fit.pl mobile logo

Lumbago, czyli postrzał – co to jest lumbago?

Lumbago, inaczej postrzał, to jedna z najczęstszych przyczyn ostrego bólu w odcinku lędźwiowo-krzyżowym, bo występująca aż w 80% przypadków. Powstaje zazwyczaj spontanicznie i ma niejasne pochodzenie. Dotyczy zwykle osób w wieku 25-50 lat i ponad dwa razy częściej przydarza się mężczyznom.

Jaka jest przyczyna lumbago?

Dokładna etiologia i mechanizm bólu na tle lumbalgii nie są poznane. Najczęściej wiąże się go z nadwyrężeniem struktur kręgosłupa z powodu podnoszenia ciężkich przedmiotów w niewygodnej pozycji, nagłymi ruchami, częstym zginaniem, urazem lub upadkiem. Predysponowane są do tego osoby wykonujące ciężką pracę fizyczną, pracujące długo w jednostajnej pozycji, otyli oraz pozbawieni aktywności fizycznej. Ból dodatkowo może być spowodowany naciągnięciem mięśni przykręgosłupowych, więzadeł i powięzi lub pęknięciem pierścienia włóknistego krążka międzykręgowego (tzw. dysku). Jednak najprawdopodobniej jest wynikiem wielu powiązanych ze sobą nieprawidłowości wywołujących ból w dolnym odcinku kręgosłupa. [1]

Jak objawia się lumbago?

Początkiem dolegliwości jest ostry ból, który zwykle można łatwo skojarzyć z przyczyną, która go wywołała, ponieważ objawy pojawiają się zwykle w czasie 1-2 dni od wysiłku fizycznego. Silny ból powoduje skurcz mięśni okolicy krzyżowej kręgosłupa, wpływając na postawę ciała i utrudniając zginanie do przodu, oraz nasila się przy siedzeniu lub podnoszeniu się z pozycji siedzącej albo leżącej. Charakterystyczne jest to, że ból ustępuje po przyjęciu pozycji leżącej na plecach ze zgiętymi nogami w kolanach. Zazwyczaj dolegliwości nie są na tyle silne, aby utrudniać zasypianie. Nie występują również objawy neurologiczne, które towarzyszą np. rwie kulszowej, w postaci zaburzeń czucia, drętwienia i mrowienia. Dodatkowo cechą szczególną jest to, że osoby zgłaszające powyższe dolegliwości już kiedyś doświadczały ich w przeszłości, co tym bardziej skłania do rozpoznania lumbago. [2]

Jak leczyć lumbago?

W przypadku lumbago ból ustępuje samoistnie w ciągu kilku dni i szybko reaguje na leczenie. Stosuje się tutaj leki o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym z grupy NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne) w postaci tabletek lub maści bezpośrednio na bolące miejsce np. krem DIP HOT, ewentualnie nieopioidowe leki przeciwbólowe np. paracetamol. Niekiedy w ostrym okresie dolegliwości bólowych stosuje się również opioidy (np. kodeina lub tramadol). Natomiast leki zmniejszające napięcie mięśniowe zalecane są w przypadkach przebiegających z dużym udziałem struktur mięśniowych. Kolejnym postępowaniem jest usprawnienie ruchowe, które pomaga zmniejszyć napięcie mięśniowe, wyrobić odpowiednie wzorce ruchowe i przywrócić sprawność. Po konsultacji z fizjoterapeutą, ortopedą i psychologiem ustala się indywidualny program terapeutyczny pozwalający na wdrożenie efektywnej rehabilitacji, do której należą: masaże rozluźniające, kinezyterapia i fizykoterapia (stymulacja prądem, magnetoterapia, laseroterapia). Należy pamiętać o tym, że u 10-15% pacjentów, u których nie podjęto leczenia, może rozwinąć się przewlekły zespół bólowy kręgosłupa. [3]

Bibliografia:

[1] Jerzy Kiwerski, Mieczysław Kowalski, Marek Krasuski, Schorzenia i urazy kręgosłupa, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa, 1997

[2] Damian Kusz, Kompendium Traumatologii, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2009

[3] Ortopedia i Traumatologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Redakcja Naukowa prof. Dr hab. Med. Tadeusz Sz. Gaździk

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl