Rwa kulszowa - co to? Objawy, przyczyny, leczenie

Rwa kulszowa objawia się niespodziewanym, silnym bólem pleców i nóg. Dolegliwości są tak silne, że nie pozwalają wstać z łóżka czy usiąść. Na wystąpienie rwy kulszowej najbardziej narażone są osoby wykonujące pracę fizyczną, coraz częściej jednak ta dolegliwość pojawia się u osób nadmiernie ćwiczących i niezwracających uwagi na właściwą postawę ciała przy pracy za biurkiem. Problem patologicznego ucisku na nerw kulszowy jest więc powszechny. Z racji dokuczliwości bólu przy rwie kulszowej leczenie warto rozpocząć jak najszybciej. Na czym ono polega?
2020-09-17 00:00
Udostępnij
Rwa kulszowa - co to? Objawy, przyczyny, leczenie

Czym jest rwa kulszowa?

Rwa kulszowa jest zespołem objawów, który opisuje się przy podrażnieniu lub uszkodzeniu nerwu kulszowego lub jego korzeni. Najczęściej objawy rwy kulszowej to drętwienie i rwący silny ból w pośladku, który promieniuje aż do nogi. U niektórych osób dodatkowo mogą pojawiać się objawy neurologiczne np. opadanie stopy, drętwienie nogi czy zaburzenia czucia. Tę jednostkę chorobową w medycynie oznacza się symbolem ICD 10 M 54.

Jakie są objawy rwy kulszowej?

Rwa kulszowa objawia się nagle - niespodziewanym atakiem. Atak rwy kulszowej może być skutkiem przewiania lub nadmiernego wyziębienia organizmu, ale najczęściej poprzedzony jest dźwiganiem z podłogi przedmiotów o dużej wadze na wyprostowanych nogach. Wtedy to pacjent odczuwa charakterystyczny strzał w lędźwiach i zostaje zablokowany w danej pozycji. Dalsze objawy rwy kulszowej to ból pleców, nogi, pośladków promieniujący do uda, łydki i stopy, ewentualne pojawiają się objawy neurologiczne. Rwa kulszowa boli z tyłu i z boku uda w sposób nieznośnie rwący, silny, wywołujący cierpnięcie i mrowienie w nodze. Symptomy te utrzymują się od kilku tygodni do kilku miesięcy czy lat. W niektórych przypadkach występuje rwa kulszowa przewlekła.

Przyczyny rwy kulszowej

Rwa kulszowa może pojawić się z wielu przyczyn. Najczęściej jest ona pochodną dyskopatii pod postacią wypukliny lub przepukliny kręgosłupa. Do ataku korzonków przyczynić może się także:

  • Zwężenie światła kanału kręgowego,
  • Zmiany zwyrodnieniowe prowadzące do powstawania osteofitów uciskających na nerw,
  • Nagłe urazy,
  • Nadmierna aktywność fizyczna,
  • Syndrom mięśnia gruszkowatego.

Jak leczy się rwę kulszową?

Pierwszym krokiem leczenia rwy kulszowej powinna być konsultacja z lekarzem. Ustali on przyczynę dolegliwości i wdroży odpowiednie leczenie. W przypadku poważnego ucisku na nerw kulszowy konieczna może być operacja, a następnie wdrożenie leczenia zachowawczego. Bezpośrednio po ataku rwy kulszowej zalecany jest kilkudziesięciogodzinny odpoczynek i zażywanie środków o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Leki na rwę kulszową to głównie te niesteroidowe przeciwzapalne. Na ostre napady bólu korzonków mogą być zastosowane zastrzyki z kortykosteroidami. Objawy rwy kulszowej niweluje się też rehabilitacją. Jej celem jest zapobieganie pogłębiania się symptomów. Rehabilitacja przy rwie kulszowej może przyjmować różne formy od ćwiczeń i fizykoterapii (masaże, jonosfera, okłady borowinowe, biostymulacja laserowa i inne) do domowych sposobów takich jak zmniejszanie ucisków na nerwy, ciepłe kąpiele czy elektrostymulator przeciwbólowy TRU+.

Leczenie i rehabilitacja rwy kulszowej bez leków

Kuracje przeciwbólowe przy rwie kulszowej prowadzone mogą być zarówno farmaceutykami, jak i bez nich. Dobre rezultaty przynosi elektrostymulacja, która pozwala zmniejszyć przyjmowanie środków przeciwbólowych o 40-80% i ograniczyć niemal do zera skutki uboczne. Jeszcze do niedawna leczenie bólu falami TENS oferowały jedynie gabinety fizjoterapeutyczne, dziś ta metoda dostępna jest również w domowym zaciszu. Działanie elektrostymulatora fal TENS - TRU+ wiąże się z blokowaniem odczuwania bólu. Odpowiadają za to prądy TENS, czyli impulsy, za pomocą których elektrody przekazywane są do włókien nerwowych. Emisja fal TENS uśmierza ból, czyli jednym słowem zwalcza objawy rwy kulszowej. Elektrostymulacje można przeprowadzać samodzielnie, w domu z pomocą prostego w obsłudze urządzenia TRU+. Kuracja trwa 30 minut i w zależności od nasilenia bólu może być stosowana do kilku razy dziennie. TRUplus wystarczy przykleić na plecach i uruchomić jednym przyciskiem. Urządzenie przynosi ulgę w bólu na wiele godzin.

Przeciwwskazania: posiadanie rozrusznika serca, metalowe/elektroniczne implanty, epilepsja, podłączenie do wysokoczęstotliwościowych sprzętów chirurgicznych.

Nie stosuj urządzenia: na rany, wysypki, spuchnięte, zaczerwienione, zainfekowane miejsca, w miejscach lub w pobliżu miejsc gdzie występują zmiany rakowe, podczas kąpieli, snu, prowadzenia pojazdów, czynności w których TRU+ może rozproszyć uwagę i doprowadzić do urazu, w ciąży, w pobliżu wody. Przed użyciem skonsultuj się z lekarzem, jeżeli jesteś pod opieką lekarską, stosowałeś inne środki do leczenia bólu, masz choroby serca, niedawno przebyłeś operację. Przestań używać urządzenia i skonsultuj się z lekarzem jeżeli ból nie ulegnie zmniejszeniu, nasili się lub zauważysz jakiekolwiek działania niepożądane. Używaj urządzenia z ostrożnością, jeśli masz tendencję do wewnętrznego krwawienia np. po złamaniu lub urazie.

Działania niepożądane: podrażnienie skóry.