Infekcje dróg moczowych. Jak się objawiają?

Zapalenie układu moczowego (ZUM) jest to najczęściej występujące zakażenie bakteryjne u człowieka. Na infekcje dróg moczowych mogą chorować wszyscy – niezależnie od płci czy wieku. Warto jednak podkreślić, że na infekcje tego typu częściej zapadają kobiety. Dzieje się tak ze względu na anatomiczną budowę – krótka cewka moczowa znacznie ułatwia przedostanie się bakterii do pęcherza.
2021-01-21 00:00
Udostępnij
Infekcje dróg moczowych. Jak się objawiają?

Objawy infekcji dróg moczowych

Przeważnie zaczynają się tak samo. Najpierw odczuwasz pieczenie i ból w trakcie oddawania moczu, później występuje parcie na pęcherz i częste wizyty w toalecie. Gdy już się tam znajdziesz, okazuje się, że ledwie jesteś w stanie wycisnąć parę kropel. Oddawaniu moczu towarzyszą ból i pieczenie przy ujściu cewki moczowej.

Kogo najczęściej spotykają te dolegliwości

  • niemowlęta i małe dzieci
  • osoby w podeszłym wieku
  • osoby aktywne seksualnie
  • kobiety w okresie ciąży i połogu
  • mężczyzn z przerostem gruczołu krokowego

Przyczyny infekcji układu moczowego

  1. Bakterie

W przeważającej liczbie przypadków za zakażenie odpowiedzialne są drobnoustroje, które poprzez cewkę moczową dostają się do układu moczowego. Drobnoustroje to przeważnie bakterie pałeczek jelitowych – Escherichia coli oraz gronkowiec.

  1. Grzyby

Infekcje grzybicze najczęściej występują u osób z obniżoną odpornością, zażywających przez długi czas antybiotyki lub leki immunosupresyjne. Pojawiają się również w efekcie zabiegów wykonywanych na układzie moczowym lub u osób zacewnikowanych.

  1. kamica nerkowa

Kamienie w układzie moczowym blokują prawidłowy przepływ moczu, podrażniając błonę śluzową. To powoduje powstanie stanu zapalnego

  1. Drobnoustroje przenoszone drogą płciową

Występują u osób aktywnych seksualnie, tymi patogenami są chlamydie, mykoplazmy, dwoinka rzeżączki oraz wirusy.

Jak postępować w trakcie infekcji?

Jeśli podejrzewamy u siebie zakażenie układu moczowego, należy wykonać badania moczu ogólne i posiew. Jeżeli ujawnią one bakterie, lekarz przepisze odpowiedni antybiotyk.

Pomocne może być też samoleczenie – pamiętajmy jednak, że jeśli nie daje ono efektów, trzeba udać się do lekarza. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów na infekcję dróg moczowych w formie tabletek. Kupimy też preparaty wspomagające walkę z infekcją na bazie ziół. Takim lekiem jest Fitolizyna pasta doustna, która w swoim składzie zawiera aż dziewięć ziół o działaniu przeciwzapalnym i moczopędnym.

W leczeniu zakażeń układu moczowego zaleca się także odpoczynek, regularne opróżnianie pęcherza, unikanie zaparć, dbanie o higienę intymną, spożywanie dużej ilości wody (minimum 2 litry na dobę). Wspomagająco w nawadnianiu pomaga też Fitolizyna pasta, która przyrządzona zgodnie z zaleceniami zapewnia dodatkowo 0,5 l wody (pomaga to w oczyszczaniu dróg moczowych i nerek).

W przypadku zapalenia dróg moczowych często dochodzi też do nawrotów choroby. Za taki nawrót uważa się ponowne pojawienie się choroby w ciągu 3 tyg. Stosujmy więc produkty, które pomogą nam dbać o nasze drogi moczowe i nerki. W codziennym wspieraniu układu moczowego pomocne są produkty naturalne takie jak żurawina lub Fitolizyna pasta.