Doświadczony irydolog dostrzeże w oczach wszystkie nasze zdrowotne wpadki. Jest to możliwe dzięki temu, że każda część ciała jest powiązana z oczami połączeniami nerwowymi, których zakończenia znajdują się w tęczówkach
fit.pl
2011-09-20 00:00
Udostępnij
Irydologia
Jeśli zna się ich położenie i wie, jakiego rodzaju ślady pozostawiają po sobie choroby, można ustalić w jakiej kondycji jest każdy układ i narząd wewnętrzny. Wygląd tęczówki zdradza również wszystkie zmiany zachodzące przez lata w organizmie.

Badanie trwa kilkanaście minut, jest całkowicie bezbolesne i absolutnie bezpieczne. Lekarz ogląda obie gałki oczne w lampie szczelinowej. Przyrząd ten nie tylko powiększa je kilkadziesiąt razy, ale i rozjaśnia tęczówki, dzięki czemu wszystkie zmiany na ich powierzchni są doskonale widoczne. Uzupełnieniem diagnozy bywa badanie dna oka.
Stawiając diagnozę irydolog uważnie ogląda całe oko. Zwraca uwagę na kształt i umiejscowienie źrenicy, odcień bieli gałki ocznej oraz wygląd spojówki. Głównie jednak koncentruje się na tęczówce.

Wyodrębnienie i prawidłowe odczytanie znaków na tęczówce może okazać się dość trudne. Jednak nawet bez dogłębnej wiedzy o irydologii możesz sporo dowiedzieć się o własnej kondycji fizycznej, uważnie oglądając swoje oczy.

Spojówka. Jej kolor mówi wiele o stanie całego organizmu. Powinna być wyraźnie różowa. Mocne zaczerwienienie oznacza infekcję lub chorobę reumatyczną, jednak czerwone, zaognione spojówki mają też często ludzie przemęczeni i wciąż niewyspani. Jeśli twoje spojówki są żółtawe, prawdopodobnie masz problemy z wątrobą.

Twardówka. Zwana zwykle białkiem oka, powinna odznaczać się czystą bielą. Odcień niebieskawy lub sinawy świadczy o diecie zbyt ubogiej w wapno, co w przyszłości zwiastuje nieprzyjemne wizyty u dentysty, a przede wszystkim osteoporozę. Jeśli na białym tle zauważysz żółte plamki, prawdopodobnie masz za duży poziom cholesterolu. Większe plamki w kolorze krwi są oznaką artretyzmu lub choroby reumatycznej. Popękane naczynka krwionośne najczęściej oznaczają zbyt wysokie ciśnienie krwi.

Powieki. Opuchnięte i zsiniałe świadczą o nieprzespanej nocy. Jeśli jednak prowadzisz regularny tryb życia, a mimo to powieki górna i dolna są nabrzmiałe i mają niezdrowy kolor, idź do lekarza. Może to oznaczać kłopoty z nerkami. Gdy opuchlizna widoczna jest tylko na górnej powiece, to znak, że cierpisz na schorzenia woreczka żółciowego. Jeśli na powiekach dostrzegasz żółte cętki lub białe grudki, zbadaj swój poziom cholesterolu, bo tego typu zmiany mówią, że jest on stanowczo za wysoki.

Źrenica. Ten okrągły otwór położony w centrum tęczówki działa jak obiektyw aparatu fotograficznego. Rozszerzając się lub zwężając wpuszcza odpowiednią ilość światła, co umożliwia nam oglądanie świata. Źrenice w obydwu oczach powinny być okrągłe i równej wielkości, a przede wszystkim znajdować się dokładnie w środku tęczówki. Wszelkie przesunięcia lub zmiana kształtu oznaczają kłopoty z funkcjonowaniem podstawowych układów i narządów wewnętrznych.

Tęczówka. Jej kolor zależy od zawartości w komórkach barwnika czyli melaniny W oczach błękitnych, szarych i jasnozielonych barwnika jest niewiele. W brązowych i czarnych jest go znacznie więcej, co chroni organizm przed nadmiarem promieniowania słonecznego. Osoby o tęczówkach niebieskich są bardziej narażone na choroby układu oddechowego, reumatyzm i różne alergie, a także patologie serca, nerek i tarczycy. Natomiast ciemne oczy zdradzają predyspozycje do schorzeń układu pokarmowego (wrzody, kamica) oraz powstania zaburzeń na tle nerwowym i nerwic.

www.fit.pl