fit.pl mobile logo

Infekcje dróg moczowych. Jak się objawiają?

Zapalenie układu moczowego (ZUM) jest to najczęściej występujące zakażenie bakteryjne u człowieka. Na infekcje dróg moczowych mogą chorować wszyscy – niezależnie od płci czy wieku. Warto jednak podkreślić, że na infekcje tego typu częściej zapadają kobiety. Dzieje się tak ze względu na anatomiczną budowę – krótka cewka moczowa znacznie ułatwia przedostanie się bakterii do pęcherza.

Objawy infekcji dróg moczowych

Przeważnie zaczynają się tak samo. Najpierw odczuwasz pieczenie i ból w trakcie oddawania moczu, później występuje parcie na pęcherz i częste wizyty w toalecie. Gdy już się tam znajdziesz, okazuje się, że ledwie jesteś w stanie wycisnąć parę kropel. Oddawaniu moczu towarzyszą ból i pieczenie przy ujściu cewki moczowej.

Kogo najczęściej spotykają te dolegliwości

 • niemowlęta i małe dzieci
 • osoby w podeszłym wieku
 • osoby aktywne seksualnie
 • kobiety w okresie ciąży i połogu
 • mężczyzn z przerostem gruczołu krokowego

Przyczyny infekcji układu moczowego

 1. Bakterie

W przeważającej liczbie przypadków za zakażenie odpowiedzialne są drobnoustroje, które poprzez cewkę moczową dostają się do układu moczowego. Drobnoustroje to przeważnie bakterie pałeczek jelitowych – Escherichia coli oraz gronkowiec.

 1. Grzyby

Infekcje grzybicze najczęściej występują u osób z obniżoną odpornością, zażywających przez długi czas antybiotyki lub leki immunosupresyjne. Pojawiają się również w efekcie zabiegów wykonywanych na układzie moczowym lub u osób zacewnikowanych.

 1. kamica nerkowa

Kamienie w układzie moczowym blokują prawidłowy przepływ moczu, podrażniając błonę śluzową. To powoduje powstanie stanu zapalnego

 1. Drobnoustroje przenoszone drogą płciową

Występują u osób aktywnych seksualnie, tymi patogenami są chlamydie, mykoplazmy, dwoinka rzeżączki oraz wirusy.

Jak postępować w trakcie infekcji?

Jeśli podejrzewamy u siebie zakażenie układu moczowego, należy wykonać badania moczu ogólne i posiew. Jeżeli ujawnią one bakterie, lekarz przepisze odpowiedni antybiotyk.

Pomocne może być też samoleczenie – pamiętajmy jednak, że jeśli nie daje ono efektów, trzeba udać się do lekarza. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów na infekcję dróg moczowych w formie tabletek. Kupimy też preparaty wspomagające walkę z infekcją na bazie ziół. Takim lekiem jest Fitolizyna pasta doustna, która w swoim składzie zawiera aż dziewięć ziół o działaniu przeciwzapalnym i moczopędnym.

W leczeniu zakażeń układu moczowego zaleca się także odpoczynek, regularne opróżnianie pęcherza, unikanie zaparć, dbanie o higienę intymną, spożywanie dużej ilości wody (minimum 2 litry na dobę). Wspomagająco w nawadnianiu pomaga też Fitolizyna pasta, która przyrządzona zgodnie z zaleceniami zapewnia dodatkowo 0,5 l wody (pomaga to w oczyszczaniu dróg moczowych i nerek).

W przypadku zapalenia dróg moczowych często dochodzi też do nawrotów choroby. Za taki nawrót uważa się ponowne pojawienie się choroby w ciągu 3 tyg. Stosujmy więc produkty, które pomogą nam dbać o nasze drogi moczowe i nerki. W codziennym wspieraniu układu moczowego pomocne są produkty naturalne takie jak żurawina lub Fitolizyna pasta.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

 • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
 • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
 • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
 • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl