fit.pl mobile logo

Skąd się biorą hemoroidy? Poznaj przyczyny tej dolegliwości

Hemoroidy, czyli inaczej żylaki odbytu, stają się przyczyną nieprzyjemnych dolegliwości u coraz większej liczby osób. Nawet co drugi Polak może cierpieć w powodu hemoroidów. Dlaczego tak się dzieje?

Czym są hemoroidy?

Chociaż dolegliwości związane z żylakami odbytu często nazywamy potocznie „hemoroidami”, warto rozróżnić, czym są same hemoroidy, a czym ich stan chorobowy. Otóż hemoroidy, czyli inaczej guzki krwawnicze, to występujące u każdego, prawidłowe struktury anatomiczne umiejscowione w kanale odbytu. Ich budowa umożliwia przystosowanie się do wielkości kanału i dokładne zamykanie odbytu. Pozwala to na prawidłowe formowanie się stolca i kontrolę nad jego oddawaniem oraz trzymanie gazów jelitowych1.

Jednak, gdy dochodzi do nadmiernego wypełnienia się krwią, guzki powiększają się i stają się bolesne. Na skutek zalegania krwi, której guzki nie mogą się do końca pozbyć, dochodzi do stanu zapalnego zarówno samych hemoroidów, jak i tkanek odbytu. Mamy wtedy do czynienia z chorobą hemoroidalną.

Hemoroidy – choroba cywilizacyjna

Do choroby hemoroidalnej może dojść w wielu sytuacjach, również tych codziennych, związanych z dietą czy trybem życia. I te sytuacje należą właśnie do najczęstszych – stąd hemoroidy zalicza się do chorób cywilizacyjnych. Ich powstawaniu sprzyja mało aktywny, siedzący tryb życia. Narzekają na nie więc często pracownicy biurowi, osoby pracujące przy komputerze, ale także np. kierowcy.

Powstawaniu zmienionych chorobowo hemoroidów sprzyja także zła dieta, skutkująca częstymi zaparciami, które wymuszają na błonie śluzowej odbytu nadmierne rozciąganie się. Z drugiej strony, hemoroidom sprzyjają także częste biegunki.

Na żylaki odbytu skarżą się częściej osoby po 50. roku życia, u których perystaltyka jelit zwalnia i pojawiają się tendencje nie tylko do zaparć, ale do tworzenia się żylaków w ogóle.

Do innych powodów tworzenia się hemoroidów należą:
– ciąża (wpływająca na perystaltykę jelit, dodatkowo uciskanie przez płód układu żylnego),
– poród, a zwłaszcza przebycie kilku porodów,
– otyłość.
Wyróżnić można hemoroidy wewnętrzne i zewnętrzne. Hemoroidy zewnętrzne są widoczne na zewnątrz odbytu i mają postać sinawych guzków. Hemoroidy wewnętrzne wyczuwalne są palcem podczas bezpośredniego badania przez odbyt.

Zapobieganie hemoroidom

Podstawą w profilaktyce hemoroidów jest dbałość o prawidłowe, regularne wypróżnienia. Sprzyja im dieta bogata w błonnik, który pobudza perystaltykę jelit. Unikajmy produktów zapierających, w tym używek. Należy unikać nadmiernego napinania mięśni brzucha podczas pobytu w toalecie, gdyż obciąża to układ żylny.

Bardzo istotna jest też higiena intymna – regularne mycie okolic odbytu płynem do higieny intymnej. Można także stosować do przemywania napary ziołowe, np. z kory dębu, kasztanowca, krwawnika, a nawet czarnej herbaty.

Do innych istotnych elementów profilaktyki należy zwiększenie codziennej aktywności fizycznej (spacery, proste ćwiczenia, również w przerwach w pracy), przyjmowanie dużej ilości płynów, noszenie bawełnianej bielizny2. Zalecane jest ponadto unikanie sytuacji prowadzących do wzmożonego napinania mięśni brzucha, jak dźwiganie.

W przypadku, gdy wystąpią pierwsze objawy choroby, np. świąd, dyskomfort podczas oddawania kału, małe ilości krwi widoczne na papierze toaletowym, warto sięgnąć po domowe sposoby walki z hemoroidami, czyli nasiadówki oraz odpowiednie leki w postaci kremu doodbytniczego czy czopków, np. Procto-Glyvenol.

 

-----

1.  Zych W., „Hemoroidy”, https://www.mp.pl/pacjent/gastrologia/choroby/jelitogrube/68332,hemoroidy, dostęp 19.01.20.
2.  Sies A., „Hemoroidy”, https://www.medonet.pl/choroby-od-a-do-z/choroby-wymagajace-interwencji-chirurgicznej,hemoroidy---przyczyny--objawy--leczenie,artykul,1579159.html, dostęp 18.01.20.
Nazwa produktu leczniczego: (A) Procto-Glyvenol, 400 mg + 40 mg, czopki. (B) Procto-Glyvenol, (50 mg + 20 mg)/g, krem doodbytniczy. Nazwa powszechnie stosowana substancji czynnej: (A) Tribenozyd (Tribenosidum), lidokaina (Lidocainum). (B) Tribenozyd (Tribenosidum), lidokainy chlorowodorek (Lidocaini hydrochloridum). Dawka substancji czynnej: (A) 1 czopek zawiera 400 mg tribenozydu (Tribenosidum) i 40 mg lidokainy (Lidocainum). (B) 1 g kremu doodbytniczego zawiera 50 mg tribenozydu (Tribenosidum) i 20 mg lidokainy chlorowodorku (Lidocaini hydrochloridum). Postać farmaceutyczna: (A) Czopki. Żółtawobiałe, stożkowatego kształtu czopki, jednolite, bez pęknięć, lekko tłuste, niemiękkie. (B) Krem doodbytniczy. Biały, jednorodny krem o słabym, charakterystycznym zapachu. Wskazania do stosowania: (A, B) Miejscowe leczenie zewnętrznych i wewnętrznych hemoroidów. Przeciwwskazania: (A, B) Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą lub na inne środki znieczulenia miejscowego o budowie amidowej. Podmiot odpowiedzialny: (A, B) Recordati Ireland Ltd., Raheens East, Ringaskiddy, Co. Cork, Irlandia.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

PGL/2020-02/06

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl