krzepliwości krwi. Jeśli procentowa wartość brakującego czynnika jest niższa niż 1 proc., chorobę określa się mianem "ciężkiej". "Umiarkowaną" zaś można nazwać w przypadku, gdy czynnik krzepliwości krwi waha się w granicach od 1 do 5 proc. normy. "Łagodną" zaś, gdy czynnik krzepliwości krwi utrzymuje się na poziomie 5 proc. wartości normy.

W naszym kraju około 50 % przypadków to właśnie hemofilia należąca do grupy ciężkiej, wymagającej stałego leczenia rozległych krwawień.

Objawy

Pierwsze objawy u chorych mogą wystąpić tuż po narodzinach, jednak pierwsze, agresywne symptomy przybierają na silne do pierwszego roku życia, gdy dziecko zaczyna raczkować, a potem stawiać pierwsze kroki. Sygnałami dla rodziców chorych dzieci mogą być przede wszystkim uporczywe siniaki, obrzęki i stłuczenia, które pomimo niewielkiej powierzchni lub łagodnego upadku nie wchłaniają się prawidłowo.

Choć początkowo pierwsze symptomy nie są groźne dla zdrowia, jeśli choroba nie będzie w porę zdiagnozowana, w kolejnych latach życia pod wpływem upadków i urazów wylewy podskórne mogą mieć ujście w stawach, mięśniach, poszczególnych organach, a także w mózgu. Wtedy nawet pod wpływem mocniejszego uścisku dłoni czy delikatnego stłuczenia znacznie wzrasta zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne dla osób z hemofilią jest także usuwanie zębów. Pierwsze wypadanie mleczaków czy wyrywanie ósemek w dorosłych życiu stanowi poważny problem. Osoby, borykające się z zaburzeniem krzepliwości krwi najczęściej cierpią na przedłużające się miesiączki oraz częste krwawienia z nosa.

Leczenie

Leczenie hemofilii w zależności od zaawansowania choroby i rodzaju choroby polega na podawaniu preparatów zawierających brakujące czynniki krzepliwości krwi. Chorzy na hemofilię ciężką potrzebują stałej opieki lekarskiej,  cyklicznej hospitalizacji, która pozwala złagodzić objawy.

Hemofilia nabyta

Zdarza się niezwykle rzadko, a jej przyczyną jest nieprawidłowe wytwarzanie przez organizm ludzki przeciwciał przeciw czynnikom krzepliwości krwi. Takie zaburzenie może zaistnieć u osób z chorobami autoimmunologicznymi, kobiet w ciąży lub osób w podeszłym wieku. Hemofila nabyta wymaga  zupełnie innego postępowania medycznego, jak w przypadku standardowej choroby.

Hemofilia jest groźną chorobą, nie tylko dlatego, że późno wykryta może powodować niepełnosprawność,  a nawet śmieć (w wyniku wylewu krwi do mózgu.) To schorzenie przede wszystkim, utrudniające normalne życie. Chorzy na hemofilię muszą podwójnie dbać o zdrowie układu mięśniowo-stawowego, nie mogą się przemęczać, uprawiać wyczynowych sportów, a leczenie miejscowych zmian i obrzęków powodujące częściowe unieruchomienie, wiążące się z ograniczeniem w życiu społecznym. Tylko wczesna profilaktyka, diagnoza i dostęp do leków umożliwia skuteczne oraz kompleksowe leczenie, a dzięki temu ułatwia życie chorym.PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl