Alergicy, którzy cierpią z powodu ugryzienia owadów są nadwrażliwi na sam jad, który owad wstrzykuje w momencie ugryzienia. Gdy reakcja alergiczna obejmuje obszar poza miejscem kontaktu i dochodzi do niewydolności narządów lub układów narządów, konieczna jest natychmiastowa pomoc lekarza. Reakcja taka może być bardzo gwałtowna. Alergia na jad owadów jest jedną z najbardziej niebezpiecznych rodzajów uczulenia i powinna być bezwzględnie leczona pod okiem specjalisty.
Co powinien zrobić alergik, gdy zostanie ugryziony przez owada:
- schłodzić miejsce, które zostało użądlone,
- jeśli użądlona została ręka bądź noga, to należy ją unieruchomić, ponieważ poruszanie będzie powodowało szybsze rozprzestrzenianie się trucizny po organizmie,
- unikać zbędnego wysiłku,
- położyć się by uniknąć upadku w przypadku utraty przytomności,
- w znacznym osłabieniu pomoże uniesienie nóg do góry.
Jak radzić sobie z ugryzieniami owadów?
- Ulgę po ukąszeniu komara przyniesie posmarowanie skóry preparatem chłodzącym o działaniu przeciwuczuleniowym. Pieczenie i swędzenie łagodzi obmycie skóry zimną wodą lub okład z alkoholu. Jeżeli odczyn miejscowy utrzymuje się dłużej, można zastosować maść hydrokortyzonową.
- Na użądlenie osy może pomóc zimny kompres z roztworu octu. Ugryzione miejsce należy obłożyć lodem lub przyłożyć do niego przekrojony korzeń pietruszki lub cebuli. Jeśli osa lub pszczoła użądliła wewnątrz ust, trzeba natychmiast zacząć ssać lód lub pić zimne napoje i bez zwłoki udać się do lekarza.
- Kleszcz zanim wpije się w ciało ofiary, znieczula miejsce ugryzienia. Dlatego też tak trudno zorientować się, że nas ugryzł. Jeżeli dojrzysz kleszcza, musisz go jak najszybciej usunąć (najlepiej w ciągu 24 godzin - im więcej czasu mija, tym większe ryzyko zachorowania na boreliozę i odkleszczowe zapalenie mózgu). Chwyć kleszcza (najlepiej specjalnym przyrządem, który kupisz w aptece) tuż przy skórze i zdecydowanie wykręć. Miejsce ukąszenia kleszcza przemyj wodą z mydłem. Jeśli nie udało się wyjąć całego kleszcza, idź do lekarza. Tkwiącego w skórze kleszcza nie wolno smarować masłem, kremem czy wazeliną, bo dusząc się, może zwymiotować i zarazić nas przenoszonymi przez siebie chorobami.
- Ślina meszek zawiera substancje drażniące, które bardzo szybko roznoszą się po całym organizmie wraz z krwią, mogąc być powodem wielu dolegliwości. Jeżeli wokół ukąszeń pojawią się odczyny, bezzwłocznie udaj się do lekarza. Zanim trafisz do specjalisty miejsca po ukąszeniach starannie zdezynfekuj i posmaruj preparatem chłodzącym. Ulgę przyniesie też przyłożenie kostki lodu. Pokąsanych miejsc nie wolno drapać. W przeciwnym razie powstaną trudno gojące się, a nawet ropiejące ranki. Po wygojeniu mogą pozostać brzydkie, sinoczerwone ślady.
www.zdrowie.fit.pl