Jak ustrzec się przed dodatkowymi kilogramami? Co zrobić aby zmieścić się w sylwestrową kreację? Jak nie cierpieć na niestrawność? Jak świętować bez wyrzutów sumienia? Oto kilka dobrych rad
1. Święta są raz w roku...
Ale to nie oznacza, że trzeba jeść na zapas – jak na cały rok. Warto dawkować sobie kulinarne przyjemności świątecznego stołu, mając na uwadze możliwości żołądka. Błędem jest wychodzenie z założenia, że jak jest, to trzeba zjeść.
2. Jakość a nie ilość
Zastanów się czy wszystkie potrawy lubisz w jednakowym stopniu, może na niektóre czekasz z utęsknieniem przez cały rok? Nakładaj na talerz mniej niż pół porcji potrawy, jedz wolno, aby sygnał sytości dotarł do mózgu zanim pochłoniesz za dużo. Dobrze przeżuwaj – ideałem byłoby 30 razy każdy kęs, aby enzymy trawienne mogły rozpocząć swoją pracę już w ustach i odciążyć żołądek.
3. Nie siadaj do świątecznego stołu głodny jak wilk
Pamiętaj by zjeść 2 -3 delikatne posiłki, bądź przekąski przed wieczerzą wigilijną, śniadanie jest obowiązkowe! Dzięki temu nie rzucisz się na smażonego karpia, zapominając podzielić się opłatkiem.
4. Woda twoim sprzymierzeńcem
Na pół godziny przed rodzinnym obiadem wypij szklankę wody z sokiem z cytryny – pozwoli oddalić głód, cytryna odkwasi przewód pokarmowy. Zjesz mniej, niż jakbyś tego nie zrobił.
5. Czy chleb jest niezbędny? Przyzwyczailiśmy się jeść wszystko z chlebem. Święta to okres pysznych dań, które są wyjątkowe same w sobie. Spróbuj zapomnieć o chlebie przez ten czas. Delektuj się smakiem tradycyjnych dań nie zapychając się pieczywem.
6. Jedzenie znów zostanie...
Znasz scenariusz, kiedy gospodyni przygotowała tyle, że ledwo można to zjeść? Kolejna dokładka, namawianie, wydawanie „na później”. Przemyśl swoje przedświąteczne zakupy, może nie trzeba wydawać aż tylu pieniędzy? Oblicz liczbę gości (plus porcja dla samotnego wędrowca) i przygotuj tyle, żeby każdy zjadł według swoich potrzeb, a nie przejadł się.
7. Ja się tak napracowałam, a ty nie jesz...
Czyli jak bronić się przed rodzinnym szantażem. Babcia i ciocia namawiają na kolejną porcję? Wyjaśnij, że chodzi o spędzenie wspólnie świąt, a nie umieranie z niestrawności. Podziękuj, pochwal dania, ale poproś o wyrozumiałość w stosunku do swoich możliwości przerobowych. Każdy powinien decydować o tym, co chce zjeść.
8. Nie zmuszaj dzieci do jedzenia
Czemu ludzie tyją? Bo zjadają za dużo kalorii w stosunku do tego, co mogą spalić, to co zostanie, zamieniane jest w tkankę tłuszczową. Dziecko też człowiek – z tym wyjątkiem, że pasjami uwielbia słodycze. Porozmawiaj z maluchem i ustal jaka ilość słodkości jest bezpieczna. Może lepiej zamienić je na owoce?
9. Święta to czas obfitości...
Również wagowej. Jak nie złapać dodatkowych kilogramów? Ruch! Spaceruj z rodziną, jeśli dopisze śnieg wybierzcie się na sanki, do lasu, przy każdej okazji wstawaj od stołu, aby pomóc w podawaniu i sprzątaniu.
10. Święta w wersji light Częściej sięgaj po ryby (śledź, ryba w galarecie), w które obfituje wieczerza wigilijna, niż po ciężkostrawny groch z kapustą. Coraz częściej podawane są sałatki (np. z tuńczykiem) zjedz ich więcej niż smażonej ryby. Ciasto ogranicz do minimum – kilka kęsów wystarczy, by podnieść poziom insuliny.
11. Zielona herbata i kompot z suszu
Spróbuj przygotować niedosładzany kompot z suszu – jeśli ktoś sobie zażyczy cukier jest dostępny oddzielnie. Ten napój ma pomóc w trawieniu, ale niestety nie zrobi całej pracy. Pamiętaj też o zielonej herbacie – zrób jej zapas na świąteczny czas, zabieraj ze sobą na rewizyty. Pamiętaj, aby parzyć ją wodą poniżej 70 stopni. Pij wodę – minimum 8 szklanek na dzień. Alkohol? Ewentualnie lampka czerwonego, wytrawnego wina – na trawienie.
12. Czar przypraw...
Cynamon, imbir, bakalie – to nie jedyne przyprawy, którymi mogą pachnieć Święta. Postaw na stół pieprz cayenne, kolorowy pieprz, chili, suszone zioła – poprawia trawienie i przemiany metaboliczne w organizmie.
13. Owoce zamiast słodyczy
Zamiast mnogości cukierków, czekoladek i niekontrolowanej ilości ciast, zaproponuj rodzinie sałatkę owocową, delikatny makowiec, czy suszone śliwki i morele (pomagają w perystaltyce).
14. Noworoczne postanowienia Zacznij realizować już w Wigilię – chcesz zrzucić parę kilo? Lepiej się czuć? Poprawić kondycję? Ładniej wyglądać? Nie odkładaj swojego postanowienia do 1 stycznia, zacznij wizualizować sobie swoje marzenie, bo kolejne Święta już za rok!
www.fit.pl