fit.pl mobile logo

Owsica – jak wspierać leczenie, by skutecznie się jej pozbyć?

Leczenie owsików – choć samo w sobie nie jest skomplikowane, wymaga również odpowiedniego postępowania na co dzień i zachowania szczególnych zasad higieny. Tylko wspierając terapię, zyskujesz pewność, że lek na pasożyty zadziała skutecznie. O czym powinni pamiętać wszyscy domownicy? Jak szybko poradzić sobie z problemem owsicy? Podpowiadamy.

Skąd bierze się owsica?

Na początek krótkie wyjaśnienie – skąd bierze się owsica? Źródłem problemów są kwestie związane z higieną. Rodzice zwykle pouczają swoje dzieci, by nie brały do ust brudnych rąk lub przedmiotów. Nie zawsze jednak są w stanie zapobiec takim sytuacjom, a podczas zabawy łatwo takie zachowanie przeoczyć.

Tymczasem wśród drobinek brudu mogą znajdować się niewielkie pasożyty – owsiki. Gdy dostaną się do organizmu, chętnie osiedlają się w układzie pokarmowym, gdzie przez pewien czas dojrzewają. Po ok. 3 miesiącach część z nich wydostaje się na zewnątrz ciała, by złożyć kolejne jaja.

Problem owsicy – czym skutkuje?

Problem owsicy występuje jedynie u ludzi – najczęściej dzieci. Przede wszystkim sama choroba może skutkować dużym dyskomfortem dla najmłodszych. Owsiki wydostają się na zewnątrz zwłaszcza w nocy, co prowadzi do zaburzeń snu. Z kolei problemy z niewysypianiem się u dziecka skutkują spadkiem koncentracji, rozdrażnieniem, bladością skóry, uczuciem niepokoju oraz nadpobudliwością.

Co więcej – owsica potrafi bardzo szybko się rozprzestrzeniać. Można zarazić się nią poprzez np. stały kontakt z zarażonym dzieckiem. Czasem wystarczy kilkanaście godzin w domu lub przebywanie w zamkniętym środowisku, np. przedszkole, szkoła, by owsicą zarazili się także inni.

Jak skutecznie leczyć owsicę?

Sam proces leczenia owsicy nie należy do skomplikowanych – często pomóc może nawet lek na pasożyty bez recepty. Jednak by terapia okazała się skuteczna, warto pamiętać o dodatkowych działaniach, które należy podjąć, by uniknąć rozprzestrzeniania choroby.

Owsica aktywnie działa głównie nocą – dlatego każdego ranka wymieniaj pościele i piżamy na nowe. Rzeczy najlepiej uprać w temperaturze od 60 do 90 st. C. Przypomnij także swojemu dziecku o codziennej zmianie bielizny.

W przypadku owsicy u najmłodszych uprać należy także zabawki i rzeczy, z którymi mają najczęstszy kontakt. Do tego dochodzi regularne czyszczenie mebli i podłóg na mokro. Wszystkie ścierki i ręczniki także wymagają prania w wysokiej temperaturze.

O owsicy należy poinformować także szkołę lub przedszkole, do którego uczęszczają dzieci – w ten sposób placówka również może podąć odpowiednie działania zapobiegawcze.

Dla pewności kurację lekiem na pasożyty bez recepty należy powtórzyć – 2 do 3 tygodni po przyjęciu pierwszej dawki.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl