fit.pl mobile logo

Pracujesz w korporacji? Sprawdź, jak dbać o kręgosłup!

Szacuje się, że ponad 80 proc. osób dorosłych narzeka na pojawiające się bóle kręgosłupa. Przyczyną części z nich jest nieodpowiednia pozycja ciała podczas korzystania z komputera, dlatego szczególną uwagę powinniśmy zwracać na ergonomię pracy, zwłaszcza, jeżeli swoje obowiązki zawodowe wykonujemy w pozycji siedzącej. W jaki sposób odpowiednio przygotować stanowisko pracy? Które nawyki powinniśmy wyeliminować, a które wprowadzić do naszego zawodowego życia? Na te pytania odpowiada Mateusz Dul, fizjoterapeuta z Centrum Medycznego Damiana

Jak odpowiednio siedzieć przed komputerem?

Prawidłowe siedzenie przez monitorem, to nie tylko właściwa pozycja ciała, ale również odpowiedni dobór i wyprofilowanie biurka, fotela oraz ustawienie komputera względem naszego wzroku.

Przygotowując miejsce pracy warto pamiętać o kilku bardzo ważnych zasadach. Najistotniejszym elementem jest dobór fotela, który powinien stwarzać możliwość regulowania głębokości siedziska oraz wysokości oparcia i podłokietników tak, aby użytkownik mógł go odpowiednio „spersonalizować”. Bardzo istotne jest również właściwe ustawienie ekranu komputera, który powinien znajdować się na wysokości naszego wzroku – komentuje Mateusz Dul, fizjoterapeuta z Centrum Medycznego Damiana. W przypadku laptopów jest to niezwykle trudne, dlatego powinniśmy korzystać ze specjalnych podstawek, które pozwolą podnieść komputer i ułatwiają nam utrzymanie prawidłowej postawy. Warto, żeby pracodawcy zwrócili na to uwagę wybierając sprzęt do biura, ponieważ pracownicy bardzo rzadko decydują o doborze biurka, fotela czy komputera, z których korzystają w pracy. Oczywiście nie oznacza to, że troska o ich zdrowie spoczywa wyłącznie na barkach przełożonych. W głównej mierze to od samych pracowników  zależy, jaką pozycję ciała przyjmują podczas pracy i czy wyeliminują błędy i nawyki, negatywnie wpływające na zdrowie kręgosłupa. Jak zatem prawidłowo siedzieć przed komputerem? Przede wszystkim zadbajmy o to, aby nasze stawy biodrowe, kolanowe i łokciowe były ułożone pod kątem 90 stopni, a cały kręgosłup naturalnie przylegał się do oparcia fotela. Należy również zwrócić uwagę na nadgarstki – najlepiej, jeżeli będą ułożone w tzw. pozycji „zerowej” na podłokietnikach, które w linii prostej powinny stanowić przedłużenie biurka – dodaje Mateusz Dul, fizjoterapeuta z Centrum Medycznego Damiana.

Najczęstsze błędy podczas pracy w pozycji siedzącej

Wielogodzinna konieczność przebywania przed komputerem w pozycji siedzącej sprawia, że każda z osób wykonująca pracę biurową poszukuje maksymalnej wygody (utrzymanie stałej, prawidłowej postawy ciała na początku może wymagać samodyscypliny). Pozorny komfort bardzo często stanowi jednak zagrożenie dla naszego zdrowia. Oto najczęściej popełniane błędy podczas siedzenia przed komputerem:

  • Nieodpowiednie ułożenie nóg – w tej grupie błędów znajduje się m.in. układanie stóp na podnóżkach fotela. Taka pozycja powoduje m.in. nienaturalny ucisk stawów rzepkowo-udowych, a to może doprowadzić do ich zwyrodnienia. Dodatkowo, wówczas może pojawi się zwiększona lordoza lędźwiowa, która może w konsekwencji doprowadzić do zwyrodnień kręgosłupa. Drugim często popełnianym błędem jest zakładanie nogi na nogę, które zwiększa ryzyko wystąpienia zwyrodnień stawu biodrowego i kręgosłupa.
  • Pośladki mocno wysunięte do przodu – taka pozycja sprawia, że nienaturalnie wypłaszczona zostaje lordoza lędźwiowa, zdecydowanie zmniejsza się pojemność wdechowa klatki piersiowej, a uciskowi ulegają narządy wewnętrzne. Częste i długotrwałe przebywanie w takiej pozycji może doprowadzić m.in. do przykurczu mięśni piersiowych (czyli zmniejszenia ich naturalnej długości, które może powodować m.in. ból czy ograniczony zakres ruchowy stawów).
  • Złe ułożenie nadgarstków – to problem, na który wiele osób nie zwraca uwagi, jednak np. długotrwałe zgięcie grzbietowe nadgarstka może doprowadzić do zespołu cieśni nadgarstka (zwyrodnienia nerwu pośrodkowego, które powoduje ból, drętwienie czy zmniejszenie zakresu ruchów nadgarstka).

Dobre nawyki dla osób pracujących „za biurkiem”

Poza wyeliminowaniem negatywnych przyzwyczajeń, warto również zadbać o praktykowanie tych pozytywnych. Jakie nawyki powinniśmy wprowadzić podczas pracy przed komputerem?

Najprostszym sposobem na oderwanie się od komputera jest krótki spacer po biurze. Kiedy udajemy się uzupełnić wodę w szklance, nie wracajmy od razu do biurka. Pozycja stojąca pozwoli odpocząć naszemu kręgosłupowi, ale również poprawi ukrwienie nóg i oderwie nasz wzrok od promieniowania ekranu komputerowego. Podczas takiej przerwy możemy również wykonać kilka prostych ćwiczeń np. wymachy ramion czy przysiady, a naszym dłoniom mogą pomóc m.in. ruchy okrężne nadgarstków, wypychanie splecionych palców. – dodaje Mateusz Dul, fizjoterapeuta z Centrum Medycznego Damiana.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl